Parlamentin jäsenille maksetaan sama palkka kuin kunkin maan omille kansanedustajille. Suomalaiset mepit saavat 5 600 euroa kuukaudessa ja maksavat siitä veroa niin kuin muutkin suomalaiset.
Eläkettä suomalaismepeille karttuu samoilla perusteilla kuin eduskunnan jäsenille. Sen lisäksi on mahdollista ostaa vapaaehtoinen lisäeläkevakuutus, jonka kuluista meppi maksaa kolmanneksen (948 euroa kuukaudessa) ja parlamentti kaksi kolmannesta.
Sairauskulut korvataan laskujen mukaan.
Mepeille maksetaan kulukorvausta 3 785 euroa kuukaudessa ilman että rahojen käytöstä kuluihin tarvitsee esittää kuitteja.
Asumis- yms. kulut korvataan 268 euron päivärahalla.
Työhön liittyvien matkojen korvauksiin kuitteja vastaan on tarjolla 3 736 euroa vuodessa.
Suurimman osan tuloistaan suomalaiset saavat lentämällä. Kun lennetään turistiluokassa mutta saadaan matkakulut business-luokan mukaan, mepit voivat ihan laillisesti systeemin mukaan panna lippujen hintojen erotuksen omaan taskuunsa. Korvaus Helsingin ja Brysselin väliltä (mukaan lukien ns. etäisyyskorvaus) on 2 233 euroa per matka.
1 Lensi
yli käenpesän
1
99
Vastaukset
- tekstiä
"Me niitetään kohta surullista satoa, johon on syypäänä joustamaton ay-liike ja metsän hyödyntämistä vastustavat vihreät.
Raivo nousee kun joku mainitsee edes Satu Hassin nimen tässä yhteydessä. Se nainen on tehnyt Suomelle valtavasti hallaa."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564