Nhb vai Muay thai

Niin osaako joku kertoa vähän lajeisa. Oon vähän kahden vaiheilla kumman alottaisin. Pitäs saada kunto nousemaan.
6959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuntopuoli korostuu enemmän MT:ssä. Molemmat hienoja lajeja.

Äänestä
  • Kuntopuoli on erittäin tärkeä. Vaparikehissä ei näy huonokuntoisia sällejä ollenkaan. Urheilukamppailussa muutenkin on erittäin kovakuntoisia heppuja.

    Thaikun ja vaparin väliltä jos pitää jotain eroa saada, niin se on sitten toi matto. Jos tykkää painimisesta niin ehdottomasti vapariin, jos tykkää pelkästään pystymatsista, niin thaikku lienee paras vaihtoehto.

    Äänestä

En kommentoi vaparitreenejä kun en ole koskaan käynyt. Kommentit koskevat thainyrkkeilyä ja sitäkin vain yhden seuran treenien osalta. Kerron pääpiirteissään mitä alkeiskurssilla treeneissä tehdään.

Ensin salikurista. Sitä ei ole. Saa jutella, tehdä siihen tahtiin kun huvittaa, tai olla tekemättä. Jos ei huvita tehdä, se on taas jokaisen oma päätös. Tekemättömyys on vaan huono juttu siinä mielessä, että treeneihin tullaan treenaamaan.

Usein treeneissä on tietty pääsisältö. Joko tekniikkapitoisempaa tai kuntoilua. Tekniikkapitoinen treeni on normaalikuntoiselle kuntoilua.

Kuntotreeni koostuu esimerkiksi tälläisestä:
Alkulämmittelyt:
2min vatsalihaksia
2min selkälihaksia
1min punnerruksia
2min kyykkyyn ylös
1min jännehyppyjä

2min salin ympäri toinen sälli reppuselässä niin lujaa kun lähtee

Päälle venyttelyä, nopeat venytykset. Sitten varsinainen kuntoilu:

1. Sivupotkuja 3x2min potkutyynyihin, 1min tauot ja tauolla tehdään vatsalihaksia, ei levätä
2. Lyöntejä tyynyihin 3x2min, 1min tauolla kylkilihaksia.
3. Kahden tekniikan sarjoja potkutyynyihin, ennalta määrättyjä 3x2min, minuutin "tauot", taukojen aikana lihaskuntoliikkeitä esim. vatsaa, selkää, kyykkyhyppyjä, punnerruksia, kylkilihaksia, jne.

Kun tätä kuviota on tehty tarpeeksi (noin tunti), jatketaan lähiottelulla (polvipotkuilla), sitten päälle venyttelyt ja tietenkin ennen venyttelyjä 3x2min vatsalihaksia sekä kylkilihaksia.

Tälläistä thaikkutreeneissä. Tästä peruskuviosta millä kuntoillaan on tietenkin miljoona eri versiota ja eri tekniikkatreenejäkin on monenlaisia. Mutta eiköhän tuosta kuvan saa, paljonko kuntoilua treeneissä tehdään alkeiskurssilla. Tietenkin myöhemmin homma keskittyy enemmän sparraukseen ja tekniikkaan, mutta kunnonkohotusta ei suinkaan unohdeta mihinkään.

Äänestä
  • mahdat treenata????

    Äänestä

  • seurassa kirjoitti:

    mahdat treenata????

    ...meinasin kysyä kun kerran noin löysää on.

    Äänestä

  • seurassa kirjoitti:

    mahdat treenata????

    Etelä-suomesta tämä seura löytyy. Miksihän mahdat kysellä? Valmentaja löytyy ranking-listalta tuolta sivuilta http://www.muaythai.fi

    Nimeä en rupea retostelemaan täällä, asialliset viestit voi jättää myös thainyrkkeilysivujen foorumille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ray kirjoitti:

Niin osaako joku kertoa vähän lajeisa. Oon vähän kahden vaiheilla kumman alottaisin. Pitäs saada kunto nousemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu