Sagittariukselle ja muille!

Mielestäni tuo seriffimme kannatettava avaus ansaitsee noston siksi, että tälläkin hetkellä suurin osa saitin kolmen ensimmäisen sivun avauksista on sellaisia, jotka eivät suurpiirteisestikään asian nähden saitille kuuluisi.

Ja minä en liene tässä suhteessa tiukkapipoisimpia, kun käsitän asian varsin väljästi, kuten omassa vastineessani k.o. ketjussa totean, ja olen sen käytännössäkin usein osoittanut.

Siis tässä:


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000013838229
10608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

That was just what we needed!

Äänestä
  • Perustelu ihan suomeksi: Minusta on parempi pitää paska vaikka puuseen alla kuin täällä. Sanotaan: miljardi kärpästä ei voi olla väärässä, joten paskan täytyy olla hyvää. Jos joku sitä haluaa maistaa ja maiskutella, menköön sinne missä ne kärpäsetkin viihtyvät. Siis vaikka sinne puuseen alle.

    Äänestä

  • JormaKKorhonen kirjoitti:

    Perustelu ihan suomeksi: Minusta on parempi pitää paska vaikka puuseen alla kuin täällä. Sanotaan: miljardi kärpästä ei voi olla väärässä, joten paskan täytyy olla hyvää. Jos joku sitä haluaa maistaa ja maiskutella, menköön sinne missä ne kärpäsetkin viihtyvät. Siis vaikka sinne puuseen alle.

    Tuossa ei tarvita in-prepositiota.

    Äänestä

  • Enk kirjoitti:

    Tuossa ei tarvita in-prepositiota.

    Huolimattomassa puhekielessä in-prepositio jää yleensä pois (samanlaista "oikaisua" tapahtuu paljonkin puhekielessä), mutta kirjakielessä ja varsinkin kirjallisessa esityksessä pitää sanoa juuri niin kuin Korhonen tuossa sanoo. Ovatko koulutiedot ruostuneet, vai onkaanko niitä?

    Äänestä

Mitä jos annettais shefulle työrauha.

Äänestä

...yksi avaus ja sitä seurannut epä-älyllinen lässytys oivana esimerkkinä siitä,mikä olisi parasta vetää vessanpöntöstä alas.
Voi tätä omahyväistä kapiaista, tätä omilla typeryyksillään pöyhkeilevää, kaakaattavaa kanaa.

Äänestä
  • ...toit tänne viisautta, älykkyyttä ja henkevyyttä! Vaikka ihan noin korkeatasoista debattia ei ehkä Sagittarius uskaltanut toivoa.

    Äänestä

Varmasti seriffimme tarkoitus oli hyvä tuolla avauksellaan. Mutta mm. tuollaista se on tuottanut:


>> Haista sinä
Kirjoittanut: kommaripaska persees 3.2.2006 klo 09.09


tai vedä alahuuli otsan yli ja nielaise..

siinä sinulle tarjous, josta voit toki kieltäytyä, kun vaihtelet sormea suussa ja perseessäsi.
Siinä esimakua tulevasta tunteesta vuoden päästä.

Hinkkaa punalutkaas ja onanoin keskenäs.
Siinä terveiset kommarille !
Ammu ihtes, eikun kaiva kuoppa ja ammu sitten, niin on helpompi pitää maa siistinä.

Äänestä

Nuoleminen on paras tapa pärjätä missä tahansa totalitaarisessa yhteisössä. Korhosella on siitä elämän mittainen kokemus. Nyt hän testaa metodin toimivuutta täällä;-))

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JormaKKorhonen kirjoitti:

Mielestäni tuo seriffimme kannatettava avaus ansaitsee noston siksi, että tälläkin hetkellä suurin osa saitin kolmen ensimmäisen sivun avauksista on sellaisia, jotka eivät suurpiirteisestikään asian nähden saitille kuuluisi.

Ja minä en liene tässä suhteessa tiukkapipoisimpia, kun käsitän asian varsin väljästi, kuten omassa vastineessani k.o. ketjussa totean, ja olen sen käytännössäkin usein osoittanut.

Siis tässä:


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000013838229

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu