Hän ei osoittanut minkäänlaista myötätuntoa meille, jotka joiduimme nielemään tappiomme.
Päinvastoin hän jatkoi "puukotusta" avoinna olevaan haavaamme haukkumalla meitä tavallisia ihmisiä vaalityöstämme Niinistön hyväksi!!
Ei taida tämä haava umpeutua kuudessa vuodessa.
Pelkäämpä, että tulehtuu ja aika pahasti!!
Päinvastoin hän jatkoi "puukotusta" avoinna olevaan haavaamme haukkumalla meitä tavallisia ihmisiä vaalityöstämme Niinistön hyväksi!!
Ei taida tämä haava umpeutua kuudessa vuodessa.
Pelkäämpä, että tulehtuu ja aika pahasti!!
Vastaukset 29
Vanhimmat
siis ei osaa myöskään kuvitella kriisi tilannetta.
->
empatiakyky puuttuu
Puunukke. Vaikka siinä herkästi tunteet nousee pintaan, mutta ei..
parantaa haavat. Palataanko vaikka vuoden kuluttua asiaan?
Koskaan, Ei koskaan!!!
Niin arpi jää!!
Miten meillä on tällainen tunnevammainen presidentti ja vieläpä nainen??
suomi sai pysyvän vamman, kun halonen valittiin vuonna 2000 ja nyt suomi on valmis suljetulle osastolle. ;D
MUNAT!
Uudistua. Ei siinä munia tarvita!
Katsotaanpa miten hän alkaa 60-lukulaisia "arvojaan" tuputtanaan...
TARVITSEE SITÄ MUNAA!!!!
Mutta minkäs sille voi kun tunnepioli on vaurioitunut ja vallankumous on pään sokaissut!!
En tiedä munista muuta kuin että oon kuullut, ettei kannata panna kaikkia munia yhteen koriin. Eiköhän niitä jostain korista vielä löydy Halosellekin...
munat ;DDD
KYSYY...SIIS VALTION PUOLESTA. HEI HALLOO
On toivoton tapaus!!
Voitko kuvitella millainen Suomi olisi jos johdossa olisi puolueeton aito ihminen!!
et vaan tajua
MITÄÄN SYYTÄ?
Mutta kun Niinistö rakensi menestyksensä - tai haaveensa menestyksestä - uusliberalismin varaan, josta "proffa" kirjoittaa näin:
"-Markkinataloudellahan ei ole koskaan ollut ensisijaisena tavoitteena kenenkään työllistäminen , vaan tuotannon ja sitä kautta saatavien voittojen kasvattaminen .Kaikkein edullisintahan on pitää koko ajan vähintään 4% työttömyyttä .
Nykyäänhän markkinataloudelle on tyypillistä , että se perustuu toisten luoman valmiin pääoman syömiseen . Eli työntekijää käytetään niin kauan , kunnes on valmis huipputuote markkinoille ja yhtiö pörssissä . Sen jälkeen aloitetaan henkilöstön pienentäminen , vaikka kysymyksessä ei ole missään nimessä kannattamattomuus . Yhtiöillähän , jotka tekevät henkilöstövähennyksiä menee paremmin kuin on koskaan aikaisemmin mennyt . Tällä toimenpiteellä pidetään osakkeidenomistajat tyytyväisinä ja vähemmillä resursseilla enemmän irti voittoa .
Markkinatalous , jos mikä toimii koko ajan yhteiskunnan varoilla ja kustannuksella - siksi on äärettömän irvokasta , että markkinatalouden ideologit pilkkaavat yhteiskunnan kustannuksella elämistä ja mainostavat samalla ns. kovan kilpailun tilaa .
Talouselämä siis kerää itselleen saavuttamansa tuotot , mutta panee aiheuttamansa kustannukset suurelta osin muiden maksettaviksi - ja tätäkö on kannattavuus ?
Otetaan esimerkki USA:sta : Yhtiöt siirsivät aiheuttamiaan kustannuksia muiden maksettaviksi vuosittain yli 2,6 biljoonan dollarin arvosta . Summa on noin viisinkertaisesti yhtiöiden tuottaman voiton suuruinen . On painavia syitä epäillä , että yhtiöt maksavat huippujohtajilleen ja osakkailleen komeita voittoja ainoastaan muun yhteiskunnan kustannuksella .
Entäs jos yhtiöt joutuisivatkin maksamaan omat kustannuksensa ?
Entäs jos lopetettaisiinkin maksamasta isoille yhtiöille julkisia tukiaisia ja verohelpotuksia , koska ne ovat suoria rahallisia tulonsiirtoja veronmaksajilta yhtiön johtajille ja osakkaille !!!!!!!!!!
Markkinoilta ei edellytetä ollenkaan normaalia aikuisen ihmisen vastuuta ja velvollisuudentuntoa .............."
**************************
Sellainen tapaus tuo Niinistö.... mies, joka yritti pelastaa Suomen.
Eikö saisi olla yhtään tyly?????
Miten voi olla noin julma ja tunnevammainen ihminen valittu presidentiksi!!
Ei minkäänlaista empatiakykyä puhummatakaan myötäelämisen taidosta.
Turha nyt on tulla "kokokansan " presidentiksi!!
Me emme unohda kun käänsit meille selkämme silloin kuin olisimme tarvinneet tukesi!!
suuntaan vasemmalle, että ottaa pattiin koko vasemmisto halonen sak sdp vasemmistoliitto suvi-anne, siperiaan koko porukka ojittamaan suota!
;) ;)
Kyllä se empatia sieltä vielä tulee, kunhan ensin tutkitaan. Mihinkäs sinä sitä "empatiaa" tarvitset. Itstuntosi pönkittämiseenkö.
Ovat kuuluneet Suomalaisuuteen aina, mutta pitkälle on nyt jatkunut tämä kansanmoraalin rapautuminen!!
Ja vastakkainasettelu!!
Niinistö avasi meidän silmät!!
Ja juuri siksi monet naiset äänestävät naista, ovat kuulema niin empaattisia, osaavat hoitaa asioita niin että sopu säilyy.
Todellisuudessa nainen voi olla pirullinen jos sen kanssa ei olla samaa mieltä. Tällainen nainen on sattumoisin Suomen presidentti. Ei se todellisuudessa välitä muista kuin itsestään, viimeksi kuitenkin aivan varmasti jää ne, jotka eivät äänestäneet häntä.
Onko Halonen mies vai nainen, kuk tietää?
ja pahasti onkin.
En edes tunnusta Halosta tämän maan presidentiksi, niin kuvottava hän on.
Kyllä todellakin osoittaa aikamoista julmmuutta kohdella 1.5 milj. ja 30%nukkuvaa kuin olisimme vihollisia!!
Eikä parane! Halonen ei ole minun presidentti!!
Ennemmin vaikka puren käteni poikki kun hyväksyisin LESBON ÄMMÄN presidentiksi!
Hänhän varoitti Kansalaissodan uhkasta johtuen oikeistoyhteistyöstä!!
Sitä kyllä meidän piireissä sanotaan epäisänmaallisuudeksi ja uhkailuksi.
Ei sillä ole mitään tekemistä empatian kanssa!!
Itkettää ja harmittaa kaikki tälläinen.