hei. minulla on viikkoja kertynyt vasta 5 3. mutta nyt pyöriikin kaikki mahdolliset kysymykset mielessä , ja tulin ajatelleeksi että voiko ihan perusterveellee nuorelle,normaalipainoiselle, ja terveellisesti eläneelle ihmiselle ihan "tuosta noin vain" tulla keskenmeno? asia ei sinällään paina (tottakai vähän) koska tuleva lapsi on kauan, ja tarkkaan harkittu. enemmänkin stressin sijasta raskaustestin tehtyäni olo muuttui täysin rauhalliseksi ja tyytyväiseksi. kiitos jo etukäteen ! :)
"turhaa" stressiä?
nameless
2563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
keskenmeno johtuu siitä, että lapsella on joku vika minkä takia ei tulisi selviämään elossa, joten kuolee jo kohtuun. Eli voi siis tapahtua ihan kenelle vain. On ns. tuurista kiinni. Mutta ei sitä kannata murehtia. Tiedän, että tottakai sitä ajattelee (itsekin niin tein), mutta kannattaa kuitenkin rittää ajatella niitä iloisempia asioita, mitä raskaus tuo tullessaan :)
Keskenmenon riski on suurin viikolle 12 asti ja useimmat spontaanit keskenmenot tapahtuvat ennen sitä. Yleensä syynä on silloin kehityshäiriö.
Viikon kaksitoista jälkeen voi jo hengähtää. sikiön elimet ovat silloin valmiiksi kehittyneet ja keskenmenon riski on huomattavasti vähentynyt.
Stressamisesta ei ainakaan ole hyötyä, joten
elä murehdi vaan iloitse kasvavasta uudesta elämästä sisälläsi :)