VANHASEN UHO.... PUNAMULLAN

VOITTO..

- Vanhanen tunaroi pahasti syödessään sanansa vaaleissa. Ennen vaaleja hän julisti 'ettei keskusta ole sen enempää oikealla kuin vasemmallakaan' mutta sitten totuus paljastui: hän kallistuikin vaarallisesti oikealle.
Erityisen ikäväksi asian tekee se, että oikeiston taustavoimat ovat jääneet kiinni erittäin likaisesta vaalityöstä ja paljastuneet kovan uusliberalismin tukijoiksi, opin, joka ei tavallisen ihmisen päätä silitä.
Minulle on itsestään selvää että Vanhanen on kulkenut tiensä päähän keskustan johdossa tai sitten puolueen nimi pitää vaihtaa.
Sauli Niinistö rakensi kamppanjansa 'työväen presidentin' imagon varaa mutta huijaus ei purrut valistuneeseen kansaan. Lisäksi hän yritti huijata olemalla koko kansan presidentti kertomalla, että vastakohtien aika on ohi.
Onkohan?

Uuden kepun pitää ottaa opiksi Niinistön perinnön likaisesta ja ala-arvoisesta puolesta, jossa sorruttiin sivistyksen häpäisyyn - alennuttiin lähes natsi-tasolle.
Meille on kerrottu kuinka tässä vastapuolen mustamaalaamisessa oli haettu oppia 'rapakon takaa' mutta me suomalaiset emme olleet 'helppoja nakkeja'. Enemmistö ei ollut aivopestävissä.
Kun lukee alla olevan "proffan" kirjoituksen niistä keinoista, joilla 'työväen presidentti' uskoi huijaavansa kansan ja pistävänsä maan asiat kuntoon, niin tajuaa kuinka suuresta huijauksesta todella oli kyse. Samalla Vanhasen astuminen yhteistyöpolulle näiden voimien kanssa saa aivan erityisen negatiivisen latauksen.
Uusi Keskusta älköön astuko tälle tielle.

*************

NIINISTÖ rakensi menestyksensä - tai haaveensa menestyksestä - uusliberalismin varaan, josta proffa kirjoittaa näin:

"-Markkinataloudellahan ei ole koskaan ollut ensisijaisena tavoitteena kenenkään työllistäminen , vaan tuotannon ja sitä kautta saatavien voittojen kasvattaminen .Kaikkein edullisintahan on pitää koko ajan vähintään 4% työttömyyttä .
Nykyäänhän markkinataloudelle on tyypillistä , että se perustuu toisten luoman valmiin pääoman syömiseen . Eli työntekijää käytetään niin kauan , kunnes on valmis huipputuote markkinoille ja yhtiö pörssissä . Sen jälkeen aloitetaan henkilöstön pienentäminen , vaikka kysymyksessä ei ole missään nimessä kannattamattomuus . Yhtiöillähän , jotka tekevät henkilöstövähennyksiä menee paremmin kuin on koskaan aikaisemmin mennyt . Tällä toimenpiteellä pidetään osakkeidenomistajat tyytyväisinä ja vähemmillä resursseilla enemmän irti voittoa .
Markkinatalous , jos mikä toimii koko ajan yhteiskunnan varoilla ja kustannuksella - siksi on äärettömän irvokasta , että markkinatalouden ideologit pilkkaavat yhteiskunnan kustannuksella elämistä ja mainostavat samalla ns. kovan kilpailun tilaa .
Talouselämä siis kerää itselleen saavuttamansa tuotot , mutta panee aiheuttamansa kustannukset suurelta osin muiden maksettaviksi - ja tätäkö on kannattavuus ?

Otetaan esimerkki USA:sta : Yhtiöt siirsivät aiheuttamiaan kustannuksia muiden maksettaviksi vuosittain yli 2,6 biljoonan dollarin arvosta . Summa on noin viisinkertaisesti yhtiöiden tuottaman voiton suuruinen . On painavia syitä epäillä , että yhtiöt maksavat huippujohtajilleen ja osakkailleen komeita voittoja ainoastaan muun yhteiskunnan kustannuksella .

Entäs jos yhtiöt joutuisivatkin maksamaan omat kustannuksensa ?
Entäs jos lopetettaisiinkin maksamasta isoille yhtiöille julkisia tukiaisia ja verohelpotuksia , koska ne ovat suoria rahallisia tulonsiirtoja veronmaksajilta yhtiön johtajille ja osakkaille !!!!!!!!!!

Markkinoilta ei edellytetä ollenkaan normaalia aikuisen ihmisen vastuuta ja velvollisuudentuntoa .............."

**************************

Koska Vanhanen tuki Niinistöä niin myös hän on ollut tukemassa proffan kuvaaman markkinatalouden Suomea 'pelastavaa' niinistöläistä sanomaa, sanomaa, joka selvästi kertoo miksei esim. työttömyyttä saada poistettua tai miksi eriarvoisuus lisääntyy. Siksi oikeutetusti voi sanoa, että se on myös Vanhasen *perintö* kansalle. Jos nimittäin Niinistö olisi voittanut niin tämä oppi olisi virallisesti siunattu oikeistoyhteistyön kautta.
Vanhasella on vastuu kehoituksestaan kannattaa Niinistöä. Siksi hänen on väistyttävä.

UUSI PUNAMULTAYHTEISTYÖHÖN KYKENEVÄ KEPU - HUMAANIN, SOLIDAARISEN JA KESTÄVÄN KEHITYKSEN VAIHTOEHTO.

1

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhanen

      tietämättään vahvisti punamultakoaliitiota...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11447
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9900
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      149
      5597
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2815
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe