Kuinka kauan masennus oikein voi kestää. Mieheni oli ensin ylienerginen ja sitten syyskuusta asti masentunut, ja eikä näytä hellittävän lääkityskin on, ja nyt lähtee sairaalahoitoon.
Onko kellään kokemusta kuinka pitkä masennus voi olla?
Hänellä on B-lausunto jossa lukee työuupumus, vaikea-asteinen depressio.
E Epaakin on syönyt jo kuukauden päivät, mutta vointi vain huononee. Jotain pikkuhommia tekee, esim. lumitöitä, ja saunan lämmittämistä.
Kuinka kauan
6
777
Vastaukset
- on työuupumus
voi toipuminen kestää kauankin.Hienoa että kykenee lämmitämään saunaa ja lumitöitätekemään.
Sairaalan avo-osasto on ihan hyvä paikka. Sieltä voi olla kotonakin vaikka kuinka usein. Tärkeitä on että tuet miestäsi hänellä on nyt rankkaa. Varmasti on sinullakin. Masennuksesta paranee se ottaa OMAN aikansa.- menee masentuneiden
osastolle.
Hän ei puhu pöljiä, on hyvin johdomukainen, mutta suhtautuminen elämään on hyvin kielteinen. Niin varmasti tiedätkin millaista se voi olla.
Tämä alkaa tuntumaan jo minunkin pääkopassa, tukeminen käy jo työstä, hermostun välillä hänen synkkien ajatusten kanssa. Sitten kun hänen psyyke ei kuitenkaan kestä hermostumistani.
- on tällainen
Masennus kestää yhtä kauan kuin se on ollut tullakseen. Eli sinun pitää miettiä, milloin on esiintynyt ensimmäisiä oireita. Työhuolia, ylienergisyyttä (jolloin ei kuitenkaan tapahdu paljoakaan). Ymmärrän, että läheiselle se on todella vaikeaa. Itsellä laskettiin neljän vuoden kädet nyrkkiin puristamista ja älyttömän pitkiä työpäiviä. Kaksi ensimmäistä vuotta olivat todella vain saunan lämmittämistä ja nukkumista. Pienin askelin edettiin kohti "normaalia" elämää. Se ei tapahdu koko ajan nousujohteisesti, välillä tulee alamäkiäkin.
Toivon sinulle jaksamista, nimittäin on kauhea tauti.- aloittajan vastaus
Ilmeisesti koko viime talven, koska häneltä pätkii muistii viime talvesta, ja oli kuitenkin mielestäni ns.normaalin oloinen. Mutta viime kesän alusta heitti manian puolelle. Maniassa touhusi kaikenlaista, esim. peitti talomme kivijalan, kaivoi käsin, ja kuljetti tavaroita joita ei tiennyt minne viedä, ja jos joku kysyi mitä tavaroita sinulla niin ei muistanut. Kesälomalla lähti töihin toiseen työpaikkaan, meni johtajan sijaiseksi erääseen toiseen paikkaan kesälomallaan. Sanoin hänelle, ettei asiasi ole kunnossa, mutta suuttui. Alkoi alkoholia käyttämään päivittäin vaikka muuten ei perusta koko aineen päälle. Syyskuussa tämä depressio sitten iski, joulukuusta asti on ollut lääkitys. Onneksi ei kuitenkaan masennusta ole alkanut hoitamaan alkoholilla, ja eikä sano enää koskevansa aineeseen. Miehelläni ei ole ennen ollut masennusta, mutta ylienergisyyttä on joskus esiintynyt.
Kiitos kun jaksatte kantaa huolta, ja tukea minua. Ei tämä tosiaankaan ole helppoa minullekaan eikä aikuisille lapsillemme.
Ei todellakaan ole nousu johteista tämä välillä näyttää parantuvan, mutta taas painuu alaspäin. Nyt sentään kykenee jo jotain tekemään.
- Eikka
Niin minäkin tein töitä yötäpäivää. Vuosia jaksoin. Oli yhtäaikaa monta työtä päällekkäin. Jaksoin ja kerkesin. Energiaa oli vaikka muille jakaa, enkä öisin nukkunut. Ideoita pyöri kuin nauha olisi vinkunut suurella nopeudella. Olin äkäinen ja äkkipikainen. Saatoin suuttua mitä pienimmistä asioista. Ja ne paisui sitten mertakin suuremmaksi. Kaikkea negatiivisia asioita pyöri mielessä, jos jokin oli minua loukannut. Asioita ja vuosia oli paljon.... Sitten tuli fyysiset sairaudet ja romahdin, masennukseen. Vaikka kuinka suuren tuen sain vaimolta, ei siihen tahdo mikään auttaa. Sitä on niin totaallisesti kanveessa. Ei jaksa ajatella, ei puhua, ei nousta sängystä. Sitä on niin poikki kuin vaan voi olla. Vaikka kuinka vaimo auttoi ja halusi olla tukena. Itse ei osannut eikä jaksanut puhua. Vaimoni kanssa kävimme psykologilla monta kertaa puhumassa. Oli vaikeaa tuoda esille omaa minuutta. Ja usein loukkasi minua kun puhuttin millainen minä olin....
Kun vaimoni ei enää jaksanut kannustaa ja pyysi lähtemään kotoa. Lähdin mökille yritin lääkkeiden kanssa päiväni päättää. Mutta metsästä mistä lie itseni löysin. Sininen valo ja jokin ääni johdatti minut keskellä yötä ihmisten ilmoille. Oli pakkanen ja ihme kun kuulemma olin vielä hengissä, vaatteet olivat märät jne... Sieltä poliisit veivät lääkesekavuudessa harhailevan ukon sairaalaan. Sieltä avo-osastolle psykiatriseen hoitoon. Siellä juttelin vertaisteni kanssa ja koin että on muitakin samanlaisia ihmisisä, etten ollut ainoa matkalainen. Erosimme vaimon kanssa, elin puoli vuotta yksin painien oman asiani kanssa. Jatkoin lääkityksen ottoa ja kävin kerran viikossa psykologin kanssa keskustelua..... Reilu vuosi siinä meni. Luin paljon kirjallisuutta jotka käsittelivät masennusta. Sieltä löysin itseni ja sain paljon apua elämääni. Aloin hiljalleen toipua vaikka se vaikealta tuntui. Ettei sitä raskasta taakkaa saakkaan pudotettua pois. Näin lyhyesti sanottuna. Elämme vaimon kanssa ja elämä on ihanaa. Olen uusi ihminen. Jaan ja osaan tunteeni ilmaista, iloita ja nauraa, mitä en aikaisemmin. Olin kiltti kaiken tekevä tärkeä työn kautta hyväksynnän hakeva. Nyt 50 eläkkeellä nauttien päivistä. TOIVON Sinulle jaksamista miehesi rinnalla. Sillä sinä tarviset kaiken tuen ja voiman siinä koettelemuksessa. Miehesi lääkäriin. Yhdessä psykologille, sillä sinä tunnet hänet ja osaat kertoa millainen hän on jne..... Tie on pitkä ja raskas, mutta oikotietä siihen ei ole..... Toivotan voimaa....
Terv. Eikka [email protected]- Tosi paljon
Hei !
Kiitos viestistäsi Eikka ja kiitos kaikki jotka jaksoitte kirjoittaa.
Minua jännittää hirviästi kun mieheni on masentunut, työuupunut kun ennen oli mahdoton menijä ja nyt muuttunut totaaliseksi. Mutta toisaalta tuntuu siltä, että meidän avioliitto paranee kunhan mieheni tuosta toipuu alkaa kuuntelemaan minuakin ja toiveitani paremmin. Olen monasti mieheni pyytänyt kanssani vaikka reissuun johonkin, mutta hänellä ei ole koskaan ollut aikaa, hänellä on ollut allakka niin täysi.
Minua jännittää jo nyt se aika jolloin hän rupeaa pikku hiljaa palailemaan töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi614809Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1034526- 794000
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963897Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1212942- 352698
- 282617
- 372612
- 382579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232444