Miten helposti/vaikeasti saa 7", 17" ja 40 sarjallaisilla menemään lokakaarien alle???
Mitä kaikkea joutuu "muokkaamaan/poistamaan" että renkaat ei ota mihinkään kiinni??
Mitähän rengas satsi maksaa nykyään???
Minkälaiset iskarit olisi hyvä hommata ja kuinka paljon kannattaa tai voi madaltamaan???
Mitä kaikkea joutuu "muokkaamaan/poistamaan" että renkaat ei ota mihinkään kiinni??
Mitähän rengas satsi maksaa nykyään???
Minkälaiset iskarit olisi hyvä hommata ja kuinka paljon kannattaa tai voi madaltamaan???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uusia rengas vannepaketteja saa koossa 7x17" 205/40R17 alkaen n. 930 €. Nämä siis yleensä ns. halparenkailla ja hieman vanhentuneilla tai esim. esittelykäytössä pölyyntyneillä vannesarjoilla.
Itse maksoin 7x17 Mille Miglia Evo5 -vanteista ja 205/40ZR17 Marshalin renkaista 1050 €. Kannattaa pyytää tarjoukset monesta eri liikkeestä. Luulisi, että sarjan saisi edullisimmin kun hommaa renkaat ja vanteet pakettina samasta paikasta. Näin ei välttämättä kuitenkaan ole: Itse säästin n. 200 euroa kun hommasin vanteet ja renkaat molemmat sieltä mistä edullisimmalla sai! Sarjaa kysyttäessä yleensä joko renkaat olivat edulliset, mutta vanteista "ei voinut" antaa kunnon alennuksia, tai päinvastoin.
Ns. merkkirenkailla (esim. Michelin Pilot Sport) tarvitaan n. 300 € lisäbudjetti.
Mahtumisesta en osaa valitettavasti ko. mallin suhteen sanoa.
Voit odottaa joutuvasi moukari-/kirurgiahommiin:
Esim. Sportpug.com:issa näyttäisi olevan kullanvärinen 106 17-tuumasilla, teknisissä tiedoissa madallukseksi ilmoitetaan 70/55 mm (etu/taka), ja 205/40R17 -renkaiden mahduttamiseksi on "tehty tilaa paljon"!
Auton omistajalta voinet kysellä tarkemmin.
Täytynee lähettää s-postia omistajalle ja kysellä mitä se on tehny?
Jonkin verran vissii "täytyy tehdä" tilaa, en mä nyt ihan 70mm/55mm ajatellu tiputtaa. ´Katoin yhdestä wheel wizardist et 30mm tai 60mm näyttää hyvältä mun silmässä.
Onneksi on aikaa miettiä/muokata suunnitelmaa ´, kesä laitumille on aikaa...
Kiitos infosta :)
Esim Alession 17" vanne ja GoodYaer Eagle F1 205/40R17 yhteishinta on 1200..1300 e
Jeps
Vanteiksi on viime viikolla hankittu kyseisen merkin vanteet Alessio Monza 7" 17" et 15.
Renkaat puuttuu vielä, mutta aikaa kevät laitumille on vielä :)