Isä Camillo ja hänen laumansa
Isä Camillo -sarjan elokuvassa pappismiehemme joutui jättämään kotikylänsä liiallisen nyrkinkäytön vuoksi. Sarjan toisessa elokuvassa Isä Camillo ja hänen laumansa tämä omalaatuinen kirkonisä toimiikin aluksi syrjäisen vuoristokylän pappina.
Mutta Camillon vanhassa kotikylässä asiat menevät huonoon suuntaan. Kyläläiset eivät kerta kaikkiaan suostu syntymään, avioitumaan tai kuolemaan ilman Camillon antamaa siunausta.
Niinpä Camillo ennen pitkää palaa takaisin tuttuun seurakuntaansa ja tuo mukanaan uutta potkua kylän kärhämiin. Jopa kylän kommunistinen pormestari Peppone on tyytyväinen saadessaan taas kunnon vastustajan.
Isä Camillo ja hänen laumansa jatkaa lempeää satiiria uskonnon ja politiikan valtapelistä sekä katolisuuden ja kommunismin ristiriidoista. Ranskalainen näyttelijä Fernandel on aina huippuvireessä isä Camillona.
Julien Duvivierin ohjaama Isä Camillo ja hänen laumansa syntyi vuonna 1953, ja Pepponen roolissa näytteli Gino Cervi.
.......
Tarinathan kertovat oikeistolaisen papin ja kommunistisen pormestarin toimista kotikylässään.
Mitä heiltä pitäisi oppia ?
Ainakin sen , jos asiat ovat ristiriidassa,ei henkilöiden tarvitse välttämättä riidellä.Näin ainakin toimitaan "vanhan liiton säännöillä" jos toimitaan.
Se siitä,hyvää lauantaita tasapuolisesti kaikille..
Muistatteko elokuvatarinan ?
Otto Kumenius
1
145
Vastaukset
tähän senverran, että noissa elokuvissa esitetty "yhteiselo" kirkonedustajan ja kommunistin välillä on tätäpäivää monessa latinalaisamerikkalaisessa maassa! Voisitteko kuvitella vastaavaa luterilaisessa valtiossa?
vom
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376279Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665192Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143665Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213250Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1042340Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01990Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761098
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne121008