vaikka kuinka paljon olen maailmaa kiertänyt ja katsellut, en Suomen vertaista ole tavannut. Joten turhaa te hienoa Presidenttiämme mollaatte, hänen ansiostaan Suomi kukoistaa ja saa elää rauhassa.
Suomi on
upea maa
11381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Globea on myös kierretty ihan reppu selässä, kehitysmaita ja sellaisia paikkoja joihin ei edes "pääse" muka oikeasti.. ja en suosittele kaikille:)
Mikä ihme meitä Suomalaisia vaivaa kun emme ymmärrä tämän arctisen maan arvoja? Meillä on mahtava maa, puhtaat järvet, metsät, hieno Saamelais-kulttuuri (jota tulisi vaalia ihan valtio-tasolla) ja täällä hilluu tuollainen PRESIDENTTI?
Ei oikeen tee mieli kertoa kun kysytään...
maa,Tässä maassa ei ole muuta vikaa kuin tyhmä kansa ja siitäkin noin puolet!
äänioikeutetuista jotka äänestivät Tarja Halosta. Tätä varmastikin tarkoitit.
Olen minäkin matkustellut ja maailmaa kiertänyt, mutta en ole missään muualla Demokraattisissa maissa nähnyt näin voimakasta sidettä valtaapitävien ja Ammattiliittojen välillä ?
Oletko sinä nähnyt?
Tahkottu ollaan, mutta ei tule kyllä vastaavaa maata mieleen missä vallanpitäjien rinnalla kulkee toinen valtiomahti eli SAK!!
Olisikohan Chilessä?
monessa maassa rahan mahti on SAK:n valtaakin suurempi. Mieleen tulee esimerkiksi tuo ameriikan ihme, jossa öljy-yhtiöt nosti presidentiksi miehen, joka sai lopullisista äänistä todellisuudessa vähemmän kuin puolet. Että näin meillä ja muualla.
Suomi on ollut hyvä maa, jonka itsenäisyys on kalliisti maksettu.
Isäni oli veteraani ja muistaa ikänsä kun nämä vasemmistonuoret haukuivat 60-70 luvulla "miksi te sinne sotimaan menitte"
Nyt kun veteraanit ovat iäkkäitä (osa poistunut keskuudestamme), eme enää voi monellekaan suoraan kunnioitusta osoittaa. Osoitan kunnioitukseni Sinulle, kirjoittajalle. Sanat vaan loppuvat - se on niin suuri asia.
kaikilla ,Suomen kansalaisilla olla sen verran kunnioitusta vanhempia ihmisiä kohtaan että ne saisivat kunnon kohtelun vanhuudenpäiville.Eikä niiden tarvitsis kärsiä tollojen tyhmistä säästö leikauksista.Koska ne ovat jo valmiiksi kärsineet tämän maan puolesta!!
Arvokas vanhuus.
Arvokas hiljainen tieto.
Tasapuolinen kohtelu.
Mielestäni vanhustyössä ei saisi olla puolueiden jäseniä. Ihmisoikeudet, ihmisarvo ja kunnioitus vanhuksia kohtaan.
Selittääkö politiikka vanhusten huonoa kohtelua, vai mikä?
Maalaisjärjelläkin ajateltuna asiat pitäisi olla toisin!