Asensin Win2000:en koneeseeni P4 2.8GHz. Tehtävienhallinta näyttää suoritinkäytöksi 0-1%, mutta ilmeisesti tämä ei ole oikea lukema. Ei muuten haittaisi, mutta nostaa kotelon lämpöjä ja näin myös melutasoa huomattavasti.
Onko tämä nyt jokin Windowsin yleinen ominaisuus, että ylimääräinen prosessoriaika käytetään pelkkään lämmöntuottamiseen? Linuxissa samaa ongelmaa ei ole, kone käy paljon viileämpänä.
Lämpö/meluongelma
5
436
Vastaukset
- täysillä
käy pentti. Eli kellotaajuus on aina 100%. Toki lämpöihin vaikuttaa (hiukan) todellinen kuorma. Oma AMD AthlonXP 3000 käy ilman kuormaa 4-5 astetta viileämpänä (=37-39 astetta), kuin täydellä kuormalla.
Vaihda prossu (ja emo samalla tietysti) AMD:n cool n' quiet:ia tukevaan, esim Athlon64 s939.
cn'q laskee ja nostaa kellotaajuutta kuorman mukaan. Nuo desktop-Intelit on muutenkin sellaisia kiukaita...
PS. AthlonXP ei edes ole cn'q-prossu, (paitsi jos mobiiliversio), sekin käy "täysillä" koko ajan ja silti lämpö ei ole ongelma.- Heikki+
AMD:llä on pitkään ollut prosessorien lämpenemisongelmia, ei Intelillä.
Ja vielä tarkennusta, että itselläni on P4 3,4 Ghz (S775), jossa on sama systeemi, eli kellotaajuutta lasketaan, kun koko kapasiteettia ei tarvita.
Vaikka prosessorin kellotaajuu olisi 100%, niin prosessorin lämpenemiseen vaikuttaa erittäin paljon kuinka paljon sitä kuormitetaan. - idletystä
Heikki+ kirjoitti:
AMD:llä on pitkään ollut prosessorien lämpenemisongelmia, ei Intelillä.
Ja vielä tarkennusta, että itselläni on P4 3,4 Ghz (S775), jossa on sama systeemi, eli kellotaajuutta lasketaan, kun koko kapasiteettia ei tarvita.
Vaikka prosessorin kellotaajuu olisi 100%, niin prosessorin lämpenemiseen vaikuttaa erittäin paljon kuinka paljon sitä kuormitetaan.Joo, Windowsin lähdekoodit ovat päässeet vuotamaan julkisuuteen. Näistähän se tasan selviää minne se laskentateho hukataan, siis tyhjäntekemiseen.
http://www.albinoblacksheep.com/text/source.php
Todellisempaa on surullisenkuuluisa Word-bugi, mikä syö 99% uudemmankin prosessorin tehoista. Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä. MS:n mukaan se on ominaisuus ei bugi. Minusta taas Word rikkoo tietokoneen, koska kannettavissa bugi syö akkua niin P:eesti ja pöytäkoneessakin saa tuulettimet hurraamaan.
Onneksi on L... - Höpö
idletystä kirjoitti:
Joo, Windowsin lähdekoodit ovat päässeet vuotamaan julkisuuteen. Näistähän se tasan selviää minne se laskentateho hukataan, siis tyhjäntekemiseen.
http://www.albinoblacksheep.com/text/source.php
Todellisempaa on surullisenkuuluisa Word-bugi, mikä syö 99% uudemmankin prosessorin tehoista. Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä. MS:n mukaan se on ominaisuus ei bugi. Minusta taas Word rikkoo tietokoneen, koska kannettavissa bugi syö akkua niin P:eesti ja pöytäkoneessakin saa tuulettimet hurraamaan.
Onneksi on L...» Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä.»
Siis mitä? Nyt mulla on Word auki ja kirjoittelen tänne. CPU Usage hyppii 2% ja 15% välillä.
Johtuuko noin vähäinen kuormitus siitä ettei minulla ole uudempaa prosessoria?
- täysillä taas
sori, oon aika juovuksiin, mutta tosiaan windows näyttää prossun kuorman, ei kellotaajuutta. Saattaa olla, että linux (tai linuxissa taustalla käyvät apuohjelmat, ei siis windows itse) vievät vähemmän tehoja, tai linux vain näyttää lämmöt eritavalla... Itse mittasin vast. tapauksessa kotelon sisälämmöt normi-lämpömittarilla. Yksi konsti on paneskella kotelon ilmanvaihto kuntoon!
Ja imurointi auttaa kummasti kanssa, itellä lämmöt nousee monta astetta, kun masiinassa alkaa olla pölyä liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1933172Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1042801Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis222768Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452732Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352067Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu541997Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121879En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381119