Suomi ja Matti Vanhanen ovat pääosassa islamin ja länsimaiden välille revenneen vihan liennyttämisessä, kun hän nyt matkustaa Kuwaitiin. Matti Vanhanen lienee Kekkosen jälkeen luontevin sovittelijamme kansainvälisten ristiriitojen lieventämisessä. Aivan oikein sanoi Vanhanen siinä, että jos tanskalaismoka olisi tehty Suomessa, Suomi pyytäisi muslimeilta nöyrästi anteeksi.
Nyt olisi tasavallan presidentin ja hallituksen sekä eduskunnan tehtävä hyvin vakava nootti Tanskan hallitukselle, jotta se lopettaa sananvapauden takana piileskelyn ja pyytää anteeksi sitä, mitä typerä lehdistö mauttomuudessaan teki.
Miksikö anteeksipyyntö?
Siksi, että jokainen normaali ihminen ymmärtää, että sellainen ei ole mitään vapautta, jossa pilkataan ja loukataan toisten uskontoa, oli tämä uskonto ihan mikä hyvänsä. Vaikkei sananvapaus estäkään roskalehdistöä huonon maun käyttämisestä, pitää roskalehdistölle osoittaa joku sopivuuden raja siinä, että se tarvittaessa pakotetaan plvilleen ja anomaan anteeksiantoa niiltä, joita se on loukannut.
Tanskan oikeistolainen pääministeri on osoittautunut kevyen sarjan populistiksi piiloutuessaan sananvapauden taakse. Vanhana mainosmiehenä minä olisin hänen sijassaan sanonut suoraan ja kovaan ääneen, ettei Tanska hyväksy pilakuvia, pyytää niitä anteeksi ja kaiken päälle olisin kehottanut tanskan kansaa boikotoimaan kaikkia yrityksiä, jotka tästä eteenpäin mainostavat mainitussa lehdessä.
Ellei media itse tajua vastuutaan, se on pantava pakolla tajuamaan se.
Toivotan Matti Vanhaselle kaikkea hyvää ja erityisesti onnea siinä, että hän onnistuisi saamaan islamiin uskovat ymmärtämään, ettei se ole kristinuskon ominaisuus, jos huonoa makua ja pahanlaatuista vastuuntunnon puutetta esiintyy lehdistönvapaudenkin nimissä.
Matti Vanhanen on hyvä ja viisas mies
39
1395
Vastaukset
- mvv
ainakaan Suomessa uskottava anteeksipyytäjä. Siksi mauton oli hänen vitsinsä Uutisvuodossa, arvostelukyky voi olla huono vaikka virka on korkea.
Vanhasella on kyllä moraalia, sitähän ei voi kiistää.
Tämä kiista kyllä osoittaa ettei Natoon tarvitse liittyä saadakseen riiran terroristien kanssa, kyllä siihen riittää joku pikku piirroskin. Tältä osin Nato-vastustajien huoli on turha. - kaikenlaista
kirjoitella. Eikä Luoja kiellä suuria kuvittelemastakaan.
Nyt on vain niin, että Matti V on korttinsa paljastanut. Hän eiole sanansa mittainen mies ja kun luottamus menee niin sitä ei saa takaisin.
Hän vakuutteli ennen vaaleja ettei keskusta ole sen enempää vasemmalla kuin oikeallakaan - ja sitten kehoitti huom!!!! kehoitti äänestämään salea ja veti J-mäenkin mukaasa...
Ei kuule. Jos tästä ei joudu tilille niin mistä sitten???
Nyt on aiva turha esittää mitään.- luonteva kirjoitus
tähän ketjuun?
- Hyvä Jäbä
Noin se menee. Oikeistolainen pääministeri on aina uhka maan turvallisuudelle ja osoittautuu ennemmin tai myöhemmin tyhjäpäiseksi populistiksi.
Matti Vanhanen tuskin tässä vaiheessa näyttelee asiassa suurta roolia. Hänen matkastaan tuskin tulee mitään tuloksia. On tietysti hyvä, että Suomen pääministeri pysyttelee jo nyt väleissä eri osapuolten kesken, kun olemme kohta EU:n puheenjohtajamaa. Kiista pitäisi saada sitä ennen pois kalentereistä. Jos ei saada, tulemme näkemään loppuvuodesta ennen näkemättömät turvajärjestelyt myös Suomessa.
Tämä asia on nyt edennyt kuitenkin niin pitkälle, että se on tunnekuohun vallassa olevien massojen mielentilojen liikuttama. Kun hihhulijohtajat yllyttävät vielä näitä massoja, soppa on valmis. Euroopassa puolestaan rasistiset ja äärioikeistolaiset ryhmät tekevät myös kaikkensa, jotta kiistaan saitaisiin lisää polttoainetta. Tämä voi hyvinkin edetä väkivaltaisiin yhteenottoihin jossakin päin Eurooppaa.
Kyllä sananvapautta on syytä puolustaa. Tässähän on kai pilapiirrosten muodossa tuotu esiin islamin yhteys terrorismiin. Aihetta on käsitelty paljonkin sanallisesti tutkimuksissa ja mediassa. Siinä sitä ei koeta pilkaksi, mutta kun pilapiirtäjä piirtää saman asian kuvaksi, sen tulkinnat muuttuvat. On ilmeistä, että lehti on tähdännyt piirrostensa sanoman tanskalaisille, ei pilkatakseen islaminuskovaisia. Nämä ottavat taas kiinni kaikesta, mistä saavat. Nämä piirroksethat on julkaistu jo syyskuussa ja Tanskassa joku hihhuli-imaami on lyönyt rumpua siitä asti ja onnistunut eskaloimaan kiistan koskemaan koko islamilaista maailmaa. Paikallislehden juttusta, kärpäsestä on tehty härkänen.
Ymmärrän hyvin sitä, että Tanskan hallitus ei halua lähteä anteeksipyyntöjen tielle. Se tie olisi loputon, sillä kaikki islaminvastaiseksi tulkittava kirjoittelu edellyttäisi sen jälkeen anteeksipyyntöjä, jos joku paikallinen hihhuli-imaami niin vaatisi.
Kysehän ei pohjimmiltaan ole mistään Jumalan pilkasta. Jumalaahan ei voi edes pilkata, vain siihen Jumalaan uskovia ihmisiä. Ja tässähän on kyse siitä, miten nuo ihmiset soveltavat uskontoaan. He itse ovat luoneet muulle maailmalle kuvan leppymättömästä Jumalasta, joka mm. vaatii Israelin valtion hävittämistä. Kyllä muualla täytyy olla oikeus arvostella eri muodoissa tämänkaltaisia käsityksiä. Jos halutaan pyydellä anteeksi tämä ero pitäisi anteeksipyynnössä tehdä selväksi. Siis pitäisi kertoa, ettei mitään Jumalia ole ollutkaan tarkoitus pilkata, vaan kritisoida joidenkin ihmisten jumalkäsityksiä.
Pidän tässä mielessä kommunismia uskontoon verrattavana ilmiönä. Minusta oli ihan oikein, että länsimainen lehdistö käyti sananvapauttaan tuomalla esiin pilapiirroksi ja muuten sosialistisen todellisuuden epäkohtia, vaikka ne kommunisteista saattoivatkin tuntua Jumalanpilkalta. Esim. Stalin syyttäminen hirmutöistä, oli aikanaan tällaista Jumalanpilkkaa kommunistihihhulien mielestä. Kaikkien uskontojen sovellutuksia pitää olla oikeus kritisoida eri tavoin, jos nuo sovellutukset aiheuttavat vahinkoa ja kärsimystä ihmisille. Kommunismin sovellutukset aiheuttivat ja niin ovat myös aiheuttaneen islamistien sovelletukset.- Jaba_43
Ei ole vapautta ilman vastuuta eikä lehdistön sananvapauttakaan ilman vastuuta sanojen käytöstä.
kun kaikkiin vapauksiin liittyy vastuu mm. siitä, ettei ole sopivaa loukata sitä, mikä on jollekin loukkaamatonta ja pyhää, niin kyllä pilakuvat uskonnosta menevät huonon maun piikkiin, mistä ei pitäisi olla vaikea pyytää anteeksi sen kummemmin, jos tuli sanoneeksi jotain loukkaavaa.
Ei anteeksipyyntöä kenekään arvovaltaa vie eikä se pyytäjää alenna. Siksi minusta tanskalaisen oikeistopääministerin kukkoilu islamilaisten suuntaan ja roskalehden mauttomuuksien puolustelu on ollut enemmän kuin typerää.
Anteeksi olisi pitänyt pyytää heti, ja vetää matto kiihoittajien jalkojen alta. - juha210
Osut enemmän kuin oikeaan kirjoittaessasi, että eihän jumalaa voi pilkata. Tämän, kun muutkin ymmärtäisivät, niin meillä ei olisi tämänkaltaista sotkua huvittavien vakavaa asiaa kritisoivien pilakuvien takia.
Egyptiläinen tohtori - Mahmud Ghozlan - Egyptin muslimiveljeskunnan 15 henkisen ylimmän neuvoston jäsen kommentoi tänäisessä Hesarissa tapausta mm. näin: "Ennen kuin puhumme kriisin purkamisesta, koko länsimaailman tulisi ymmärtää, miksi muslimit ovat loukkaantuneet. Profeetta Muhammed - olkoon rauha hänen kanssaan - edustaa pyhyyttä, johon me emme voi sallia koskettavan. Emme vaikka se maksaisi jokaisen muslimin hengen."
Onhan tuossa sen sortin asennevamma, mitä länsimaisella ajattelukyvyllä varustetun ihmisen on aika vaikea ymmärtää. - Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Osut enemmän kuin oikeaan kirjoittaessasi, että eihän jumalaa voi pilkata. Tämän, kun muutkin ymmärtäisivät, niin meillä ei olisi tämänkaltaista sotkua huvittavien vakavaa asiaa kritisoivien pilakuvien takia.
Egyptiläinen tohtori - Mahmud Ghozlan - Egyptin muslimiveljeskunnan 15 henkisen ylimmän neuvoston jäsen kommentoi tänäisessä Hesarissa tapausta mm. näin: "Ennen kuin puhumme kriisin purkamisesta, koko länsimaailman tulisi ymmärtää, miksi muslimit ovat loukkaantuneet. Profeetta Muhammed - olkoon rauha hänen kanssaan - edustaa pyhyyttä, johon me emme voi sallia koskettavan. Emme vaikka se maksaisi jokaisen muslimin hengen."
Onhan tuossa sen sortin asennevamma, mitä länsimaisella ajattelukyvyllä varustetun ihmisen on aika vaikea ymmärtää.Onko ihmisten, uskontojen ja kulttuurien erilaisuuden ymmärtäminen sinulle mahdotonta?
Asian ydinhän on siinä, että pilakuvat oikeasti loukkasivat muslimeja.
Kyseessä on hyvin vakava asia, jota ei pidä vähätellä pilkkaamalla loukkaantuneita asennevammaisiksi. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Onko ihmisten, uskontojen ja kulttuurien erilaisuuden ymmärtäminen sinulle mahdotonta?
Asian ydinhän on siinä, että pilakuvat oikeasti loukkasivat muslimeja.
Kyseessä on hyvin vakava asia, jota ei pidä vähätellä pilkkaamalla loukkaantuneita asennevammaisiksi.Ydinasiahan on se, että jos ko. uskonnon nimissä tehdään rikoksia, niin siitä pitää pystyä keskustelemaan. Karrikatyyrit ovat eräs tapa herättää keskustelua, mikä näyttää tällä kertaa olleen se oikea tapa. Ehkä islamilaisessa maailmassa viimeinkin saataisiin silmät auki, millaisessa keinotodellisuudessa he pahimmillaan elävät.
- Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Ydinasiahan on se, että jos ko. uskonnon nimissä tehdään rikoksia, niin siitä pitää pystyä keskustelemaan. Karrikatyyrit ovat eräs tapa herättää keskustelua, mikä näyttää tällä kertaa olleen se oikea tapa. Ehkä islamilaisessa maailmassa viimeinkin saataisiin silmät auki, millaisessa keinotodellisuudessa he pahimmillaan elävät.
Kun uskontoa on loukattu, niin ei asiaa auta, jos loukattuja aletaan nimitellä sen lisäksi myös rikollisiksi, vaikka totta on, että heidän joukossaan rikollisia terroristeja onkin.
Pitää myös muistaa, että se, joka on yhdelle rikollinen terroristi on toiselle vapaustaistelija ja uskonsoturi. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Kun uskontoa on loukattu, niin ei asiaa auta, jos loukattuja aletaan nimitellä sen lisäksi myös rikollisiksi, vaikka totta on, että heidän joukossaan rikollisia terroristeja onkin.
Pitää myös muistaa, että se, joka on yhdelle rikollinen terroristi on toiselle vapaustaistelija ja uskonsoturi.Aivan - muslimien olisi syytä muistaa, että jumalan nimissä länsimaita vastaan toimiva vapaustaistelija on vakavasti otettava terroristi eli rikollinen, joka pitää tuomita ja kitkeä pois. Siinä sitä sarkaa muslimijohtajille riittääkin. Jos he eivät sitä pysty tekemään, niin sitten se on jonkun muun tehtävä, ja se tehtävä näyttää lankeavan länsimaille - ikävä kyllä.
- Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Aivan - muslimien olisi syytä muistaa, että jumalan nimissä länsimaita vastaan toimiva vapaustaistelija on vakavasti otettava terroristi eli rikollinen, joka pitää tuomita ja kitkeä pois. Siinä sitä sarkaa muslimijohtajille riittääkin. Jos he eivät sitä pysty tekemään, niin sitten se on jonkun muun tehtävä, ja se tehtävä näyttää lankeavan länsimaille - ikävä kyllä.
...pitäisi ratkoa samaan aikaan.
Pitää kuitenkin muistaa, että islamin usko on rauhan uskonto, jota fundamentalistit tulkitsevat omalla tavallaan, kun kiihoittavat osattomia, köyhiä nuoria uskonsotiin länttä vastaan. Uskonto on terroristien vallan välikappale, mutta samalla se on muslimien rauhallisen enemmistön pyhä uskonto.
Loukkaus olisi pitänyt pyytää anteeksi heti tuoreeltaan. Nyt on vahinko jo tapahtunut eikä kukkoilu tai vastasyyttely lainkaan paranna tilannetta, vaan pahentaa sitä. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
...pitäisi ratkoa samaan aikaan.
Pitää kuitenkin muistaa, että islamin usko on rauhan uskonto, jota fundamentalistit tulkitsevat omalla tavallaan, kun kiihoittavat osattomia, köyhiä nuoria uskonsotiin länttä vastaan. Uskonto on terroristien vallan välikappale, mutta samalla se on muslimien rauhallisen enemmistön pyhä uskonto.
Loukkaus olisi pitänyt pyytää anteeksi heti tuoreeltaan. Nyt on vahinko jo tapahtunut eikä kukkoilu tai vastasyyttely lainkaan paranna tilannetta, vaan pahentaa sitä.Anteeksipyyntö tässä asiassa olisi alistumista ja äärimuslimien toimintatapojen hyväksymistä eli suoranaista bensan liekkeihin heittämistä.
Missä näkyy se rauhallisen enemmistön pyhä uskonto? Jos se olisi olemassa, niin kuulisimme muslimimaista muitakin uutisaiheita kuin mellakoita, väkivaltaisia mielenosoituksia, lähetystöjen- ja lippujen polttamisia sekä suoranaisia tappopyyntöjä korvausta vastaan. - Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Anteeksipyyntö tässä asiassa olisi alistumista ja äärimuslimien toimintatapojen hyväksymistä eli suoranaista bensan liekkeihin heittämistä.
Missä näkyy se rauhallisen enemmistön pyhä uskonto? Jos se olisi olemassa, niin kuulisimme muslimimaista muitakin uutisaiheita kuin mellakoita, väkivaltaisia mielenosoituksia, lähetystöjen- ja lippujen polttamisia sekä suoranaisia tappopyyntöjä korvausta vastaan.Tuoreeltaan tehty anteeksipyyntö olisi vienyt kiihoittamiselta pohjan pois ja emme olisi nähneet mitään mielenosoituksia.
Kansainvälinen uutisointi antaa muslimeista täysin yksipuolisen kuvan. Vain ehkä promille muslimeista mellakoi ja on terroristeja. Loput ovat yhtä rauhallista kansaa kuin me suomalaiset ja haluaisivat olla rauhassa.
Pitää muistaa, mikä on ääri-islamistien ja heitä tukevien terroristien tavoite: vallankaappaus "maallistuneilta" hallitsijoilta uskonnollisille hallitsijoille kaikissa muslimivaltioissa. Tästä syystä al-Qaida iski WTC:n torneihin, jotta se yllyttäisi sotahullun Bushin hyökkäämään jonnekin, jotta ääri-islamistit pääsisivät saarnaamaan uskonsodasta ja terroristit värväämään lisää itsemurhapommittajia.
Tanskalaislehden mauton typeryys olisi siis pitänyt pyytää heti anteeksi eikä ruveta närkästyneenä mäkättämään sananvapauden puolustamisesta, kun tällä typeryydellä ei muuta saada aikaan, kun terroristien värväystoiminnan helpotttuminen.
Mitään alistumisen kaltaistakaan ei anteeksipyyntöön liittyisi, koska eihän kyse ole muusta kuin huonon maun aiheuttamasta väärinkäsityksestä. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Tuoreeltaan tehty anteeksipyyntö olisi vienyt kiihoittamiselta pohjan pois ja emme olisi nähneet mitään mielenosoituksia.
Kansainvälinen uutisointi antaa muslimeista täysin yksipuolisen kuvan. Vain ehkä promille muslimeista mellakoi ja on terroristeja. Loput ovat yhtä rauhallista kansaa kuin me suomalaiset ja haluaisivat olla rauhassa.
Pitää muistaa, mikä on ääri-islamistien ja heitä tukevien terroristien tavoite: vallankaappaus "maallistuneilta" hallitsijoilta uskonnollisille hallitsijoille kaikissa muslimivaltioissa. Tästä syystä al-Qaida iski WTC:n torneihin, jotta se yllyttäisi sotahullun Bushin hyökkäämään jonnekin, jotta ääri-islamistit pääsisivät saarnaamaan uskonsodasta ja terroristit värväämään lisää itsemurhapommittajia.
Tanskalaislehden mauton typeryys olisi siis pitänyt pyytää heti anteeksi eikä ruveta närkästyneenä mäkättämään sananvapauden puolustamisesta, kun tällä typeryydellä ei muuta saada aikaan, kun terroristien värväystoiminnan helpotttuminen.
Mitään alistumisen kaltaistakaan ei anteeksipyyntöön liittyisi, koska eihän kyse ole muusta kuin huonon maun aiheuttamasta väärinkäsityksestä.Hesari tänään:
Jordanialaisen lehden päätoimittaja Jihad al-Momani uskalsi julkaista kuvat lehdessään ja ottaa kantaa kuviin seuraavasti: "Mikä loukkaa islamia enemmän? Ulkomaalainen, joka pyrkii piirtämään profeetan, vai muslimi, jolla on pommivyö ja joka tekee itsemurhan hääseurueessa Ammanissa tai missä tahansa?"
"Päätoimittaja sai potkut muutaman tunnin päästä, kun lehti oli julkaistu. Hallitus uhkasi oikeustoimilla, ja kustantaja sanoi rankaisevansa kaikkia, jotka olivat mukana kuvien julkaisemisessa."
Eipä ole muslimeilla halukkuutta nostaa kissaa pöydälle ja keskustella asiasta. Niin pyhää asiaa ei voi olla, mistä ei voisi puhua. - vailla vertaa
juha210 kirjoitti:
Anteeksipyyntö tässä asiassa olisi alistumista ja äärimuslimien toimintatapojen hyväksymistä eli suoranaista bensan liekkeihin heittämistä.
Missä näkyy se rauhallisen enemmistön pyhä uskonto? Jos se olisi olemassa, niin kuulisimme muslimimaista muitakin uutisaiheita kuin mellakoita, väkivaltaisia mielenosoituksia, lähetystöjen- ja lippujen polttamisia sekä suoranaisia tappopyyntöjä korvausta vastaan.Meidän jumalaa ei saa pilkata, se on lailla kielletty, mutta muiden jumalia saa. Loogista ja johdonmukaista...
- juha210
vailla vertaa kirjoitti:
Meidän jumalaa ei saa pilkata, se on lailla kielletty, mutta muiden jumalia saa. Loogista ja johdonmukaista...
Mitä jumalaa?
- Kaniikki Koskinen
juha210 kirjoitti:
Ydinasiahan on se, että jos ko. uskonnon nimissä tehdään rikoksia, niin siitä pitää pystyä keskustelemaan. Karrikatyyrit ovat eräs tapa herättää keskustelua, mikä näyttää tällä kertaa olleen se oikea tapa. Ehkä islamilaisessa maailmassa viimeinkin saataisiin silmät auki, millaisessa keinotodellisuudessa he pahimmillaan elävät.
Sinä olet vaarallisen rajoittunut tässäkin asiassa. Saadaan silmät auki islamilaisessa maailmassa... Maailman miljardi muslimia eivät aukaise silmiään huomaamaan, että kylläpäs meidän uskonnon nimissä tehdäänkin rikoksia, vaan loukkaantuvat verisesti kun tärkeintä profeettaa on loukattu.
- samassa asemassa
juha210 kirjoitti:
Mitä jumalaa?
Joten älä sinä yksisilmä siinä viisastele.
- juha210
Kaniikki Koskinen kirjoitti:
Sinä olet vaarallisen rajoittunut tässäkin asiassa. Saadaan silmät auki islamilaisessa maailmassa... Maailman miljardi muslimia eivät aukaise silmiään huomaamaan, että kylläpäs meidän uskonnon nimissä tehdäänkin rikoksia, vaan loukkaantuvat verisesti kun tärkeintä profeettaa on loukattu.
Johtajan tehtävä on ajatella isommin. Siinä sitä onkin muslimijohtajilla tekemistä - saada kansansa ymmärtämään, miten väärin heidän rauhanuskoaan käytetään.
- Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Hesari tänään:
Jordanialaisen lehden päätoimittaja Jihad al-Momani uskalsi julkaista kuvat lehdessään ja ottaa kantaa kuviin seuraavasti: "Mikä loukkaa islamia enemmän? Ulkomaalainen, joka pyrkii piirtämään profeetan, vai muslimi, jolla on pommivyö ja joka tekee itsemurhan hääseurueessa Ammanissa tai missä tahansa?"
"Päätoimittaja sai potkut muutaman tunnin päästä, kun lehti oli julkaistu. Hallitus uhkasi oikeustoimilla, ja kustantaja sanoi rankaisevansa kaikkia, jotka olivat mukana kuvien julkaisemisessa."
Eipä ole muslimeilla halukkuutta nostaa kissaa pöydälle ja keskustella asiasta. Niin pyhää asiaa ei voi olla, mistä ei voisi puhua.Se, että on erilaisia käsityksiä asiasta ja sananvapaudestakin, ei minusta tee huonoa makua oikeutetuksi, kun se nyt kiistatta on loukannut niitä muslimeja, jotka uskovat profeettaansa.
Asian ydin on hyvin yksinkertainen. Kuvien julkaisu koukkaa uskovaisia muslimeja, jolloin olisi ollut paikallaan pyytää anteeksi, että loukattiin, koska eihän julkaisun tarkoitrus ollut loukata, näihän on jälkikäteen väitetty.
Siksi minusta tanskalaiset tekivät suuren virheen, kun alkoivat pöyhistellä sananvapaudella, kun nopea anteeksipyyntö olisi puhdistanut pöydän.
Tanskan pääministeri ja hänen puolueensa vaan taitavat olla liiaksi rasistisen äärioikeiston kannatuksen varassa, kun toimintalinjaksi valittiin älytön kielto edes ottaa vastaan asiasta keskustelemaan tulleita muslimivaltioiden suurlähettiläitä.
Se oli jo sen tason poliittinen loukkaus, jota Tanska saa katkerasti katua vuosi kymmenet tästä eteenpäin. - Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Johtajan tehtävä on ajatella isommin. Siinä sitä onkin muslimijohtajilla tekemistä - saada kansansa ymmärtämään, miten väärin heidän rauhanuskoaan käytetään.
Muslimimaissa on kahdenlaisia johtajia, uskonnollisia ja maallistuneita. Kyse on siitä, että terroristit käyttävät hyväkseen ääri-islamistisia fundamentalisteja, joiden avulla he pyrkivät kaatamaan maallistuneet hallitukset, mm. Saudi-Arabiassa, Osama bin Ladenin synnyinmaassa, ja samalla kaappaamaan rikkaiden sukujen rikkaudet fundamentalistiselle papistolle ja ottamaan öljyhanojen kahvat omiin käsiinsä, jotta voisivat toden teolla kuristaa vääräuskoista länttä.
Ääri-islamisteja on vain murto-osa muslimeista. Siksi on todella typerää, että joku pikku-ukko Tanskassa menee tekemään sellaisia äkyttömyyksiä, jolla äärimuslimit lisäävät kannatustaan tuhansia prosentteja. - Kaniikki Koskinen
Jaba_43 kirjoitti:
Muslimimaissa on kahdenlaisia johtajia, uskonnollisia ja maallistuneita. Kyse on siitä, että terroristit käyttävät hyväkseen ääri-islamistisia fundamentalisteja, joiden avulla he pyrkivät kaatamaan maallistuneet hallitukset, mm. Saudi-Arabiassa, Osama bin Ladenin synnyinmaassa, ja samalla kaappaamaan rikkaiden sukujen rikkaudet fundamentalistiselle papistolle ja ottamaan öljyhanojen kahvat omiin käsiinsä, jotta voisivat toden teolla kuristaa vääräuskoista länttä.
Ääri-islamisteja on vain murto-osa muslimeista. Siksi on todella typerää, että joku pikku-ukko Tanskassa menee tekemään sellaisia äkyttömyyksiä, jolla äärimuslimit lisäävät kannatustaan tuhansia prosentteja.Mutta ei se taida väärin olla, koska Juhankin mielestä on hyvä, että länsimaat voivat edistää fundamentalistien suosiota.
- pyhin profeetta
juha210 kirjoitti:
Osut enemmän kuin oikeaan kirjoittaessasi, että eihän jumalaa voi pilkata. Tämän, kun muutkin ymmärtäisivät, niin meillä ei olisi tämänkaltaista sotkua huvittavien vakavaa asiaa kritisoivien pilakuvien takia.
Egyptiläinen tohtori - Mahmud Ghozlan - Egyptin muslimiveljeskunnan 15 henkisen ylimmän neuvoston jäsen kommentoi tänäisessä Hesarissa tapausta mm. näin: "Ennen kuin puhumme kriisin purkamisesta, koko länsimaailman tulisi ymmärtää, miksi muslimit ovat loukkaantuneet. Profeetta Muhammed - olkoon rauha hänen kanssaan - edustaa pyhyyttä, johon me emme voi sallia koskettavan. Emme vaikka se maksaisi jokaisen muslimin hengen."
Onhan tuossa sen sortin asennevamma, mitä länsimaisella ajattelukyvyllä varustetun ihmisen on aika vaikea ymmärtää.mutta islaminuskoiset tunnustuvat profeetaksi myös Jeesuksen. Heille Jeesus on kuitenkin yksi profeetta muiden joukossa, ei sen enempää.
Länsimaisille uskonnoille Jeesus on tärkein profeetta - suorastaan Jumalan poika. Tanskalaisen lehden pilapiirrossarjaa Muhammedista pitääkin verrata siihen, että jossain arabimaan lehdessä olisi julkaistu vastaavia pilapiirroksia Jeesuksesta.
Jeesuksesta ei mikään arabilehti julkaisisi pilapiirroksia, sillä islam siis tunnustaa Jeesuksenkin profeetaksi, eikä minkään profeetan julkinen loukkaaminen kuulu islamilaisisa maissa sallittuihin käytöstapoihin. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Se, että on erilaisia käsityksiä asiasta ja sananvapaudestakin, ei minusta tee huonoa makua oikeutetuksi, kun se nyt kiistatta on loukannut niitä muslimeja, jotka uskovat profeettaansa.
Asian ydin on hyvin yksinkertainen. Kuvien julkaisu koukkaa uskovaisia muslimeja, jolloin olisi ollut paikallaan pyytää anteeksi, että loukattiin, koska eihän julkaisun tarkoitrus ollut loukata, näihän on jälkikäteen väitetty.
Siksi minusta tanskalaiset tekivät suuren virheen, kun alkoivat pöyhistellä sananvapaudella, kun nopea anteeksipyyntö olisi puhdistanut pöydän.
Tanskan pääministeri ja hänen puolueensa vaan taitavat olla liiaksi rasistisen äärioikeiston kannatuksen varassa, kun toimintalinjaksi valittiin älytön kielto edes ottaa vastaan asiasta keskustelemaan tulleita muslimivaltioiden suurlähettiläitä.
Se oli jo sen tason poliittinen loukkaus, jota Tanska saa katkerasti katua vuosi kymmenet tästä eteenpäin.Yksinkertaisesti tässä ei ole mitään anteeksipyydettävää muslimeilta, ja vielä vähemmin Tanskan valtiovallan tehtäviin tuo kuuluisi. Itseasiassa muslimien tässä pitää pyytää anteeksi typerää käyttäytymistään ja lopettaa aiheettomat mellakat ja omaisuuden tuhoaminen. Siinä olisi rakentava alku islamin ja länsimaisen sivilisaation todelliselle lähentymiselle.
- juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Muslimimaissa on kahdenlaisia johtajia, uskonnollisia ja maallistuneita. Kyse on siitä, että terroristit käyttävät hyväkseen ääri-islamistisia fundamentalisteja, joiden avulla he pyrkivät kaatamaan maallistuneet hallitukset, mm. Saudi-Arabiassa, Osama bin Ladenin synnyinmaassa, ja samalla kaappaamaan rikkaiden sukujen rikkaudet fundamentalistiselle papistolle ja ottamaan öljyhanojen kahvat omiin käsiinsä, jotta voisivat toden teolla kuristaa vääräuskoista länttä.
Ääri-islamisteja on vain murto-osa muslimeista. Siksi on todella typerää, että joku pikku-ukko Tanskassa menee tekemään sellaisia äkyttömyyksiä, jolla äärimuslimit lisäävät kannatustaan tuhansia prosentteja.Johtajien paremmuus ratkeaa siinä kohtaa, kun verrataan, mitä jäi viivan alle. Tällä hetkellä näyttää siltä, että uskonnolliset johtajat ovat muslimimaailmassa niskan päällä - ikävä kyllä, mutta tuo tie alkaa kohta olla kuljettu, sillä olemattomiin satuihin nojaava johtaminen tulee katoamaan tiedon kasvaessa, ja tiedon kasvu on väistämätöntä, vaikka kuinka kovasti uskonnolliset johtajat sitä yrittävätkin rajoittaa.
- Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Yksinkertaisesti tässä ei ole mitään anteeksipyydettävää muslimeilta, ja vielä vähemmin Tanskan valtiovallan tehtäviin tuo kuuluisi. Itseasiassa muslimien tässä pitää pyytää anteeksi typerää käyttäytymistään ja lopettaa aiheettomat mellakat ja omaisuuden tuhoaminen. Siinä olisi rakentava alku islamin ja länsimaisen sivilisaation todelliselle lähentymiselle.
Näytämme olevan sen verran eri mieltä, ettemme saa toinen toistamme vakuiuttuneiksi oman mielipiteemme oikeutuksesta.
Annetaan siis asian olla, kun ei keskustelu enää johda mihinkään. - Yx-äänestäjä
Jaba_43 kirjoitti:
Näytämme olevan sen verran eri mieltä, ettemme saa toinen toistamme vakuiuttuneiksi oman mielipiteemme oikeutuksesta.
Annetaan siis asian olla, kun ei keskustelu enää johda mihinkään.Olisin halunnut kuulla mielipiteesi hakkeroinnista!
- juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Näytämme olevan sen verran eri mieltä, ettemme saa toinen toistamme vakuiuttuneiksi oman mielipiteemme oikeutuksesta.
Annetaan siis asian olla, kun ei keskustelu enää johda mihinkään.No, jos emme saa toisiamme vakuuttuneeksi toisen oikeamielisyydestä, niin eikö sitten ole aika laittaa parit lähetystöt palamaan?
Vai otetaanko vain oluet?
- yx-äänestäjä
Kyllä anteeksipyyntö on paikallaan henkilöltä
joka loukkaa toisen yksityisyyttä rikollisin tavoin!
Kyllä anteeksi yleensä annetaan kun vain rehellisesti ja vilpittömästi pyytää!
Mitä olet mieltä hakkeroinnista! - juha210
Meillä kaikilla on vapaus uskoa kunkin ajatyskyvyn mukaan itse kunkin haluamaan asiaan, oli se sitten jumala, jeesus, muhammed, luonto tai raha. Jokainen tietää, että vapaus tarkoittaa myös vastuuta, minkä puitteissa kaikkien on tehtävä omat päätöksensä elämässään. Näissä raameissa sananvapaus = uskonnonvapaus, ja tietysti matematiikan lakien mukaan toisinpäin. Näihin faktoihin nojaten, millä oikeudella muslimit hyökkäävät niinkin väkivaltaisella tavalla länsimaista ajattelutapaa vastaan, kuin he nyt parhaillaan tekevät?
Ovatko he oikeasti niin kaukana länsimaisesta elämäntavasta ja sivistyksestä, että apinalauman tavoin pitää reagoida omien tekemisien kritisointiin?
Katsokaa kaikki oikein ajatuksella, millaisista kuvista tämäkin turhanpäiväinen konflikti on saanut alkunsa. Mielestäni kuvat kuvaavat erinomaisen taidokkaasti muslimien viimeisimpiä saavutuksia niin Euroopassa kuin USAssakin.
Näistä kuvista on jumalanpilkka kaukana.
http://cryptome.org/muhammad.htm- Jaba_43
Ei vapaudella selitellä vapauksien väärinkäyttämistä. Minusta on ala-arvoista pilkata toisten uskontoa. Anteeksipyyntö olisi pitänyt tehdä heti, kun kävi selväksi, miten syvästi se islamilaisia loukkaa.
Nyt on asiassa pantu vastakkain aivan liian paljon pelkistä typeristä arvovaltasyistä. Pidän taskalaisia todellisina typeryksinäja jopa vakavana turvallisuusuhkana, kun siellä oikeistopääministeri kukkoilee pitääkseen puolueellaan rasistien kannatuksen ja puolustelee roskalehdistöä, joka ei mitään puolusteluja ansaitse. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Ei vapaudella selitellä vapauksien väärinkäyttämistä. Minusta on ala-arvoista pilkata toisten uskontoa. Anteeksipyyntö olisi pitänyt tehdä heti, kun kävi selväksi, miten syvästi se islamilaisia loukkaa.
Nyt on asiassa pantu vastakkain aivan liian paljon pelkistä typeristä arvovaltasyistä. Pidän taskalaisia todellisina typeryksinäja jopa vakavana turvallisuusuhkana, kun siellä oikeistopääministeri kukkoilee pitääkseen puolueellaan rasistien kannatuksen ja puolustelee roskalehdistöä, joka ei mitään puolusteluja ansaitse.Itse olen pilakuvien kannalla keskustelun vauhdittajana, vaikka toisella puolella toimitaankin vähän toisin.
Alla eräs aika vaikuttava toimintamalli.
http://media.putfile.com/armstrong-murder264 - Jaba_43
juha210 kirjoitti:
Itse olen pilakuvien kannalla keskustelun vauhdittajana, vaikka toisella puolella toimitaankin vähän toisin.
Alla eräs aika vaikuttava toimintamalli.
http://media.putfile.com/armstrong-murder264Todellisuus on vain se, että muslimit ovat ihan oikeasti loukkaantuneet ja todella vihaavat taskalaisia ja skandinaaveja erittäin paljon.
Ja täällä saatana lässytetään lehdistön- ja sanan"vapaudesta" ikään kuin mikään vapaus sisältäisi oikeutta pilkata toisten pyhää uskontoa.
Ei tässä nyt auta selittely ja esimerkkien kaivelu siitä, ettei muka ole aihetta loukkaantua, kun tosiasia on päinvastainen.
Toivotaan vaan, että pahin olisi jo ohi. - juha210
Jaba_43 kirjoitti:
Todellisuus on vain se, että muslimit ovat ihan oikeasti loukkaantuneet ja todella vihaavat taskalaisia ja skandinaaveja erittäin paljon.
Ja täällä saatana lässytetään lehdistön- ja sanan"vapaudesta" ikään kuin mikään vapaus sisältäisi oikeutta pilkata toisten pyhää uskontoa.
Ei tässä nyt auta selittely ja esimerkkien kaivelu siitä, ettei muka ole aihetta loukkaantua, kun tosiasia on päinvastainen.
Toivotaan vaan, että pahin olisi jo ohi.Muslimien on aika siityä tälle vuosituhannelle ja lopettaa kuvien kumartelu. Uskomukset ovat vaarallisia tietämättömien mielissä. Uskomusten poispyyhkiminen on muslimijohtajien tehtävä.
- mvv
Jaba_43 kirjoitti:
Todellisuus on vain se, että muslimit ovat ihan oikeasti loukkaantuneet ja todella vihaavat taskalaisia ja skandinaaveja erittäin paljon.
Ja täällä saatana lässytetään lehdistön- ja sanan"vapaudesta" ikään kuin mikään vapaus sisältäisi oikeutta pilkata toisten pyhää uskontoa.
Ei tässä nyt auta selittely ja esimerkkien kaivelu siitä, ettei muka ole aihetta loukkaantua, kun tosiasia on päinvastainen.
Toivotaan vaan, että pahin olisi jo ohi.vaatia mitään anteeksipyyntöä kun katselee nuo juha210 linkit. Tuossa Tanskalaissarjassa ei nyt edes ole Jumalampilkkaa.
Mistä yleensäkkin johtuu, että Länsimaiden pitäisi aina olla pyytämässä anteeksi kaikki kuvitellutkin loukkaukset, mutta toiselle osapuolelle ei aseteta mitään vaatimuksia.
- Wiljami
Uutisten mukaan Matilla on tarkoitus olla suomalaisen aseteollisuuden myyntimiehenä matkallaan. Kyllähän se kauppa nyt käy - ja vieläpä pohjoismaisen yhteistyön merkeissä!
Kas: tanskalainen eu-komissaari leikkaa suomalaista maataloutta, tanskalaiset ärsyttävät muslimeita ja nyt matti kauppaa muslimeille suomalaisia aseita. Ja muslimit käyttävät aseita...
Wiljami- sinulta..
Muutenkin Matti V on korttinsa paljastanut. Hän eiole sanansa mittainen mies ja kun luottamus menee niin sitä ei saa takaisin.
Hän vakuutteli ennen vaaleja ettei keskusta ole sen enempää vasemmalla kuin oikeallakaan - ja sitten kehoitti huom!!!! kehoitti äänestämään salea ja veti J-mäenkin mukaasa...
Ei kuule. Jos tästä ei joudu tilille niin mistä sitten???
Nyt on aiva turha esittää mitään.
- kohtapuoliin
olla ihan maailmanmestari tuossa lajissasi,eli perseennuolemisessa.Eikö yhtään hävetä,vai onko sinulla homoeroottisia tunteita "viisasta mattia" kohtaan.Se selittäisi paljon käytöksestäsi,jos näin on,rohkeasti vain komerosta esiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697