Steinerkoulut ovat yhtä tyhjän kanssa, niissä ei oikeasti opi mitään, tuputetaan vaan antroposofiaa piilotetusti. Kaikilla, jotka ovat kyseisen ns. koulun käyneet, on vaikeuksia myöhemmin kunnollisissa kouluissa.
Steinerkoulut voi lopettaa.
Rehellisyys
91381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen minäkin kuullut joltain steinerkoulua, ennen käyneen,(jätti kesken ja muutti kunnon kouluun), kommentteja ko. koulusta. Tyhmä ja mitääntekemätön laitos tyhmine jumaltansseineen(lue eyrytmia)
Oikein säälittää tuttavan kolmasluokkalainen lapsi, joka vasta opettelee lukemaan. Omani luki sujuvasti jo ekan luokan syksyllä. Steineriläisiä pidetään väkisin pikkulapsina liian pitkään eikä anneta lapsen oppia samaa vauhtia ikätovereidensa kanssa. Muiden silmissä vaikuttavat tyhmiltä ja vain siksi, että vanhemmat hienostelevat erikoisuudentavoittelijoina. Itsekkäät vanhemmat ja itsekäs ja omahyväinen koulu, joka sitä paitsi tulee älyttömän kalliiksi vanhemmille.
TODELLA POSITIIVISIA JA AURINKOISIA IHMISIÄ, YHTEINEN PIIRRE ON ELÄMÄNMYÖNTEISYYS JA HYVIIN ASIOIHIN KESKITTYMINEN.
En ole maksettu mainos enkä edes käynyt ko. koulua eikä lapseni, mut kaikki tuttuni jotka ovat ovat todella esimerkillisen positiivisia ja iloisia ihmisiä.
Todella paikka josta tulee jotain !
Mitäs mieltä te ootte montessori-opetuksesta??
Kaikkihan on tätä nykyistä positiivisempaa ja tehokkaampaa, ei ainakaan lyödä kaikkia samaan muottiin ja rangaista omaa ajattelua niinkuin tässä nykyisessä jos uskaltaa olla eri mieltä tai jopa tuoda sen esiin!
Miksiköhän täältä tapetaan tehokkaimmin maailmassa luovuus ja oma-aloitteisuus ja on euroopan vähiten yrittäjiä väkilukuun nähden, mieti tätä virkamies!
"euroopan vähiten yrittäjiä väkilukuun nähden", johtunee aivan muista syistä, kuin koulutuksesta. Eivät ne tuntemani steinerilaisetkaan ole yrittäjiksi ryhtyneet.
kannattais ehkä ottaa vähän asioista selville ennenkuin tänne kirjoittelee tollaisia ääliömäisiä ajatuksiaan. itselläni on juuri tämän nimenomaisen koulun käyneet lapset ja kaikki samat aisiat on opittu kun peruskoulussa ja siihen vielä päälle se henkinen hyvinvointi jota ei peruskoulussa tänäpäivänä saa.
Otappa itse selvää asioista; älä neuvo muita, kun et tiedä. Kylmä tosiasia on, että ylioppilaskirjoituksissa normilukio vastaan stainerit -vertailussa normilukiolaisten koetulokset ovat noin yhden kouluarvosanan korkeammat keskiarvoltaan kuin stainereilla. Eivät siis opi samalla tavalla samoja asioita. Olet tyypillinen omien valintojesi puolustaja etkä näe metsää puilta. Molemmissa koulutyypeissä on hyvät ja huonot puolensa, näen kuitenkin oppimisen ensiarvoisena.
Hyvää kevättä kaikille tasapuolisesti.
kaikki hörhökoulut kiireesti !!!!!!!