SAKhon ei saa liittyä, koska Pahvi Sauli ja hänen kannattajansa eivät halua, että SAKhon liityttäisiin. Ne haluais räjäyttää koko Hakaniemen ympäristöineen ja vielä yli puolet Helsinkiä. Ja kaikki Halosen äänestäjät, koska ne on punaisia kommunisteja. HA-HA-HAA!!!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pari päivää tässä saikin jutella rauhassa mutta nytkö taas pääsit karkuun. Mene ottamaan lääkkeesi ja sitten äkkiä tutimaan taas.
unohtunut
Kokoomuspellet ymmärtävät lääketeollisuudesta yhtä vähän kuin markkinataloudestakin. Eli ei yhtään mitään. Pitäiskö lopettaa kirjoittelu, että kokoomuspellet pääsisivät öykkäröimään taas. Tää on tarkoitettu keskustelua varten. Jos se käy liian vaikeaksi ota yhteys.....Pahvi Sauliin!!! Tiedätkös kuka on Suomen presidentti? Koitapas nyt rauhoittua ja mieti tarkkaan!
Rakennuskohde on pääkaupunkiseudulla, ison urakoitsijan, vaikkapa YKSITYISEN, KUNNAN TAI VALTION työkohteena.
Mies X on kotoisin paikkakunnalta X, pääkaupunkiseudun ulkopuolelta. Hän on töissä rakennusalan alihankkijalla, joka on myöskin pääkaupunkiseudun ulkopuolelta.
Töitä tehdään reippaasti kunnes ”päästään” ANSIOSIDONNAISELLE, silloin tapahtuu jotakin, työt vähenevät ja mies x irtisanotaan, MUTTA NYT SE TAPAHTUU
Mies X jää edelleen töihin, mutta nyt ilman VEROKIRJAA, ANSIOSIDONNAISELLA TYÖTTÖMYYSTURVALLA, eli PIMEESTI 500 päivän ajaksi, jolloin kas kummaa mies X pääsee jälleen VEROKIRJALLA TÖIHIN.
TOTUUS ON ARMOTON
Tämä tulee halvemmaksi työntekijälle, sekä työnantajalle, myöskin liitoille, sillä eiväthän liitot , eikä kassat maksa kuin murto-osan ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta.
Muistaakseni se meni jotenkin näin:
valtiokonttori 50 prosenttia
työnantajat 45 prosenttia
liitot(kassat)VAIN 5 prosenttia
Eli valtavat rahat pyörivät automaattisesti kassojen/liittojen tileillä KORKOA KASVAMASSA, niinkauan kuin työttömyys pysyy korkealla,
. SDP ja SAK VIIS VEISAA TYÖTTÖMYYDEN ALENTAMISESTA
Mitäs SDPllä tai liitoilla on tekemistä työnantajien ja työntekijöiden välisissä sopimuksissa? Semmosesta voi jäädä kiinni! Harmaa talous on ongelma mutta vähän toisin päin!
Kivempi olla kotona ja jättää raataminen muille. Ihana, että Tarja valittiin, parempaa pressaa ei voi olla.
Sun vanhempas taitaa olla aika varakkaita.
Matti on tainnut saada näin kuun alussa tilin luukulta, ja sijoittanut sen punkkuun, jopas veisuu jatkuu