Sain tuossa noin viikko sitten kutsun eräältä kaverin kaverilta tulla seuraamaan Tamperetaloon jotain suurta ja ihmeellistä. Paljastui, että olin kutsuttu tähän paljon puhuttuun Move Eventiin. Jos olisin lipusta 40e joutunut pulittamaan, en olisi koskaan lähtenyt, mutta kun ilman sai, niin uteliaisuus voitti...
En ollut tutustunut organisaatioon tai sen edustamaan kaupankäyntiin mitenkään aiemmin, joten paikalle saapuessani hämmästykseni oli valtaisa, kun aulassa pönötti ja touhotti suuri joukko nuoria ihmisiä pukeutuneena parhaimpiinsa. Joukko vaikutti kiihkeältä, ja tunnelma oli odottava. Sisällä salissa hämmästyin. Luulin että vastaavaa olisi ollut vain jossain herätysliikkeen kokouksessa. Kaikki taputtivat riehakkaasti seisaaltaan, kun juontaja astui lavalle. Pelottavaa jokkohysteriaa.
Tarkkailin esitystä hienoinen epäusko mielessä, en ollut aiemmin ollut niin paljoa hypettävässä, mutta kuitenkin niin vähän kertovassa tilaisuudessa. Pakko myöntää, että upea show lavalla oli. Ihmisiä sitoutettiin Moveen kutsumalla heitä esiin, kun olivat toimineet niin hyvin. "Sattumalta" lavalla myös haastateltiin Idols-karsinnan myötä pientä julkisuutta saanutta mieshenkilöä...
Outoa oli, että toiminnasta ei puhuttu juuri mitään. Ikäänkuin katsottaisiin elokuvan näyttelijäkaartia, ilman juonta. En missään vaiheessa ollut aikeissa ryhtyä toimintaan, ja katselin epäkohtia etsien esitystä. Parasta ekalla puoliajalla oli Peter Adamsin esittely vitamiineista ja passivisesta tulosta. Aluksi hän kertoi seuranneensa Moven toimintaa n. 6 vkoa sivusta. Seuraavalla hetkellä, hän käytti sijamuotona "meitä", ja sain käsityksen, että hän kuuluisi kiinteästi myyntiorganisaatioon. Sain myös tietää kuinka jokainen suomalainen tarvitsee Omega-3:sta... Lopuksi hän kertoi taas kuinka "teidän" mahdollisuutenne ovat rajattomat. Ihmettelin, kuinka muut eivät (halua) huomata tällaistakaan epäkohtaa...
Oikeastaan haluaisin vain sanoa oman puolustuspuheenvuoroni niille, jotka ovat erehtyneet mukaan Moven toimintaan. Suomen oloissa todella voimakas hype ja hehkutus saattavat kääntää jonkun pään, vaikka ilman perusteluja. Tämän huomasi jo tavasta, jolla movettajat kävelivät Eventissä: rehvakkaasti, businessmiehinä/naisina ja ylpeinä.
Eventistä pääsytäni päätin googlata, ja päädyin tänne. Olen nyt muutaman päivän seurannut näitä keskusteluja, ja todennut kuinka paljon tunteita tämä herättää. Haluan painottaa, että itse olen sitä mieltä, että Move on samaa huijausta, kuin itselle lapsena esiintullut suklaalevykiertokirje. Siinä yhden levyn lähettämällä sai 7 takaisin. Äitini osti levyn ja sanoi, että kokeillaan vaan, niin opit, etteivät nämä jutut koskaan toimi. Tuloksena oli, että sain yhden levyn viikkojen jälkeen, eli pääsin omilleni. Pahoin pelkään ettei näin onnelisesti käy kuin muutamalle (3-8) movettajalle.
Otsikko täydentyy seuraavasti ...Movea kohtaan, eikä se ole positiivista. Odotan kyllä innokkaasti tätä 19. helmikuuta, jolloin taivas aukeaa, ja mullistava virtuaalinen ostoskeskus laskeutuu taivaista. Luulen, että raamatullinen rinnastus on kuitenkin parempi osoittaa Neljään ratsastajaan, kuin johonkin hyvään.
No niin, paljon vuodatusta, lähinnä vain omia huomioita. Pitipä munkin jotain sanoa tähän vellovaan keskusteluun.
Kiinnostus herännyt...
4
523
Vastaukset
- Turina
Pitäisi saada videokamera jostain lainaan ja lähteä sinne oulun eventtiin kuvaamaan ja laittaa koko paska nettiin jakoon niin saa muutkin nauraa.
- Bull
Niin se mun piti vielä sanoa, että uusi tuote jota Eventissä jaeltiin, mahtava proteiinipatukka, joka korvaa koko lounaan, oli samanlainen kuin koko häppeningi..
Ulkoa suklaata, sisältä punaista jauhoa, joka muistutti lähinnä sahanpurua, ja maistuikin siltä. Otin yhden puraisun, ja päätin lahjoittaa lopun biojätteeksi. Komeus oli pakattu tyylikkääseen hopeiseen folioon, jossa ei ollut mitään tuotetietoja. Tämä kuulemma johtuikin siitä, että kääreiden toimittaja vaihtui viime hetkellä... - N@inen-69
Mulle kans on tarjottu mahdollisuutta lähteä mukaan moveen, kävin esittelyssä. Ei tosiaan niin paljo houkutellut, että oisin heti laittanut tonnin likoon.
Ajattelin ottaa selvää tästä movesta, ja tulin tänne sivuille. Näitä olen nyt viikon seurannut ja todennut, että kiitos teille kaikille, etten sortunut ja menettänyt rahojani!!
Tsemppiä kaikille, jotka ei ole lähteneet mukaan!!- mies 69
Onnittelut järkevästä päätöksestä. Eiköhän järkikin sen jo sano, että helppoa tietä rikastumiseen ei ole. Paremmin tienaa vaikka sijoittamalla se tonni sijoitusrahastoon kasvaville markkinoille. Vuodessa tienaa taatusti enemmän sillä tavoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718