Vaalien jälkeisiä tunnelmia
2/2/2006
Viikko-Häme 2.2.06
Tasavallassamme on taas kaikki hyvin: Tarja Halonen jatkaa presidenttinämme seuraavat kuusi vuotta. Näin onnellisesti uskoinkin asioiden menevän, mutta tiesin, ettei voitto tule ilman kovaa työtä. Oli hienoa huomata, että kaikki etelähämäläiset demarit olivat kampanjatyössä liikkeellä. Vaalikampanja kosketti meitä jokaista. Yritimme yhdessä parasta ja onnistuimme siinä loistavasti. Kiitos kaikille!
Kampanjan aikana oli ikävää seurata vastapuolen likaisten temppujen -osaston toimintaa. Se oli raivostuttavaa ja epäoikeudenmukaista. Lokakampanja netissä ja lehdistössä Tarja Halosta vastaan olisi nyt pystyttävä unohtamaan. Tulevissa koitoksissa meidän ei kuitenkaan kannata olla sinisilmäisiä. Helpolla emme pääse tulevaisuudessakaan. Nyt on terästäydyttävä niin, että tuomme arvojamme entistä selkeämmin ja voimakkaammin esiin tekemässämme politiikassa.
Presidentinvaalien ratkettua pääministeri Vanhanen (kepu) totesi, että kyse oli henkilövaalista eikä asialla ollut mitään tekemistä hallituspolitiikan kanssa. Jos kyse oli pelkästään henkilövaalista, niin miksi keskustalaiset sitten korostivat voimakkaasti Niinistön puoluesidonnaisuutta: porvarillisuutta ja oikeistolaisuutta. Miksi presidentti Tarja Halosen siihen astisella hyvällä työllä presidenttinä ja hänen saumattomalla yhteistyöllä keskustalaisten kanssa ei ollutkaan mitään merkitystä.
Oli epämiellyttävää seurata keskustalaisten kansanedustajien ja ministereiden kampanjan aikaista uhoa ja tukea Niinistölle. Se oli erikoista ja ennenkuulumatonta. Hyökkäykset, joita kampanjassa keskustalaisten taholta tuli, olivat suurelta osin hyökkäyksiä sosialidemokraatteja vastaan, ei niinkään presidentti Tarja Halosta vastaan. Tarja Halosesta yritettiin tehdä syntipukki kaikkiin hallituksen tekemiin päätöksiin. Näissä päätöksissä ovat keskustalaiset olleet aina mukana.
Nykyiseen hallitusyhteistyöhön presidenttikampanja ei voi olla vaikuttamatta. Keskustalaiset ovat nyt selitelleet, että hallituspolitiikassa voi toimia näin ja pieniä säröjä voi kuulema aina tulla. Keskustalaisten puheet ovat taas kerran epäjohdonmukaisia. Ennen jouluahan he vaativat sosialidemokraateilta täysin särötöntä hallituspolitiikkaa ja pelisääntökeskusteluja. Keskustalaisille pitäisi näistä kaikista viimeaikaisista toimistaan myöntää takinkäännön Suomen mestaruus.
Kokoomuksella ja keskustalla oli viime keväänä tehty sopimus, jossa oli päätetty porvariyhteistyöstä presidentinvaaleissa ja sen jälkeen sini-vihreästä porvarihallituksesta eduskuntavaalien jälkeen. Toiselle porvaripuolueelle oli suunniteltu pääministerin- ja toiselle ulkoministerin- sekä presidentin tehtävää. Tavoite ei nyt toteutunut ihan niin kuin sopimuksessa toivottiin. Mutta jos keskustalaisille porvariyhteistyö on ollut viime aikojen ainoa tavoite, pitäisi hallituksen melkein erota. Eihän keskusta voi samaan aikaan olla hallituksessa SDP:n kanssa ja tehdä vaalityötä ja kassakaappisopimuksia oppositiopuolue kokoomuksen kanssa.
Kirjoittaja: Lintonen
Ote Lintosen nettisivuilta...
Kansanedustaja Minna Linton...
1
186
Vastaukset
- Akkre
Lyhyt tai erityisen valikoiva on edustaja Lintosen muisti. Kuka aloitti s.2005 lokakampanjan maanviljelijöitä vastaan ? Viljelijät ovat pääosin keskustalaisia (ei kepulaisia). Lintonen esitti väitteitä maataloudesta, jotka olivat kaikki täysin vääriä, pimeitä ja kaunaisuuteen perustuvia. Asiantuntijat tyrmäsivät Lintosen kaikki väitteet yksiselitteisesti, joten niihin ei tarvitse palata.
Onko Lintosella kanttia esittää tuollaisia väitteitä ? Ei tuo voi olla totta ! Sen täytyy olla jonkun tahon provokaatio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1604215Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4163196Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142108Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141770Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51168- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691005Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24921- 54896
- 71869