Mielestäni tuo seriffimme kannatettava avaus ansaitsee noston siksi, että tälläkin hetkellä suurin osa saitin kolmen ensimmäisen sivun avauksista on sellaisia, jotka eivät suurpiirteisestikään asian nähden saitille kuuluisi.
Ja minä en liene tässä suhteessa tiukkapipoisimpia, kun käsitän asian varsin väljästi, kuten omassa vastineessani k.o. ketjussa totean, ja olen sen käytännössäkin usein osoittanut.
Siis tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000013838229
Sagittariukselle ja muille!
10
603
Vastaukset
- Gin catatonic
That was just what we needed!
- JormaKKorhonen
Perustelu ihan suomeksi: Minusta on parempi pitää paska vaikka puuseen alla kuin täällä. Sanotaan: miljardi kärpästä ei voi olla väärässä, joten paskan täytyy olla hyvää. Jos joku sitä haluaa maistaa ja maiskutella, menköön sinne missä ne kärpäsetkin viihtyvät. Siis vaikka sinne puuseen alle.
- Enk
JormaKKorhonen kirjoitti:
Perustelu ihan suomeksi: Minusta on parempi pitää paska vaikka puuseen alla kuin täällä. Sanotaan: miljardi kärpästä ei voi olla väärässä, joten paskan täytyy olla hyvää. Jos joku sitä haluaa maistaa ja maiskutella, menköön sinne missä ne kärpäsetkin viihtyvät. Siis vaikka sinne puuseen alle.
Tuossa ei tarvita in-prepositiota.
- täydellistä kieltä.
Enk kirjoitti:
Tuossa ei tarvita in-prepositiota.
Huolimattomassa puhekielessä in-prepositio jää yleensä pois (samanlaista "oikaisua" tapahtuu paljonkin puhekielessä), mutta kirjakielessä ja varsinkin kirjallisessa esityksessä pitää sanoa juuri niin kuin Korhonen tuossa sanoo. Ovatko koulutiedot ruostuneet, vai onkaanko niitä?
- nimimerkki
Mitä jos annettais shefulle työrauha.
- nähty on
...yksi avaus ja sitä seurannut epä-älyllinen lässytys oivana esimerkkinä siitä,mikä olisi parasta vetää vessanpöntöstä alas.
Voi tätä omahyväistä kapiaista, tätä omilla typeryyksillään pöyhkeilevää, kaakaattavaa kanaa.- JormaKKorhonen
...toit tänne viisautta, älykkyyttä ja henkevyyttä! Vaikka ihan noin korkeatasoista debattia ei ehkä Sagittarius uskaltanut toivoa.
- JormaKKorhonen
Varmasti seriffimme tarkoitus oli hyvä tuolla avauksellaan. Mutta mm. tuollaista se on tuottanut:
>> Haista sinä
Kirjoittanut: kommaripaska persees 3.2.2006 klo 09.09
tai vedä alahuuli otsan yli ja nielaise..
siinä sinulle tarjous, josta voit toki kieltäytyä, kun vaihtelet sormea suussa ja perseessäsi.
Siinä esimakua tulevasta tunteesta vuoden päästä.
Hinkkaa punalutkaas ja onanoin keskenäs.
Siinä terveiset kommarille !
Ammu ihtes, eikun kaiva kuoppa ja ammu sitten, niin on helpompi pitää maa siistinä.- kielikello..
joka kantelee opettajalle: Tuo paha poika kiroili..
SDP on ilmestyskirjan peto.:)
http://amanda.dd.com.au/gallery/pics/sdp.jpg
- Wiisaahko
Nuoleminen on paras tapa pärjätä missä tahansa totalitaarisessa yhteisössä. Korhosella on siitä elämän mittainen kokemus. Nyt hän testaa metodin toimivuutta täällä;-))
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708