Asensin Win2000:en koneeseeni P4 2.8GHz. Tehtävienhallinta näyttää suoritinkäytöksi 0-1%, mutta ilmeisesti tämä ei ole oikea lukema. Ei muuten haittaisi, mutta nostaa kotelon lämpöjä ja näin myös melutasoa huomattavasti.
Onko tämä nyt jokin Windowsin yleinen ominaisuus, että ylimääräinen prosessoriaika käytetään pelkkään lämmöntuottamiseen? Linuxissa samaa ongelmaa ei ole, kone käy paljon viileämpänä.
Lämpö/meluongelma
5
438
Vastaukset
- täysillä
käy pentti. Eli kellotaajuus on aina 100%. Toki lämpöihin vaikuttaa (hiukan) todellinen kuorma. Oma AMD AthlonXP 3000 käy ilman kuormaa 4-5 astetta viileämpänä (=37-39 astetta), kuin täydellä kuormalla.
Vaihda prossu (ja emo samalla tietysti) AMD:n cool n' quiet:ia tukevaan, esim Athlon64 s939.
cn'q laskee ja nostaa kellotaajuutta kuorman mukaan. Nuo desktop-Intelit on muutenkin sellaisia kiukaita...
PS. AthlonXP ei edes ole cn'q-prossu, (paitsi jos mobiiliversio), sekin käy "täysillä" koko ajan ja silti lämpö ei ole ongelma.- Heikki+
AMD:llä on pitkään ollut prosessorien lämpenemisongelmia, ei Intelillä.
Ja vielä tarkennusta, että itselläni on P4 3,4 Ghz (S775), jossa on sama systeemi, eli kellotaajuutta lasketaan, kun koko kapasiteettia ei tarvita.
Vaikka prosessorin kellotaajuu olisi 100%, niin prosessorin lämpenemiseen vaikuttaa erittäin paljon kuinka paljon sitä kuormitetaan. - idletystä
Heikki+ kirjoitti:
AMD:llä on pitkään ollut prosessorien lämpenemisongelmia, ei Intelillä.
Ja vielä tarkennusta, että itselläni on P4 3,4 Ghz (S775), jossa on sama systeemi, eli kellotaajuutta lasketaan, kun koko kapasiteettia ei tarvita.
Vaikka prosessorin kellotaajuu olisi 100%, niin prosessorin lämpenemiseen vaikuttaa erittäin paljon kuinka paljon sitä kuormitetaan.Joo, Windowsin lähdekoodit ovat päässeet vuotamaan julkisuuteen. Näistähän se tasan selviää minne se laskentateho hukataan, siis tyhjäntekemiseen.
http://www.albinoblacksheep.com/text/source.php
Todellisempaa on surullisenkuuluisa Word-bugi, mikä syö 99% uudemmankin prosessorin tehoista. Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä. MS:n mukaan se on ominaisuus ei bugi. Minusta taas Word rikkoo tietokoneen, koska kannettavissa bugi syö akkua niin P:eesti ja pöytäkoneessakin saa tuulettimet hurraamaan.
Onneksi on L... - Höpö
idletystä kirjoitti:
Joo, Windowsin lähdekoodit ovat päässeet vuotamaan julkisuuteen. Näistähän se tasan selviää minne se laskentateho hukataan, siis tyhjäntekemiseen.
http://www.albinoblacksheep.com/text/source.php
Todellisempaa on surullisenkuuluisa Word-bugi, mikä syö 99% uudemmankin prosessorin tehoista. Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä. MS:n mukaan se on ominaisuus ei bugi. Minusta taas Word rikkoo tietokoneen, koska kannettavissa bugi syö akkua niin P:eesti ja pöytäkoneessakin saa tuulettimet hurraamaan.
Onneksi on L...» Vai onko kukaan koettanut laittaa wordia päälle, avaa toisen ohjelman, jättää Wordin taustalle ja katsoo suoritinkäyttöä.»
Siis mitä? Nyt mulla on Word auki ja kirjoittelen tänne. CPU Usage hyppii 2% ja 15% välillä.
Johtuuko noin vähäinen kuormitus siitä ettei minulla ole uudempaa prosessoria?
- täysillä taas
sori, oon aika juovuksiin, mutta tosiaan windows näyttää prossun kuorman, ei kellotaajuutta. Saattaa olla, että linux (tai linuxissa taustalla käyvät apuohjelmat, ei siis windows itse) vievät vähemmän tehoja, tai linux vain näyttää lämmöt eritavalla... Itse mittasin vast. tapauksessa kotelon sisälämmöt normi-lämpömittarilla. Yksi konsti on paneskella kotelon ilmanvaihto kuntoon!
Ja imurointi auttaa kummasti kanssa, itellä lämmöt nousee monta astetta, kun masiinassa alkaa olla pölyä liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152100- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161173- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki75918Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865