CR-V 2.2 i-CTDi käyttökokemuksia?

CR-V:n dieseli harkinnassa ja koeajot ajettu. Hyvältä vaikuttaa, mutta nykyisenä VW kuskina pari asia arveluttaa:

- Naftapihi VW on talvella kylmä (ikkunat huurussa ja kone käy pitkään kylmänä)ilman Eberiä, mahtaako sama "vika" koskea myös Hondan uutta konetta?
- Millaisia ovat käytännön kulutuslukemat?
- Muita kokemuksia?
52980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ole ajanut mutta joku puhui että siinä pakokaasujen kierrätyksen ansiosta ei tarvita lisälämmittimiä.

Äänestä
  • Hondassa tosiaan pakokaasut ohjataan suoraan ohjaamoon. Joten auto lämpeää nopeasti, jos vaan onnistuu saamaan käyntiin.
    Toisaalta lämmitystä ei voi käyttää kovin kauaa, kun savu peittää näkyvyyden.

    Äänestä

  • CR-V kirjoitti:

    Hondassa tosiaan pakokaasut ohjataan suoraan ohjaamoon. Joten auto lämpeää nopeasti, jos vaan onnistuu saamaan käyntiin.
    Toisaalta lämmitystä ei voi käyttää kovin kauaa, kun savu peittää näkyvyyden.

    no just! joo, ”Hot gas” -järjestelmässä auton puhaltimista saadaan lämmintä ilmaa lähes välittömästi auton käynnistämisen jälkeen. Ilmastointilaitteen käyttöaineena oleva kaasu muutetaan autoa jäähdytettäessä lämpöä sitovaksi nesteeksi, joka puhalletaan "Hot gas” -järjestelmässä kuumana kaasuna ilmastointilaitteen kennon läpi. Tämän ansiosta auto lämpenee nopeasti ja pitää matkustamon lämpimänä kovassakin pakkasessa ilman lisälämmittimiä.

    Äänestä

Olen ajellut diesel CR-V:llä noin 20 000 km ja kokemukset ovat erittäin myönteiset. Kulutus pyörii 6-8 litran välillä, ja ajo ei ole mitään säästeliästä. Lämpöä riittää hyvin, nopeasti alkaa kabiini lämmetä ja automaati-ilmastointi toimii hyvin. Tilaa riittää ja auto kulkee suoraan. Jos jotain moitittavaa niin liian pieni tankki ja pissapojan säiliö. Muuten ei tarvitsisi pysähdellä...

Äänestä
  • ite 25000 ajanut ko.peliä ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


japi kirjoitti:

CR-V:n dieseli harkinnassa ja koeajot ajettu. Hyvältä vaikuttaa, mutta nykyisenä VW kuskina pari asia arveluttaa:

- Naftapihi VW on talvella kylmä (ikkunat huurussa ja kone käy pitkään kylmänä)ilman Eberiä, mahtaako sama "vika" koskea myös Hondan uutta konetta?
- Millaisia ovat käytännön kulutuslukemat?
- Muita kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu