Hei!
Rv 12 5 menossa ja kohtalaisen oireetonta on odottelu ollut. Tosin lauantaina kun olin menossa nukkumaan alkoi järkyttävä närästys. Noh, sitä on ollut jo aikaisemminkin eli Renniellä meni sitten sen verran ohi että pääsin nukahtamaan.
Yöllä heräsin 03.00 aikoihin järkyttävään mahakipuun. Heti tajusin että pistää navan oikealle puolelle/ kylkeen ja kipu oli todella kova ja kouristuksen tyyppinen. Kylki oli koko yön todella kipeä ja olin vähällä että lähdenkö päivystykseen, koska kipua oli myös tuossa umpisuolen kohdalla.
Venkoilin siinä sitten lähes koko yön hereillä ja alkoi pikkuhiljaa tuntumaan että kipu hellittää. Se hellittikin kun maltoin olla paikoillani, mutta alkoi heti kun liikuin.
Sunnuntaina pystyin liikkumaan jonkin verran, tosin makasin suosiolla sohvalla mahdollisimman paljon ja su-ma välisenä yönä kipua tuntui jonkun verran, mutta selvästi vähemmän. Nyt on maanantai ja kipua tuntuu vain jos venyttää kylkeä.
Tänään on illalla aika np- ultraan ja täytynee ottaa asia puheeksi siellä, mutta olisi kiva lukea onko muilla ollut tällaisia kramppeja. Jaloissa niitä kai yleisemmin odottajilla on, mutta entäs muualla kehossa?
Krampit kyljessä
2
396
Vastaukset
- Lilliputti
mul on kans sattunu kylkeen ja mahaan, ikävältä tuntuu ku kääntyy sängyssä. olin sairaalassakin pari päivää tän takia, mut ei ne löytänyt oikeen syytä siihen. paljon otettiin kokeita ja kaikkee mut syytä ei siihen löytyny. täytyy vaan ootella et se menee ohi ja pääsee jatkaan työntekoo. niin olen muuten rv26. ois kiva tietää mitä sulle sanottiin siitä.
- Heidi80
Kiitos vastauksesta Lilliputti. Huolestutti toi kipu sen verran että soitin ma aamupäivällä neuvolaan terveydenhoitajalle. Hän ei tietenkään pelkän puhelun perusteella pystynyt kovin tarkkaa diagnoosia tekemään. Epäili että jos kyseessä ei ollut pelkkä lihaskramppi niin sitten voisi maksassa tai sapessa olla jotain. Sapessa siis lähinnä sappikivet. Jos kipua vielä ilmenee niin käski ottamaan yhteyttä terveyskeskuksen omalääkäriin.
Iltapäivästä meillä oli aika yksityiselle np-ultraan ja kysäisin siinä sitten ohimennen tästä kivusta. Lääkäri sanoi siellä että sappikivet voisi olla mahdolliset, mutta aika nihkeästi kuulemma odottavaa äitiä aletaan tällaisen takia tutkimaan. Hän sitten puolestaan käski ottamaan yhteyttä neuvolaan josta saisi tarvittaessa lähetteen eteenpäin.
Nyt ei kipuja enää kyljessä ole ja ultrassakin kaikki näytti olevan hyvin. Ei kai auta muuta kuin toivoa että tälläinen ei toistu. Toivottavasti sinullakin kaikki menee hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi423900Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393486- 703108
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912940Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851934- 351928
- 241769
- 321713
- 291711
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231664