Asfaltin neliöhintaa?

projekti odottaa

Millä hintaa saa asfalttineliön? Pinta-alaa olis noin 1500m2 tai enemmän. Jos joku vielä tietää, niin miten muodostuu hinta pohjatöiden ja pinnoitteen välillä...

Kiitos vastauksista, suuntaa antavistakin

9

12043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suunnitteluhortonomi

      niin selviää. Hinta kun riippuu just pohjista, millaiselle käytölle alue tulee jne. Asuntokatuluokassa (jossa lähinnä huoltoajoa)hinta pohjamateriaaleineen pyörii 15 € tienoilla / m2.

    • projekti odottaa

      onko 15 euroa neliö tiukka verollinen hinta noin niinkuin yleeensä?

    • vaan

      laske suunnilleen silleen että pitää olla pohjamaasta ja liikenteestä riippuen yleensä väh. metrin paksuiset pohjat:

      30cm hiekkaa, 35cm jakavaa soraa, 20cm 0-55mm murske, 5cm 0-16mm murske ja asfaltti 4cm.

      ostettava kiviaines yht. n. 18000€
      asfaltti tehtynä ehkä n. 22500€
      konetyö n. 10000€ 3pv 1kaivinkone 2 kuorma-autoa

      tarpeen mukaan suodatinkangas pohjalle, salaoja, sv-kaivo pintavesille.

      Jos voit pengertää, eli tehdä asf. pinta muuta ympäristöä korkeammaksi, niin säästät paljon maan leikkauksessa massojen poisviennissä (n.2250 irtokuutiota)

      • projekti odottaa

        niin, että pohjat on muuten tehty aika pitkälle, viemärit muutamaan kohtaan valmiiksi ja että periaatteessa uskaltais tuoda hienon murskeen. Pitää vielä tarkistaa tilanne kunhan routa näyttää tehtävänsä. Tekeekö tämä hinnasta edullisemman kuin sen 15 ekee neliö???


      • kaivamalla
        projekti odottaa kirjoitti:

        niin, että pohjat on muuten tehty aika pitkälle, viemärit muutamaan kohtaan valmiiksi ja että periaatteessa uskaltais tuoda hienon murskeen. Pitää vielä tarkistaa tilanne kunhan routa näyttää tehtävänsä. Tekeekö tämä hinnasta edullisemman kuin sen 15 ekee neliö???

        Pieni varoitus, ettei rahat mene hukkaan: Ota kaivuri tai hiki lapiolla kangella kaivamalla parista kohdasta pohjamaahan asti, että tehtyä kerrosta, hiekkaa, soraa ja mursketta on kaikkialla sen metrin verran. Jos on vähemmän ja pohjamaa on savea tai muuta hiekkaa hienompaa, niin asfaltti ei kestä ehjänä.

        Suurin sallittu laaja-alainen routaliike asfaltille kaksi-kolme senttiä. Muuten murtuu. Kyse on sen verran pienestä liikkeestä, että tuskin huomaat tarkkailemalla.

        Hinnat varmistuu kysymällä. Hajontaa taitaa olla.


    • peukku68

      yksityinen paikallinen teki pohjat ja 5cm pinnan 12,5 ekee neliö. Lemminkäisellä melki tuplahinta..

      Noin iso ala on sikäli eri juttu kuin tavallinen kotipiha että se vaatii aseman aika lähelle ettei tule saumoja ja muutenkin kalustoa riittävästi. Paksuuskin ratkaisee jo aika paljon. Yleensä pohjissa on laittoa eikä esim lemminkäinen edes tee ilman omia pohjia vastuukysymysten takia jos halkeilee.

      Jos meidän kotopiha n 300 neliötä sai lemminkäisen miehen tulemaan seuraavana päivänä ja tarjous sitä seuraavana postissa niin eiköhän sun piha houkuttele enemmän? Firmojen löytäminen oli kyllä yllättävän hankalaa siis noiden yksityisten..

      Toisaalta onko vaihtoehtoja? Kivituhka on ihan paskaa ja sitä ei emäntä anna tuoda edes tontille.. laatoitus maksaa saman ja työt päälle. Sora on halpa ja hankala käytöstä riippuen. Komia on piha nyt ja laatoitusta on tietysti myös sille sopivilla paikoilla..

    • Raktuo-hinnasto

      Katu-m2 hintoja:
      Hinnat 2005 tasoa
      Koko rakenne:
      Penger 2m, hinta 57 .. 102 €/m2
      Penger 1m, hinta 41 .. 57 €/m2
      Leikkaus -1m, hinta 76 .. 130 €/m2
      Leikkaus - 2m, hinta 126 .. 203 €/m2
      Asfaltin hinta n. 5.. 10% rakennehinnasta.
      n. 5.. 10 €/m2, (4..6 cm vahvuus)
      Hinnat ovat nousseet 2006, bitumin hinnan nousun
      myötä.
      Kesäterveisin.

    • Asfalt

      30€/m2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      334
      2305
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      60
      1974
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1702
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1415
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1353
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1324
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      26
      1305
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1257
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1217
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1026
    Aihe