Karpelan lain hedelmät

varastettu....

Isojen poikien kainaloissa viihtyvä läpikaupallinen kulttuuriministerimme ajoi vastoin viisaampiensa neuvoja läpi tekijänoikeuslain, jonka todellisena tarkoituksena oli vahvistaa bisnesmiesten välistävedot artistien kustannuksella. Lain tekopyhyys näyttäytyy jälleen päivän uutisissa, kun brittimuusikoiden edunvalvojat joutuvat oikeusteitse hakemaan saataviaan Gramexilta.

Kuinka keskustalaiset sietävät tätä missukkatissukkakarpelaansa? Kulttuuriväkihän ei häntä tue, miksi Keskusta sitten kerjää päälleen inhoa ja halveksuntaa työntämällä ministeriksi tällaisen läpikaupallisen ripsenräpsyttäjän? Tekijänoikeuslakihan on mm. saanut aikaan sen että maahan ollaan perustamassa uutta puoluetta, joka ottaa valvoakseen sen ettei hieno suomalisen tietoyhteiskunnan idea tuhriinnu siihen että kaupalliset hyödyntäjät rupeavat monopolisoimaan tietovirtoja. Kyllä Keskustan pitäisi oman maineensa vuoksi päästä tällaisista tyhjäpäisistä bisneskulttuuriministereistään eroon.

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2006/02/422900

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hedelmät maistuvat

      Tanja Karpela on saanut kiitosta nimenomaan ns. kulttuuriväeltä. Karpela on saanut kulttuurimäärärahat uudestaan nousuun.

      Jopa Karpelaan alun alkaen epäilevästi suhtautunut lehdistö on kohdellut Karpelaa ministeriyden mittaan asiallisesti. Moitteita on tullut ainoastaan tuon tekijänoikeuslain puitteissa keskustelupalstoille massapostittavilta teinipojilta.

      • on kirjoitettu...

        Juu, rahaa on todella tullut. 15,8 miljoonaa euroa ei ole mikään pikkusumma. Ei ihme että teinipojat ovat vähän tyytymättömiä.


      • mitäihmettä

        Tuhannesta kulttuuri-ihmisestä, jotka viime vuonna tapasin, yksikään ei ilmaissut tyytyväisyyttään Karpelaan. Siis ei yksikään. En ole toistaiseksi tavannut yhtäkään joka osaisi ottaa Karpelan tosissaan. Siis en yhtäkään.

        Karpelaan on syytä olla tyytyväinen esim. Markus Selinillä, joka on saanut Suomen valtion elokuvataiteen apurahaa tuottaakseen täysin kaupallista teinipornoa. Sitä vastaan Karpelalla ei ole ollut mitään sanottavaa. Kuten ei Gramexin herrojakaan vastaan.


      • Hedelmät maistuvat
        mitäihmettä kirjoitti:

        Tuhannesta kulttuuri-ihmisestä, jotka viime vuonna tapasin, yksikään ei ilmaissut tyytyväisyyttään Karpelaan. Siis ei yksikään. En ole toistaiseksi tavannut yhtäkään joka osaisi ottaa Karpelan tosissaan. Siis en yhtäkään.

        Karpelaan on syytä olla tyytyväinen esim. Markus Selinillä, joka on saanut Suomen valtion elokuvataiteen apurahaa tuottaakseen täysin kaupallista teinipornoa. Sitä vastaan Karpelalla ei ole ollut mitään sanottavaa. Kuten ei Gramexin herrojakaan vastaan.

        Viime vuonna haastateltiin (muistaakseni Ilta-Sanomissa tai Helsingin Sanomissa) kulttuurialan vaikuttajia eli aloilta ja nämä olivat lähes poikkeuksetta tyytyväisiä Karpelaan nimenomaan kulttuurimäärärahojen nousun vuoksi. Tuon lehtijutun synnyttämistä ajatuksista keskusteltiin silloin tälläkin palstalla.

        Ja ilmaisuni "niin sanottu kulttuuriväki" liittyy siihen, että haastatellut olivat paljolti vasempaan laitaan kuuluvia ns. edistyksellisen kulttuurin edustajia (mm. Claes Andersson). Poliittisen ajatusmaailmansa erilaisuudesta huolimatta tunnustivat rehdisti, että Karpelan johdolla on menty eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe