VALTIONTUKIAISET LOPETETTAVA !

PROFFA

Yhtiöiden yhteiskunnalta saama tuki ei ole pelkkiä suoria valtion tukiaisia ja verohelpotuksia . Sen piiriin tulee laskea myös erilaiset todellisten kustannusten kiertämisen muodot , jotka liittyvät liian alhaisiin palkkoihin , kehnoihin työoloihin , kelvottomaan työturvallisuuteen , huonoon työterveydenhoitoon , ympäristötuhoihin ja vaarallisiin ja vahingollisiin tuotteisiin .

" Yksinomaan yhdysvalloissa yhtiöt siirsivät aiheuttamiaan kustannuksia muiden maksettaviksi vuosittain yli 2,6 biljoonan dollarin arvosta . Summa on noin viisinkertaisesti yhtiöiden tuottaman voiton suuruinen "

On painavia syitä epäillä , että yhtiöt maksavat huippujohtajilleen ja osakkailleen komeita voittoja ainoastaan muun yhteiskunnan kustannuksella .
Moni yhtiö joutuisi varmasti lopettamaan toimintansa , jos se pantaisiin markkinaperiaatteen mukaisesti maksamaan itse aiheuttamansa kustannukset .

Yhtiöille maksettavan yhteiskunnan tuen lakkauttamisen voisi aloittaa lopettamalla aluksi yhtiöille jaettavat suorat julkiset tukiaiset ja verohelpotukset , koska ne ovat suoria rahallisia tulonsiirtoja veronmaksajilta yhtiöiden johtajille ja osakkaille .
Seuraava askel olisi luonnonvarojen käytön verottaminen ja saastemaksujen kerääminen . Ne mahdollistaisivat verotuskäytännön muuttamisen niin , että työn perustoimeentulon ja välttämättömän kulutuksen verotusta voitaisiin alentaa tai niiden verottamisesta voitaisiin luopua kokonaan . Siirtymä työn ja kuluttamisen verottamisesta ympäristömaksuihin rohkaisisi työllistämään , leikkaisi korkeampia liikevaihtoveroja , vähentäisi saastumista ja luonnonvarojen riistoa ja kannustaisi kierrättämistä . Jos ympäristömaksut heijastaisivat toiminnan aiheuttamia todellisia kustannuksia yhteiskunnalle , ne olisivat myös merkittävä askel kohti markkinoita häiritsevien julkisten tukiaisten poistamista .
Kolmas askel olisi yksittäisten yhtiöiden nauttimien muiden epäsuorien tukiaisten määrän arviointi , ja niiden mukaisen julkisten palvelujen maksun periminen . Maksu lankeaisi yhtiöille , jotka eivät maksa täysimääräisinä perheen elatukseen riittävää palkkaa ja sairasvakuutus-ja eläkemaksuja tai eivät järjestä turvallisia työoloja . Silloin kun yhtiöt eivät huolehdi näistä maksuista , ne lankeavat muun yhteiskunnan maksettaviksi .

Karkea esimerkki tälläisesta viimeksi mainitusta toiminnasta on taas yllätys , yllätys USA:sta : Niken Vietnamin-tehtaan olosuhteet ovat järkyttävät : 15 - 28-vuotiaat naistyöläiset joutuvat maksamaan tehtaalla kolmesta ateriasta ( riisiä , kasviksia ja joskus hiukan tofua ) 2,10 dollaria vastaavan summan . Asuinhuoneen vuokra on kuusi dollaria kuukaudessa . Vaikka työläiset valmistavat tossuja , joiden vähittäismyyntihinta on yli 100 dollaria parilta , heidän on ssuoritettava ruoka-, asumis- ja muut kulunsa 1,6 dollarin päiväpalkastaan .
Työntekijöiden sallitaan kahdeksantuntisen työvuoron aikana käydä kerran vessassa ja juoda kaksi kertaa .

Valitettavasti Niken menettely ei ole poikkeus .

Tähän Bjarne Kallis varmasti vastaisi , että :" olkaa hyvät ihmiset onnellisia , jotta teillä on töitä ... ajatelkaa niitä , joilla ei ole ollenkaan "

Näin riistokapitalismi toimii ja minusta ammattiliitot ovat työntekijöiden etuja ja heidän hyväänsä silmälläpitäen toimivia etujärjestöjä . Kuka tavallisten työntekijöiden etuja muuten ajaisi , ja pitäisi niistä huolta ... kuin järjestäytyneisyys .

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hommeli

      Ruuan hinta nousisi liian korkeaksi köyhän kukkarolle. Telakkateollisuus loppuisi, yksi potentiaalinen työnantaja vähemmän. Metalli- ja puunjalostusteollisuuden subventioiden loppuminen tietäisi yritysten muuttamista halvan työvoiman perään lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe