Saab 9-5 aero vs audi S4

Jos käytettyjen autojen verotuskohtelu muuttuu niin mitä sanoisitte tuosta parista? Kumman puoleen vaakakuppinne kallistuisi?

Ps. Ei puhuta mahdollisesta verotuksesta tässä enempää:)

http://www.mobile.de sivuilla voi käydä vertailemassa hintoja.. Voi olla että Audista voi joutua maksamaan muutaman euron enemmän tai tyytyä pari vuotta vanhempaan mutta kuitenkin .Mitä mieltä noista vaihtoehdoista?
101165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos noi vaihtoehdot on "käsillä" niin oma vaakakuppi kääntyy Audin puolelle. Se on kerrassaan käsittämättömän hieno auto, eipä sinä Saabissakaan mitään vikaa tosin ole , mutta...

Kaide

Äänestä

Suomen keleihin valitsisin mieluummin 4-veto audin, kun ei tuolle takapenkille ole liiemmin käyttöä.

Äänestä

Audin ostoa puoltaa se, että moottori muu "viritys" on perusmallia huomattavasti korkeammalla tasolla.

9-5:ssahan on ainakin moottoripuolella viritetty "peruskone", mikä ei kyllä sinänsä huononna sitä.

Äänestä

Itse valitsisin tällähetkellä Audin, mutta perheen lisääntyessä Saabin.
Audissa on auttamattoman pienet sisätilat!

Äänestä

...tietysti hinnasta. Luulisin, että jos pistetään saman vuosimallin 9-5 Aero ja S4 samalle viivalle hintansa suhteen, niin Saab on halvempi. Jos hinnalla ei olisi väliä, niin vaikea valinta. Mitäs jos Audi olisi RS4, niin sitten valinta voisi jo olla vähän helpompi ;)

Äänestä

Henkilökohtainen mielipiteeni, joka on muodostunut Audeista, ne on KERMAKAKKUJA. Siis päältä koreita, mutta laatu on syvältä.

Itse ajelin Audi A4:lla pari vuotta, jonka aikana vikoja oli enemmän tarpeeksi, rahaa paloi ylimääräiseen vikakorjaukseen uskomattomasti.
Tämän kruunasi vielä merkkihuolto, jonka palvelu muistutti lähinnä huijaustoimintaa. Tämän kaiken kyllästänä päätin palata luotettavaan, turvalliseen ja laadukkaaseen Saabin. Ja nyt ajellaan tyytyväisenä Saab 9-3:lla.

S4 bi-turbon taitaa tehoiltaan ollaa 9-5 Aeroa vielä maukkaampi, mutta kokonaisuutena 9-5 Aero vie pisteet kotiin.

-m-

Äänestä

että Audiin päätyisin, ihan vain nelivedon vuoksi. Muuten autojen erot eivät ole minulle niin merkitseviä.

Äänestä

koska SUOMEN VALTIO kusettaa nin paljon kansalaisiaan ja perii kuitenkin sitä autoveroa:( Täytyy varmaan muuttaa ruotsiin ja hakea ruotsin kansalaisuutta...

Äänestä
  • ...9-5:sta ja A4 -audia. Audi on pikkukinneri jossa polvet hinkkaa keskikonsoliin. Kun itse olin vaihtamassa autoa, ajoin Audia liikeen pihasta ensimmäisiin liikennevaloihin, ja uparilla takaisin liikeeseen. 9-3:kaan ei ole sopiva verrokki, Toyota Corolla sen sijaan voisi olla ;o)

    Äänestä

  • 9-5tW kirjoitti:

    ...9-5:sta ja A4 -audia. Audi on pikkukinneri jossa polvet hinkkaa keskikonsoliin. Kun itse olin vaihtamassa autoa, ajoin Audia liikeen pihasta ensimmäisiin liikennevaloihin, ja uparilla takaisin liikeeseen. 9-3:kaan ei ole sopiva verrokki, Toyota Corolla sen sijaan voisi olla ;o)

    Audi on laadukkaan oloinen mutta onnettoman pieni kinneri jota muotoilu vielä korostaa. Neliveto on poikaa mutta jos kokonaispakettia ajattelisi ei muuta kuin 9-5 kauppaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vaan kirjoitti:

Jos käytettyjen autojen verotuskohtelu muuttuu niin mitä sanoisitte tuosta parista? Kumman puoleen vaakakuppinne kallistuisi?

Ps. Ei puhuta mahdollisesta verotuksesta tässä enempää:)

http://www.mobile.de sivuilla voi käydä vertailemassa hintoja.. Voi olla että Audista voi joutua maksamaan muutaman euron enemmän tai tyytyä pari vuotta vanhempaan mutta kuitenkin .Mitä mieltä noista vaihtoehdoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu