http://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1000:0:0,4:1:0:1:2006-02-05,104:1:357076,1:0:0:0:0:0:
"tavallinen takanpoltto aiheuttaa pahimmillaan saman verran ilmansaasteita kuin liikenneruuhka"
Jos puun poltto nykyisestään yleistyy, niin jotain tapahtuu ihan varmasti. Helpoiten klapien ja pellettien polttamista hillitään jollain maksulla tai verolla.
Puunpolton savusaaste
17
1830
Vastaukset
- tulee
Eli laiskat, jotka eivät viitsi tehdä polttopuita ja lämmittää itse, haluavat veroja lisää.
Näillä sitten rahoitettaisiin laiskojen asuntojen lämmittäminen.- Hinta
Ota sinäkin pieni tauko siitä puunpoltosta,
ja mieti mitä teet sunnuntaina ;)
Kyllä maasta saa myös muutenkin lämpöä! - Napu
Hinta kirjoitti:
Ota sinäkin pieni tauko siitä puunpoltosta,
ja mieti mitä teet sunnuntaina ;)
Kyllä maasta saa myös muutenkin lämpöä!itsestään sieltä maasta tule. Niissä myllyissä on 7kw sydän, jos ei isompi.
Puuta pitää polttaa metsänhoidollisestakin syystä, ei ole kannustavaa jos siitä rangaistaan.
- Napu
Huonosti toimivassa takassa niitä päästöjä syntyy. Nekään ei ole sama asia kuin tupakka suuhun.
http://www.ytv.fi/FIN/ilmanlaatu/tietoja_ilmansuojelusta/pienpoltto/ - vastarannan kiiski
pitäisikö sinunkin mielestäsi takat kieltää lailla?
- S.,,,:; TANA
Kyllä Suomessa pitäisi talojen lämmitys kieltää lailla.
JOO P:_,,.% KELE NII. - Sami_
Itselläkin takka lämpiää lähes päivittäin. Mutta kyllä tuohon tuprutteluun joudutaan jotenkin vielä puuttumaan. Taitaa vain olla aika vaikea tehdä mitään ratkaisua millä varmistetaan että takkaa poltetaan oikein, jolloin savuhaitat olisi minimissään.
- ei savua ilman
että kun puun ja pellettien poltto yleistyy, niin laiskojen uunittomien v-käyrä nousee ja savua menee entistä pahemmin silmiin!!
- polttamista
Kyllähän puun polttaminen saadaan siitimmäksi, jos halutaan. On jo olemassa sellaisia savukaasun haistelijoita, jotka ohjaavat jälkipolton ilmaa. Sitten niissä on katalysaattorikin.
- miku
reippaasti ja kuivat puut niin palaa puhtaasti.
- Joopa J.Oo
ja muut jotka käyttävät Ooota tai Muuu:ta aakkosta erotteena nimessään, ovat havaintojeni mukaan sellaisia huomionkipeitä ihmisiä jotka ei muuten erottuisi meistä muista.
- virkamies
Ennemmin olemme huolissamme öljy lämmitteisiin pientaloihin (omakotitalot),koska uusiutumaton luonnonvara öljy kasvattaa hiilidioksidi kuormaa sekä muita hiukkasia,skaala on laaja koska polttimia on monen kuntoisia,myöskään hiukkas tutkimuksia ei ole koskaan tehty kyseisten ongelmien ja öljyteollisuuden vastustuksen vuoksi.
Puu on ylivoimaiseksi paras energia muoto pien taloihin sekä yleistyy nopeasti pienissä voimalaitoksissa (hake),on nopeasti uusiutuvaa sekä puhdasta - näkyy hyvin
mutta ei paljon luontoa haittaa.
Puussa paljon enempi vettä kun öljyssä ja
se näkyy myös savuna piipun päässä,varsinkin kylmällä.
Eipä taida tästä aiheesta luotettavaa tietoa
helposti saada. - Puulämmittäjä
Ihan varmasti jokin maksu tulee puulämmittäjillekkin veron muodossa.
Eihän sitä voi suvaita jos jotkut lämmittävät melkein ilmaiseksi omasta metsästä haetuilla puilla.
Toiseksi pelletti lämmitys on nyt vertailussa halpaa sähköön ja öljyyn verrattuna.
Kun pelletti lämmityksiä on tarpeeksi saatu markkinoitua,niin johan rupeaa pelletin hinta nousemaan.Vielä ei voi nostaa kun markkinoiti tapahtuu edullisuuteen vedoten.
Kuka nyt pellettiä valmistaa halvalla kun siitä voi pyytää kohta mitä hyvänsä,mutta ei vielä.
Kyllä yhteikunta huolenpitää ettei näinkin olennainen asia kuin pakollinen talon lämmitys ole mahdollista missään muodossa halvempaa kuin toinen lämmitystapa.
Odotellaan nyt ensin kun saadaan tarpeeksi kattavasti talot varustettua varaavillatakoilla ja pelletti lämmityksillä,niin johan rupee tuleen jotain maksuja jossain muodossa.
P.S.Kuulostihan autonkäyttöverokin ihan hullulta ja tuli kuitenkin jäädäkseen. - plotiikko
Nuohooja katsastaa kerran vuodessa takan toiminnan ja tekee koepolton mitaten päästöt sekä katalysaattorin toiminnan.
Takan polttamibnen vaatii "takkakortin" jonka saa ympäristäministeriön vahvistaman puupolttokurssin käytyään. Erilliset kortit Takalle, pienkiukaalle (mäkkikäyttö) ja puulämmitteiselle keskuslämmityskattilalle. Myös pelletti ja briketti polttaminen vaatii oman kurssinsa.
Mielestäni myös retkeilyreiteillä pitäisi ehdottomasti päästä eron nuotioiden tupruttelusta. Tuohan on täysin hallitsematon paloprosessi.
Mutta tällaisin avuin saisimme tuon asian kuntoon (lisättynä tilapäisellä vuosittaisella takan-, hellan-, puukiukaankäyttöverolla saisimme tuon vaadittavan viranomaiskoneiston rahoitettua. Ja maailma pelastuu.. - Veskutin
Koettakaapa tätä konstia.
Ladotte puut takkaanne ja jätätte ylös aukon noin 20 %. Siihen lastuja tai muuta sytykettä ja sytytys. Alkaa palamaan todella hyvin. Ei saastuta läheskään niin paljon kuin alakautta.
Lämmityksen kanssa pääsee myös paljon helpommalla.- eetu
Tuota ylhäältä sytyttämistä moni kritisoi. Tarkemmin haastatellessa kriitikot eivät ole sitä edes kokeilleet tai sitten kokeilevat väärin, eli koittavat sytyttää pohkeen paksuisia klapeja yhdellä sanomalehden palasella.
Kun uunin sytyttää ylhäältä, tuli leviää hitaasti mutta päästöttömästi koko puumäärään. Sitä kannattaa kokeilla ennen kuin kritisoi.
Märät puut ovat asia erikseen. Ne eivät tahdo ylhäältä syttyä. Mutta märkiä nyt ei pitäisi alunpitäenkään polttaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3211566Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa614151Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1393410Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2272715Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1302432Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061909Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3491286- 711115
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san21038Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20977