Onko kellään omakohtaista kokemuksia useammasta muskeliveneestä/tai jostain sellaisesta? Pitäisi vähän kartottaa mikä merkki olisi hyvä ja miksi. Ensi kesäksi olen sellasta hankkimassa koska kunnon muskeli taitaa olla ainoita keinoja päästä kohtuu mukavasti vauhdilla tyrskyssäkin mökille joka siis sijaitsee ihan ulkosaaristossa.
Ja muutenkin, olen kuullut että noi on ihan erilaisia veneitä ajaa kun tavalliset,vaikkapa jenkki-daycruiserit joista itellä taas on kokemusta. Miten se ero sitten käytännössä näkyy paitsi hinnassa, aikalailla yhtä leveitähän noi isotkin muskelit näyttää olevan, painoa vaan on tuplasti enemmän kun vastaavan kokoisessa daycruiserissa mutta takaako se paino siis ne paremmat ominaisuudet(ja millä lailla ne on sisi parempia ne ominaisuudet?) vai mihin toi muskelien filosofia perustuu paitsi tietysti pröystäilevään ulkonäköön..?
Muskelivene haussa ehkä
16
12427
Vastaukset
- kunnon avomerimuskelin
hyvät ominaisuudet perustu syvään v-pohjaan, tukevaan rakenteeseen ja sitä kautta suureen massaan sekä noista johtuen suureen tehoon.
Toki siinä on muutakin mutta ymmärtääkseni nuo kolme asiaa ovat perusedellytyksiä kunnolliselle veneelle. - ehdottelija
vaikka Targan, Nord Starin, Tiiskerin tai
Kulkurin..? Sopisivat ainakin joka sään veneiksi,
jos muuten miellyttävät.- StarskyAndHarri
Mutta Tiiskeri ainakin putoaa pois siksi ettei nopeus riitä.
Targa taas on väärän tyyppinen minulle, en oikein ole ollut koppiveneiden ystävä koskaan, vaikka varmasti muuten hyvä vene ulommaksikin merelle olisikin. Omaan käyttötarkoitukseeni nuo isot daycruiserit olleet tähän asti juuri passeleita,mutta nyt vaan tarvitsisi saada vielä sitä aallokon kestoa enemmän,niin siksi muskeli nyt kyseeseen.
Vähän vertailuja eri muskeliveneistä ja malleista ottaisin mielelläni vastaan jos jollain niistä on tosiaan kokemusta? Lähinnä Suomen bensahinnoilla(kuvittelisin kahden ison bensa-v8:n aiheuttavan aikamoisen pyörteen tankkiin) varmaan tulee kyseeseen diesel-koneilla olevat yksilöt vaikka hankintahinta onkin kovempi? - ehdottelija
StarskyAndHarri kirjoitti:
Mutta Tiiskeri ainakin putoaa pois siksi ettei nopeus riitä.
Targa taas on väärän tyyppinen minulle, en oikein ole ollut koppiveneiden ystävä koskaan, vaikka varmasti muuten hyvä vene ulommaksikin merelle olisikin. Omaan käyttötarkoitukseeni nuo isot daycruiserit olleet tähän asti juuri passeleita,mutta nyt vaan tarvitsisi saada vielä sitä aallokon kestoa enemmän,niin siksi muskeli nyt kyseeseen.
Vähän vertailuja eri muskeliveneistä ja malleista ottaisin mielelläni vastaan jos jollain niistä on tosiaan kokemusta? Lähinnä Suomen bensahinnoilla(kuvittelisin kahden ison bensa-v8:n aiheuttavan aikamoisen pyörteen tankkiin) varmaan tulee kyseeseen diesel-koneilla olevat yksilöt vaikka hankintahinta onkin kovempi?'Ensi kesäksi olen sellasta hankkimassa koska kunnon muskeli taitaa olla ainoita keinoja päästä kohtuu mukavasti vauhdilla tyrskyssäkin mökille joka siis sijaitsee ihan ulkosaaristossa.'
Jos avomeren aalto pääsee vaikuttamaan, niin
mitenköhän muskeli mahtaa kulkea vaikka
16-20 m/s nostattamassa aallossa..?
Luulen, että vähemmän kivaa, jos et ole
extreme-urheilija! ;-) - xxxveneinssixxx
ehdottelija kirjoitti:
'Ensi kesäksi olen sellasta hankkimassa koska kunnon muskeli taitaa olla ainoita keinoja päästä kohtuu mukavasti vauhdilla tyrskyssäkin mökille joka siis sijaitsee ihan ulkosaaristossa.'
Jos avomeren aalto pääsee vaikuttamaan, niin
mitenköhän muskeli mahtaa kulkea vaikka
16-20 m/s nostattamassa aallossa..?
Luulen, että vähemmän kivaa, jos et ole
extreme-urheilija! ;-)Haussa siis on vene, joka pystyy pitämään suurta nopeutta yllä merenkäynnissä.
Sotalaivat pystyvät tähän. Siviilivenepuolella ei oikein tule mieleen muuta venetyyppiä, kuin pitkä, kapea, syvällä V pohjalla ja suurilla moottoreilla varustettu vene. Muskelijenkki on ratkaisu. Tiiskeri ei ole.
Venemerkkiä en oikeastaan haluaisi suositella, mutta MeriReiskat nyt ainakin on kohtuulaatuisia eikä hirmuhintaisia. - kuvauksen
StarskyAndHarri kirjoitti:
Mutta Tiiskeri ainakin putoaa pois siksi ettei nopeus riitä.
Targa taas on väärän tyyppinen minulle, en oikein ole ollut koppiveneiden ystävä koskaan, vaikka varmasti muuten hyvä vene ulommaksikin merelle olisikin. Omaan käyttötarkoitukseeni nuo isot daycruiserit olleet tähän asti juuri passeleita,mutta nyt vaan tarvitsisi saada vielä sitä aallokon kestoa enemmän,niin siksi muskeli nyt kyseeseen.
Vähän vertailuja eri muskeliveneistä ja malleista ottaisin mielelläni vastaan jos jollain niistä on tosiaan kokemusta? Lähinnä Suomen bensahinnoilla(kuvittelisin kahden ison bensa-v8:n aiheuttavan aikamoisen pyörteen tankkiin) varmaan tulee kyseeseen diesel-koneilla olevat yksilöt vaikka hankintahinta onkin kovempi?perusteella Masmar 33 olevan yksi vaihtoehto. On ainakin suunniteltu kovassa kelissä ajamiseen. Koppi kysymys nyt ompi makuasia Suomen keleissä..
- mahdollinen?
Tuohon käyttötarkoitukseen olis sopivia vaikkapa Chris Craftin 260/311 Stinger, yli 30 jalkaiset Formulat ja Wellun isommat Scarabit. Mutta jos jostain vaikkapa Euroopasta löytäisi hyvän Bajan tai Donzin niin mikä ettei! Dieseleillä on vaan niin vähän tarjolla.. Eivätkä nämä nyt bensakoneillakaan mitään suomen myydyimpiä ole!
Kulutuksesta vielä... Jos on pari bensa V8:aa, ei varmasti pääse alle 80-90 litran tunnissa!- Kelivene
Vanha kunnon seppälän veistämon 10---12m pitkä fiskari puupaatti ja iso konee kulkee 20 solmuu vielä sillon kun muskelit jää laituriin.Ja on vielä aika pehmeää menoa.
- ehdottelija
oikeasti tietävät, että minkälaista menoa
ehdotetuilla jenkkimuskeleilla olisi meno
Tallinnaan vaikka 20 m/s tuulella ja 3 metrin merkittävällä aallonkorkeudella, joka tulisi lounaasta? - makukysymyksiä.
ehdottelija kirjoitti:
oikeasti tietävät, että minkälaista menoa
ehdotetuilla jenkkimuskeleilla olisi meno
Tallinnaan vaikka 20 m/s tuulella ja 3 metrin merkittävällä aallonkorkeudella, joka tulisi lounaasta?kokemusta on "vain" 17 m/s tuulesta avomerellä 30 jalkaisella muskelilla, eikä se ruusuilla tanssimista ole,kyllähän se nyt totta vie rynkyttää niin että heikompaa hirvittää kun 10 metriä venettä loikkaa jokatoiselta aallolta ilmaan.. Toisaalta missään vaiheessa ei tuntunut että olisi vene ollut äärirajoillaan,eli mitään ylimääräisiä ääniä tai odottamatonta käytöstä ei ilmaantunut missään vaiheessa,että kyllä ne on tehty ison veden isoon aaltoon. Joku sanoikin joskus että oikeat muskelit tykkää sitä enemmän mitä isompi ja korkeampi aalto on.
Muutenhan se tarjoaa samat kuin d-cruiserit, pidemmällä kajuutalla toki, eli sikäli kivoja paatteja että ovat kivoja niin auringon paisteessa kuin kovemassakin merenkäynnissä. Hinta vaan on tosiaan eri luokkaa kun cuddycabineissa, mutta onpa venekin. Ja kyllä noita dieseleillä näytti ainakin nettiveneessä olevan muutama, merkkejähän tulee mieleen tosiaan isot Scarabit, Stingerit, Sea Ray Pachangan isoin malli, Formula 311:t, Wellcraft Novat.. Jos "oikeaa" muskelia haluat,niin muista sitten että sellainen ei ole se 22 jalkainen jenkki joita näkee usein myytävän muskeleina, vasta siellä 30 jalassa aletaan puhua siitä koko ja painoluokasta joka oikeuttaa tohon termiin,mun mielestäni. - Elwood
Kelivene kirjoitti:
Vanha kunnon seppälän veistämon 10---12m pitkä fiskari puupaatti ja iso konee kulkee 20 solmuu vielä sillon kun muskelit jää laituriin.Ja on vielä aika pehmeää menoa.
Liioittele kohtuudella niinkuin nuo muutkin, ei kukaan usko tuollaista :-)
Summalaista ei saa kulkemaan 20 solmua, muuten kuin laittamalla se laivan ruumaan. Tosin silloin meno on kyllä pehmeää..
- linjalla
Kokemukseni on todella vähäistä todellisista jenkeistä mutta kerran olen ollut kunnon kelillä kyydissä ja silloin vedettiin kovassa kelissä se mikä irti saatiin (33 jalkainen). Kyllä kaiken a ja o on se pituus jotta sitä vettä riittää kovassakin aallokossa siellä alla. suorituskyky noissa on aina kohdallaan kun on kaksi isolohko chevyä tuuppaamassa. Vaikka oma daycruiser peseekin tämän Formulan huipuissa mutta sillä kelillä kun ajettiin olisin jäänyt kyllä omallani satamaan.
PS: Et ole sit ajatellut tiiskerin tai vastaavan ostamista :)))))) Sama ko ajais lada nivalla pellolla- käyttövene - huvivene
No toi tuntuu poikasten pilailulta vaan....
mutta se jenkkilada on vaarallinen merellä.
Käyttöveneet ja huviveneet on yhä eri kastissa.
Suomalainen käyttövene sopii paremmin olosuhteisiimme, kuin jenkki huvivene.
Kyllä jenkitkin tekee käyttöveneitä esim merivartiostolle... mutta ne on hieman eri veneitä kuin nuo sporttiveneet....
--ja niitä ei ole suomessa näkynyt.
Vain noita muskeli-huviveneitä jokunen on.
Aivan käyttökelpoisia nekin on tarkoitukseensa...
- kotomaisii
http://www.squad-pro.fi/
http://www.boomeranger.fi/
Eipä kyllä ole muskeliveneitä kummallakaan, mutta onpahan ainakin muskeliveneisiin verrattavissa oleva suorituskyky merenkäynnissä.- MR.
Kuinka moni teistä väitteliöistä muuten omistaa veneen ja minkälaisen ?
- Sea Ray 300 SB
MR. kirjoitti:
Kuinka moni teistä väitteliöistä muuten omistaa veneen ja minkälaisen ?
Taitaa olla suurin osa jotain Buster-poikia tai vanhalla Yamarin:illa ajelevia perämoottoripoikia, eivät ole oikeaa venettä nähneet todellakaan kuin kuvissa ja unelmissa.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?2012488Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä911250Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1795147Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa353780Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963594Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss543257Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092944Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132638Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie572207Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy192015