Tuotevastuulaki
"Tuotevastuun perusteella korvataan tuotteen henkilölle tai omaisuudelle aiheuttamat vahingot. Omaisuudelle aiheutunut vahinko korvataan, jos omaisuus on tarkoitettu ja käytetty yksityiseen kulutukseen."
Mikä laki toimii tapauksessa, jossa käyttäjänä onkin yritys?
Vastatkaahan viisaammat tyhmälle.
Tuotevastuulaki
6
1003
Vastaukset
- PUUSILMÄKÖ?
Yritys/julkitila käyttö EI ole yksityiskäyttöä. Ei korvaa, kuten siinä lukeekin?
- aloittelija vain
Kiitos vaan kommentista, katsohan uudestaan mitä kysyin.
- PUUSILMÄKÖ
aloittelija vain kirjoitti:
Kiitos vaan kommentista, katsohan uudestaan mitä kysyin.
Jospas aloittelija avais silmänsä.....
Tämä palsta käsittelee KULUTTAJANSUOJA asioita.
Yritykset eivät kuulu kuluttajasuojan, ja tuotevastuulain piiriin.
Puusilmäkö?
Väärä palsta!
Kokeiles vaikka yrittäjyys palstaa?!?
- M.L.
"1 §
Tämä laki koskee tuotteesta henkilölle taikka yksityiseen käyttöön tai kulutukseen tarkoitetulle ja vahinkoa kärsineen pääasiassa sellaiseen tarkoitukseen käyttämälle omaisuudelle aiheutuneen vahingon korvaamista."
Jos käyttäjä on yritys, niin kyseessä ei ole yksityinen käyttö tai kulutus. Tämän lain nojalla ei siis korvata ainakaan omaisuusvahinkoja yritykselle, mutta henkilöön kohdistuneet vahingot mahdollisesti kyllä.
- Mika - aloittelija vain
Eikö kenelläkään ole tietoa? Kysymykseni siis on _Mitä lakia_ sovelletaan kun käyttäjänä on yritys?
Eikö tuotteen valmistajalla ole tällöin mitään velvoitteita korvata omaisuudelle tapahtuneita vahinkoja vai meneekö tämä vain yrityksen vakuutuksesta?- M.L.
Jaahas, ymmärsin että tarkoitit nimen omaan tuotevastuulakia.
No, kauppalaki saattaisi tulla kyseeseen. Sen nojalla ostaja voi olla oikeutettu saamaan korvauksia myös välillisistä vahingoista, kuten esim. muun omaisuuden kuin kaupan kohteena olevan tavaran vahingoittumisesta. Tämä kuitenkin yleensä edellyttää myyjän puolelta huolimattomutta tai sopimusrikkomusta.
Oleellista on siis myös se, mitä on sovittu. Kauppalaissa ei ole pakottavuuspykälää. (Toisin kuin esim. kuluttansuojalaissa, jonka 2§ on: "Sopimusehto, joka poikkeaa tämän luvun säännöksistä ostajan vahingoksi, on mitätön, jollei jäljempänä toisin säädetä.") Kauppasopimuksessa voi olla vaikka ehto tyyliin että "Myyjä ei ole vastuussa mistään välillisistä vahingoista...". Viimekädessähän noiden ehtojen pitävyys ratkaistaan sitten eri oikeudesasteissa.
Henkilöön kohdistuneet vahingot, sikäli kun ne johtuvat tuotteen puutteellisesta turvallisuudesta, kuuluvat kuitenkin tuotevastuulain piiriin. Kyseisen lain mukaan tällaista vastuuta ei voi sopimuksella mitätöidä.
Vaikea sanoa enenpää, kun ei tiedä millainen tapaus on taustalla (jos on mitään), mutta aloita nyt vaikka tuosta kauppalaista.
- Mika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511447- 639900
- 1495597
- 1443794
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403388
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 652815
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603