Vaaliavustaja: Ja Halostako me äänestetään?
Mummo: Kukas se on?
VA: Aivan. Se on hyvä valinta. Kas noin. Tarja-täti varmaan kiittää.
M: Kuka Tarja, mistä?
VA: On se kiva, kun meillä on niin paljon Teidänlaisianne hyväntahtoisia ikäihmisiä!
M: Mitä on missä?
VA: Nyt on kiire kuule vaipanvaihtoon...
Mummo: Kukas se on?
VA: Aivan. Se on hyvä valinta. Kas noin. Tarja-täti varmaan kiittää.
M: Kuka Tarja, mistä?
VA: On se kiva, kun meillä on niin paljon Teidänlaisianne hyväntahtoisia ikäihmisiä!
M: Mitä on missä?
VA: Nyt on kiire kuule vaipanvaihtoon...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taksiralli....kukahan nekin kyydit maksoi?
Avusatajat kailottanet jo tullesaaan, että HALOSTAHAN me äänestetään. 86-vuotiaalle Signelle avustaja tuli toisen kerran, mutta hänpä pirteänä sanoi, että hän on jo äänestänyt SAULIA !
(ystävättäreni äiti)
käydä. Ainakaan äänestäneet dementtimummot eivät tienneet tuontaivaallista kenestä oli edes kysymys. Taisi olla Kekkonen ainoa presidentti jonka muistivat.
vaalit. Olihan heillä niin erinomaisia ja nokkelia avustajia.
Älkääpä unohtako meitä vanhuksia!Kyllä me muistetaan
kuka meitä käy vapaa-ehtoisesti auttamassa!
Äänestetään sen ryhmän tyttöjä ja poikia!
jos ovat vielä sattuneet sen punalippujen kanssa riehumisen näkemään sieltä tarjan voitonjuhlasta!
makkaratehtaalle! Avustajat olivat siis DEMAREITA, kuvio kehittyi juuri noin...
Niillä kun on aikaa, ovat eläkkeellä tai työttömiä.
Onkohan niitä varmasti kaksi, pitäisi olla eri puoleista ja mielellään 3. Ne kai niitä pudottelevat minne milloinkin ja pudonneen tai kadonneen tilalle on helppo väsätä uusi, jotta kokonaismäärä on oikea.
helppo repiä kaikki mummojen kuoret ja duunata taas uudet kuoret tilalle. Se on todella helppo juttu. Eiks nyt kukaan uskalla vuotaa. Onks ne kaikki niin puolueen talutusnuorassa, silloinhan ne on olleet kaikki samasta puolueesta.
miten ja missä ne kuoret avataan. Jos vaikka saman laitoksen kaikki mummot ja papat on äänestytetty samalle ehdokkaalle.
Onhan sitä kuolleetkin äänestäneet, kun ei ole vielä poistuneet. Ovatko vajaavaltaiset saaneet äänestää.
Demarit kun ovat tottuneet näihin vilpillisiin ja muuten raiteiltaan sivulle kääntyneisiin.
Älämölön uskomatonta määrää.
Se varttijumala Niinistökö se olis työmarkkinarauhan takuumies ollut!
Ihan uus havainto finskeistä tämä jälkipelin sietämätön kepeys.
Kippis sille.
c.c
Meidän työmaalla sairaalassa dementiaosastolla kävi just noin. Mummot ja papat äänestivät vanhaa presidenttiä tajuamatta, että se on Halonen. Heillä muistoissa vain Kekkonen ja Koivisto. Tällaista sattuu paljon, sillä dementikkoja on laitoksissa paljon.