Ajatuksia suomalaisille !

Huomisesta tulee parempi päivä kun uskomme:
* Kaikki työ on arvokasta
* työ on palkittava paremmin kuin työttömyys
* vain työllä saamme pidettyä hyvinvointia yllä
* työ on työttömän paras ystävä
* myös minulla on vastuuta omasta itsestäni
perheestäni ja lähimmäisistäni
* Kaikenmaailman parantaminenkin voi ollatärkeää,
mutta,
tärkeämpää on meille huolehtia meistä
suomalaisista, sinun ja minun hyvinvoinnista.
Samalla on hyvä muistaa ettei saharassa tarvita
turkislakkeja ja lumipukuja.

4

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Japi

      Kirjotit täyttä asiaa.Työ on ihmiselle hyvin tärkeää.

    • sinunkin muistaa

      Sinulla on puhdata vettä millä voit sen karvareuhkasi ja samalla suusi pestä , mutta Saharassa ei ole vettäkään juomaksi, mutta siitä on hyvä ettei heidän tarvitse karvalakkeja ja lumipukuja pestä. Katso peiliin ja ota vastuu itsestäsi.

    • tulevaisuususko meni

      Valheet, valheet vain... Koko kansan presidentti (niin kuin Chavez, Putin, Lukashenko, Kim,..), joka useimmiten tipan vertaa välittää tavallisista suomalaisista. Etuja jaetaan vain omassa piirissä.
      Saulin sanoissa oli huoli meistä kaikista ja tulevaisuudestamme: ”Olen varma, että suomalaiset haluavat elää maassa, jossa kaikista pidetään huolta. Työtä tekevien lisäksi heistä, joiden työura on jo takanapäin; heistä joiden työura on vielä edessä; ja heistä, jotka eivät siihen itse kykene. Tämä edellyttää meiltä kykyä tuottaa taloudellista hyvää niin paljon, että siitä riittää kaikille ja halua myös jakaa siitä kaikille.”

      Lähde: valehteleeko presidentti? http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=politiikka&t=68113

      • Sirus

        Saulin sanoissa oli huoli meistä kaikista ja tulevaisuudestamme: ”Olen varma, että suomalaiset haluavat elää maassa, jossa kaikista pidetään huolta. Työtä tekevien lisäksi heistä, joiden työura on jo takanapäin; heistä joiden työura on vielä edessä; ja heistä, jotka eivät siihen itse kykene.
        Kuka muu osasi ajatella näin syvällisesti.
        Lopuksi kaikille:
        Oikea kokoomuslainen ei kadehdi jos sinulla menee hyvin. Oikea kokoomuslainen on huolissaan jos sinulla menee huonosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe