Xantian lukot

Pyörii ympäri

Hommattiin juuri xantia -96. Kun autoliikkeestä ajettiin auto kotipihalle huomattiin, että keskuslukituksen kauko-ohjaus ei toimi. Liikkeessä (auto ei ollut liikkeessä vaan ulkona) kaukkari toimi aina (itse lukkoja ei huomattu kokeilla). No nyt ei toimi eikä toimi lukotkaan. Lukkoon kun avaimen laittaa se pyörii ympäri molempiin suuntiin niin monta kierrosta kuin jaksat kiertää.

Olen lukenut tältä palstalta, että pakkasilla xantiassa on lukko-ongelmia, mutta onko jollain tällaisia ongelmia ollut?

Tilanne on nyt se, että autossa on ovet lukossa tuossa pihalla, mutta sisälle ei pääse millään. (sain kaikki ovet lukkoot takaoven kautta, kun en viitsinyt jättää takaovea yöksi aukikaan). Pakkasta on tänään ollut -20 C.

10

2135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cender

      sulla on lukko kulunut.
      koita työntää avain voimalla pohjaan ja paina samalla alas kun käännät avainta

    • dddd

      Kuten tuolla jo mainittiin, Xantian lukot ovat rakennettuja siten ettei meiselillä niitä väänetä auki.

      Aikaa myöten lukkojen öljy pikeentyy ja silloin lopuksi avain ei enää kykene työntämään sylinterin vastakappale kiinnii muuhun mekanismiin. Näin käy jos lukkoja ei juuri käytetä ja voidella, mikä on tyypillistä kun on kauko-ohjain.

      Kokeile ensin voidella lukko runnsaasti suihkuttamalla 5-56 tai aseöljyä, sitten painamalla avain niin pohjaan kun mahdollista sekä avainta käyttämällä jotta öljy pääsisii irroittamaan mahdolliset kiinnipikentyneet osat. Jos tämä ei auta, joudut irooitammaan lukkosylinterin sekä purkaaman sen ja puhdistamaan kaikki osat ennen kun kasaat sen uudestaan. Helppo homma jos edes jotenkin pysyy työkalut käsissä.

    • TRD Turbo

      Teetäpä vielä uusi avain niin pitäisi skulata. Alkuperäiset avaimet on yleensä niin kuluneita että avausteho heikkenee.

      Kauko-ohjainavaimessa sisuskalut ovat luultavasti irronneet juotoksistaan ja tämähän on helppo todeta ja korjata.

      Jos nämä tai muiden vinkit eivät auta, niin lukkojenvaihto näyttäisi olevan edessä. Mutta huoltoahan ne vain on vaille, ei korjausta...

      -Kolmen Xantian kokemuksella

    • hoitamaan

      sitä hommaa sieltä helpoimmasta päästä. Laita lukkosulaa patruunapesiin, siellä saattaa olla jäätä. Jos lukko aukeaa, sumuta aseöljyä koska lukkosulat tahtovat kuivattaa. Tämän jälkeen lukon pitäisi toimia. Kauko-ohjaimeen uudet paristot. Yritä nämä ensin.

    • mutta yleensä ei

      Ensinnäkin KIITOKSIA paljon kaikille hyvien vinkkien antamisesta!

      Hommasin eilen kauko-ohjaimeen uudet paristot, eivätkä auttaneet. Olen myös ottanut lähettimen irti muovisuojuksestaan ja tarkistanut että löytyykö jotain kylmiä juotoksia, mutta kaikki tuntuivat olevan kiinni. Kaukkarissa punainen led-valo palaa ja mielestäni myös lähettimen "valkoisessa" ledissä on havaittavissa hyvin pieni "valo". Epäilisin että kaukkari olisi ehjä. Vaikuttaakohan pakkanen tämän järjestelmän toimivuuteen.

      Lukkoon olen laittanut runsaasti öljypohjaista lukkosulaa, mutta tuntuu vain että tuon lukkosulan avulla lukot pyörii liukkaammin ympäri.

      Hanttarin puoleiseen lukkoon en ole saanut avainta työnnettyä pohjaan asti (kaippa tarvii vaan lisää voimaa).

      Mutta tänään pääsin suht helpolla takaluukun kautta sisälle. Sen jälkeen kokeilin kuljettajan puolen lukkoa saada toimimaan. Sain sen kerran toimimaan siten, että avain ja lukko toimivat kiinni ja auki, niin kuin uusi, mutta heti kun otin aivaimen pois lukosta (tai niinkuin eilen: muutin n. 1 mm avaimen asentoa), niin kaikki palasi entiselleen. Eilen kävi samallalailla, että hetkellisesti lukko kerran toimi, mutta sen jälkeen taas ei. Tosin alkoi siinä yrittämisessä lopulta uskokin loppua.

      Pitänee varmaan ottaa lukkopesät irti ja puhdistaa. Tai hommata uudet lukot. Kauko-ohjaimen systeemi pitänee varmaan uusia.

      Mikäli tulkitsi xantian korjausopasta oikein, niin ovessa on yksi muovitulpalla suojattu reikä, josta pääseee käsiksi lukkopesään. Oppaassa lukee että pidemmällä ruuvarilla voi painaa jonkin klipsun alas ja sen jälkeen vetää lukkopesä pois. Takaisinlaitto tapahtuu vain lukkopesän työntämisellä pohjaan asti. Yritin jo tuota kokeilla, mutta en kyllä löytänyt mitään klipsua jolla lukkopesän lukitus olisi avautunut.

      • aapo

        Kokeilepa irrottaa kauko-ohjaimen vastaanotin (tuulilasin yläpuolella kattoverhoilussa) ja sieltä liitin. Sitten liitin takaisin. Mulla joskus -94:ssa piti vastaanotin "resetoida" epäsäännöllisin välein. Kauko-ohjain on myös suhteellisen tarkka suuntauksestaan.


      • kauko-ohjaus
        aapo kirjoitti:

        Kokeilepa irrottaa kauko-ohjaimen vastaanotin (tuulilasin yläpuolella kattoverhoilussa) ja sieltä liitin. Sitten liitin takaisin. Mulla joskus -94:ssa piti vastaanotin "resetoida" epäsäännöllisin välein. Kauko-ohjain on myös suhteellisen tarkka suuntauksestaan.

        Nyt sain toimimaan kauko-ohjaimen. Otin virrat auton vastaanottimesta hetkeksi pois ja laitoin takas. Sit alkoi toimimaan taas :)

        Lukkopesän sain irti ja koitin puhdistaa, mutta yhä edelleen lukko mieluummin pyörii, kuin että avaisi oven.

        Pitää varmaan lukkopesät oikeasti vaihtaa.


      • Nimetön
        kauko-ohjaus kirjoitti:

        Nyt sain toimimaan kauko-ohjaimen. Otin virrat auton vastaanottimesta hetkeksi pois ja laitoin takas. Sit alkoi toimimaan taas :)

        Lukkopesän sain irti ja koitin puhdistaa, mutta yhä edelleen lukko mieluummin pyörii, kuin että avaisi oven.

        Pitää varmaan lukkopesät oikeasti vaihtaa.

        Jos kerta sait sen lukon irti niin ei muuta kuin lillumaan CRC:hen yön ajaksi ja sitten paikalleen ja heti kun saat edes vähän sitä liikkumaan, niin liikuttelee sitten useamman kerran. Sitten vielä ronskisti aseöljyä perään niin ei jäädy/jumiudu uudestaan...


      • vaihtoon
        Nimetön kirjoitti:

        Jos kerta sait sen lukon irti niin ei muuta kuin lillumaan CRC:hen yön ajaksi ja sitten paikalleen ja heti kun saat edes vähän sitä liikkumaan, niin liikuttelee sitten useamman kerran. Sitten vielä ronskisti aseöljyä perään niin ei jäädy/jumiudu uudestaan...

        Liuotin sitä hetken CRC:ssä ja kävin nakkamassa takaisin lukkopesään ja jäin odottelemaan uutta lukkoa. Olisi pitänyt varmaan pidempään räplätä lukkoa edestakas ja antaa sille kunnon CRC-kylpy. Käytön puutteestahan se oli jämähtänytkin.

        Helposti sain lukkopesän työnnettyä takas, mutta jokin meni kuitenkin pieleen. Ilmeisesti se meni hieman väärässä asennossa koloonsa ja ovi oli lukossa ja kiinni. No, siinä se on nytkin kiinni ja hanttarin puolelta on kulku kuskin paikalle. Sisäpuolinen lukitusnuppi ei vain nouse ylös. Oven sisäpuolella tais joku mennä nurin niskoin/yli käyntialueen. Mutta eiköhän lukkoliikkeessä ole konstit miten lukkopesä otetaan pois ulkokautta.

        Mutta uusia lukkoja odotellessa pitää mennä hommamaan aseöljyä. Sitä mainostetaan nyt täällä sen verran että sen pitää toimia. Kyllästän sillä uudet lukot.

        Seuraavaa lukkopesää asennettaessa tulee muistaa ovi pitää auki ja lukko avoinna ja sihdata vähän paremmin lukkopesä koloonsa. Mikäli siinä vielä tapahtuu jonkin kämmi, niin lukon saa ehjänä poiskin (saa verhoilut pois/ruuvaritekniikka).


    • Yksityishuoltaja

      Sama vaiva oli aikanaan pösö 406:ssa ja citikka xm:ssä. Hurttaa hulluna karusellia, mutta mitään ei tapahdu. Aerosoli-kuparitahnakylpy lukkopesälle.. ja TOIMII.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe