Kokemuksia Maxinetistä??

Max

Terve!

Oon miettiny tollasta Maxinettiä kotiini (www.maxinetti.fi). Onko kellään kokemuksia että miten luotettava on yhteys ja toimiiko niin kuin luvataan? Kuulostaa suht kätevältä paketilta, eli laajakaista ja digi-tv samassa läjässä ja kaikki tulee puhelinpistokkeesta.

Tota oon miettiny että jos on taloudessa esim. 3 konetta niin pääseekö ne samaan aikaan käyttää nettiä? Ja vaatiiko toi kanssa ihan normaalit modeemit, langaton modeemi vai jotai speciaalimodeemeja mistä pitää maksaa extraa...??

No, jos jollakin kokemuksia Maxinetistä on, hyviä tai huonoja, niin mielelläni niitä lueskelisin =)

T: Max

14

3493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en suosittele

      Suosittelen jotta hankit elisalta,saunalahdelta,soneralta tms. operaattorilta ADSL-nettiyhteyden, ne ainakin toimii ongelmitta pääset myös kaikilla kolmella koneellasi nettiin, nyt taitaa useillakin operaattoreilla olla tarjouksia ja saa esim.modeemin ilmaiseksi ym. etuja.

      • Max

        Onko toi sitten epäluotettava toi Maxinetti vai mikä siinä on? Tiiän että se on kalliimpi ku "normaalit" laajakaistat, mutta porkkana on että saan digi-kanavat näkymään. Koska asuntoni sijaitsee katvealueella joten digi-kanavat ei näy boxin kanssa. Nyt olisi kuitenkin mahd. saada kanavat puhelinlinjaa pitkin, joten sen vuoksi tätä mietin myös...


      • Saunalahteen päätynyt surff...
        Max kirjoitti:

        Onko toi sitten epäluotettava toi Maxinetti vai mikä siinä on? Tiiän että se on kalliimpi ku "normaalit" laajakaistat, mutta porkkana on että saan digi-kanavat näkymään. Koska asuntoni sijaitsee katvealueella joten digi-kanavat ei näy boxin kanssa. Nyt olisi kuitenkin mahd. saada kanavat puhelinlinjaa pitkin, joten sen vuoksi tätä mietin myös...

        Jos haluut temppuilevan ja epävakaan liittymän (nopeudet heittää laidasta laitaan) niin hommaa ihmeessä Maxinet. En suosittele. Vakaampia yhteyksiäkin on olemassa.


      • Ei ainakaan saunalahtea
        Saunalahteen päätynyt surff... kirjoitti:

        Jos haluut temppuilevan ja epävakaan liittymän (nopeudet heittää laidasta laitaan) niin hommaa ihmeessä Maxinet. En suosittele. Vakaampia yhteyksiäkin on olemassa.

        No älä ainakaan ota Saunalahden linjaa, sinne kotiin, toimii kuin talous afrikassa.

        Minulla nyt maxinetti 4 kuukautta eikä kertakaan ole ilmennyt mitään mistä haluaisin voivotella, ainoa ehkä ettei minulla ole televisiossa scart-liitäntä eikä tietokonenäytössä s-video liitäntä joten en ole viel saanut telkkaria käyttöön.

        Mutta toimii sekin varmasti hyvin kun eivät ole edes antaneet minulle mahdollisuuden vastaanottaa kuvaa suoraan tietokoneelle, ovat siis erittäin varovaisia ettei kaista leviää kun televisiolähetykset olisi kaikkien tiedossa.

        Tosin asun myös aivan helsingin ydinkeskustassa alle 3 kilsaa heidän keskuksesta.

        Mene ja tiedä ehkä ei toimi yhtä hyvin taajamalla. En ole kokeillut, mutta saunalahtea en ainakaan ottaisi!


    • jep jep

      Kaikki kanavat toimii mainioisti ja tilausleffa palvelukin on ollut pienessä käytössä . Itselläni on kaksi konetta Wlanin perässä ja hyvin toimii. Viihde yksi pakettikin on hintansa väärti kun saa discoveryt ja animal planetit muita lisäkanavia.

      • testaaja1111

        En suosittele. 1. Asiakaspalvelua ei saa "virka-ajan" ulkopuolella (silloin yleensä tarvetta vain on) 2. PCtv ei ole toiminut kertaakaan
        3. Netti toimitettiin viikon myöhässä sovitusta. 4. Netti toimi n. viikon ihan ok sen jälkeen 100 megaa kaapeliliittymä nopeus oli internettiin enään n. 2,6 megaa
        5. usein surffatessa herjaa että sivua ei voi näyttää.. eli pätkäsee koko ajan
        6. luvattiin mainoksessa kaapeliliittymän vuodeksi ottajalle mtv3 kanavapaketti puoleksi vuodeksi ilmaiseksi, jota ei sitte saatu.
        7. ei jaksa ees kaikkee kirjottaa.. ei se åaska kullaksi muutu vaikka sitä tikulla kuinka tökkis´


    • dfmrvmp

      Mulla ollu kohta vuoden ja aivan surkea. TV-kanavat toimii kerran kuussa ja netti on tahmea. Maksulliset kanavat käytännössä aina pimeenä.

      En suosittele kenellekään.

    • En_voi_suositella

      Maxinetin asiakaspalvelu on suoraan Neuvostoliitosta. Muista puutteista puhumattakaan. Auta armias jos on joku ongelma, niin tuskin saat järkevää vastausta meiliin viikon sisällä. Järjettömän kyllä, noin kuukauden päästä. Vastaajana Maxinetin asiakaspalvelu, henkilöstä ei tietoakaan. Näin ainakin meillä. Heitin moisella Maxinetilla vesilintua. Pitäkööt tunkkinsa.

      • Kyykkä2

        Meillä on ollut Maxinetti nelisen vuotta ja kokemuksest ovat kahtalaiset. Vanhassa kämpässä kaikki toimi kuin unelma. Muuton jälkeen meni varmaan kolme viikkoa ennen kuin yhteys saatiin kuntoon vaikka asiakaspalevlusta luvattiin kaiken pelaavan saumattomasti kunhan muutosta vain ilmoittaa ajoissa. Pari kertaa koko hässäkkä on ollut nurin 3-5 päivää ilman mitään syytä. Viimeinen vuosi on ollut täysin ongelmatonta.

        Maxinetille pitää antaa kiitosta siitä, että palveluun tulee jatkuvasti uusia ominaisuuksia. R
        Esim. verkkokovalevy on hyvä lisä. En tosin näe Maxinettiä vaihtoehdoksi niille, joille esim. IPTV ei tuo mitään lisäarvoa. Jos tarvitsee "nettiliittymän" niin onhan noita olemassa halvempia ja nopeampiakin.


      • Ärräjoh

        Maxinetillä ei ole asiakaspalvelua. Kaikki ulkoistettu, myös laskutus suoraan Intrum Justiatialle. Ei muistutuslaskua,ei vastauksia
        maileihin. - Vain todella tylyä rahat pois-meininki. Ilmeisesti rahan tarpeessa oleva pulju.
        - Vaihdoin parempaan.


      • 6 vuoden asiakas
        Ärräjoh kirjoitti:

        Maxinetillä ei ole asiakaspalvelua. Kaikki ulkoistettu, myös laskutus suoraan Intrum Justiatialle. Ei muistutuslaskua,ei vastauksia
        maileihin. - Vain todella tylyä rahat pois-meininki. Ilmeisesti rahan tarpeessa oleva pulju.
        - Vaihdoin parempaan.

        Tökerö pulju, tosiaan rahat veks meininki eikä mitään selittelyä.


      • rahat meni
        6 vuoden asiakas kirjoitti:

        Tökerö pulju, tosiaan rahat veks meininki eikä mitään selittelyä.

        Sama kokemus. Netti toimii pätkien ja TV ei ollenkaan. Lasku tulee oikasupyynnöstä huolimatta suurempana kuuluisi ja muistutus tulee suoraan Justitian kautta tuplaten laskun. Asiakaspalveluun ei sentään tarvitse jonottaa mutta ei sieltä vastaa kuin keskus.

        Kannattaa pysyä kaukana Maxinetin tuotteista.


    • never mind

      Kannattaa kestää kaukana! Tässä lyhyesti muutama kokemus 24/1 liittymästä:
      - liittymän toimitus aiheutti n. viikon katkoksen, ostotilanteessa sovittiin muutamasta tunnista
      - noin vuoden aikana oli 5 merkittävää katkosta. Aiemmin oli Elisa, 6 vuoden aikana muistaakseni 2 katkoa
      - IP teevee toimi miten sattui. Ilmeisesti jos sattui olemaan kaistaa vapaana.
      - netista löytyvillä mittarisoftilla liittymä vaikutti todella surkealta, pahimmillaan vain muutama mega, enimmillään 16 megaa. Käyttökokemus vastasi tätä. Maxinetin mukaan asuin kuulemma liian kaukana tukiasemasta. Kuitenkin 24Mb linjan myivät. Vertailun vuoksi nykyinen Nebula liittymä on samoilla mittareilla, DSL päätteellä ja koneella ollut huonoimmillaan 14Mb
      - Nebulan kanssa sovittiin siirto Maxisatilta vaihtotilauksena. Noh, Maxisat otti ja ryssi homman. Taas oli edessä katko. Onneksi Nebulalta löytyi ymmärrystä ja kontakteja, asia saatiin kuntoon muutaman päivän odottelulla.
      - Sokerina pohjalla -Nebula karhuaa edelleen Intrumin Justitian kautta aiheettomasti maksuja, vaikka asiakkuus päättyi toukokuuhun. Tästä ns. palvelutoimittajasta kun ei taida päästä eroon kuolemassakaan...

      • never mind

        Korjaus äskeiseen..

        viimeinen lause piti tietenkin olla:
        Sokerina pohjalla -Maxinetti karhuaa edelleen Intrumin Justitian kautta aiheettomasti maksuja, vaikka asiakkuus päättyi toukokuuhun. Tästä ns. palvelutoimittajasta kun ei taida päästä eroon kuolemassakaan

        Nebulan kanssa yhteiselo on sujunut hyvin, kun alkuun päästiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      247
      958
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      949
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      930
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      913
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      839
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      723
    Aihe