pitäisi saada uppoumarunkoinen vene Helsingistä Lappeenrantaan 8.2x2.65m n.3000kg eli paljonko kuljetus maksaa!!!!!
Kuljetuskustannukset!!!!!!
25
42945
Vastaukset
- Luulisin
http://www.yritystele.fi/yf_getinfo/code/XYo2hMcCnYIC0tpFeC14VhNGVws=GS/Hinauspalvelu Kankkunen O Ky
Eihän tuo tietenkään ainoa alan yrittäjä ole, mutta on ainakin Lappeenrannassa ja kehuu hoitelevansa veneiden kuljetuksia. Sopivaa kalustoa siis luulisi löytyvän.
Itse olen ajattanut 9-metrisen m-veneen Tampereelta Helsinkiin. Asialla oli ylöjärveläinen yritys. Lysti ei ollut ilmaista, mutta hienosti hoitui. - einari
Eikun saimaan kanavaa pitkin kunhan jäät lähtee.Ei ole kallista eikä vaikeaa, vaikka jotkut pelotteleekin.Itse toin vastaavankokoisen vuosi sitten saimaalle.Saimaan kanavan hoitokunnasta lappeenrannasta lisää tietoa.
- unohtu
joo hinta unohtu n.40e riippuen venäjän taksasta plus polttoaineet,saapi muuten kanavasta halvalla ruski asemalta.
- saat
unohtu kirjoitti:
joo hinta unohtu n.40e riippuen venäjän taksasta plus polttoaineet,saapi muuten kanavasta halvalla ruski asemalta.
Jouduin kyselemään samaa asiaa, oman paikkakuntani kuljetusfirmalta ja kertoivat seuraavaa. Kuorma-auton kilometritaksa 1.26€/km , nosturin käytön tuntitaksa 70 €. Tietenkin kannattaa sopia könttähinta jos se vain kuljetusfirmalle passaa. Toivottavasti on apua suuntaa-antavasti.
- ainakin menee
jos auto ei saa paluukuormaa.
- SpK
Mulle tarjottiin kuljetusta hintaan 300 E (pääkaupunkiseutu-saimaa). Kannattaa kysellä.
- hajontaa
SpK kirjoitti:
Mulle tarjottiin kuljetusta hintaan 300 E (pääkaupunkiseutu-saimaa). Kannattaa kysellä.
Lappeenrannan keikaan menee työpäivä edestakaisin ajellessa. Ei 300e mitään veroja makseta eikä kalustoa kuoleteta.
- Teettäjä
Ajatin 3000 kg:n veneen 170 kilometrin matkan muutama vuosi sitten. Järeä vetoauto järeällä nosturilla, veneiden kuljetukseen tarkoitettu erikoisperävaunu. Nosto kyytiin maista, perillä lasku veteen. Ei onnistunut ilman kuittia, vaan arvonlisä- ym. verot piti maksaa viimeisen päälle. Hinta korjattuna 3 prosentin vuotuisella indeksikorjauksella noin 750 euroa tämän päivän tasossa.
- olis
Halisen Pekka Mikkelistä. Hoiti mun veneen(pit.n.10m ja 4t) syysliukkailla tosi mallikkaasti, traileri tuli samassa kuormassa. Tosin hänelle tulee ilman kuormaa ajoa Mikkelistä, ellei sitten käy hyvä tuuri, mutta voithan aina kysäistä. Varsinkin jos ei kiire oo, niin aina pääsee halvemmalla, jos yrittäjän ei tartte tyhjällä autolla ajella.
- 123
Itse ajaisin veneen ensin Kotkaan tai Haminaa, meinaan, jos ei ole tarvis kuskata venettä talven aikana. Ossi Kankkunen lappeenrannasta hoitaa työn todella mallikkaasti ja hinta on alle 300,-. Toissa kesänä oli muistaakseni 220,- Lappeenrannasta Haminaan vähän isomman veneen kuljetus.
- Trailerilla
3000 kg veneen trailerilla helposti ja nopeasti.Hinurin lavalla menisi vielä ht vene samalla kertaa.Kysy jos joku tuttu olis myös menossa järvi vettä katteleen,luulis että kaks paattia menis kimpassa vähän edullisemmin
- taitaa
Trailerilla kirjoitti:
3000 kg veneen trailerilla helposti ja nopeasti.Hinurin lavalla menisi vielä ht vene samalla kertaa.Kysy jos joku tuttu olis myös menossa järvi vettä katteleen,luulis että kaks paattia menis kimpassa vähän edullisemmin
taksat sitten heitellä kysyjän mukaan mulle kerrottiin kyllä kallimpia hintoja.Itse tuon veneen Halisen Pekan kyydillä Helsinkiin niin takasin päinhän menisi varmasti paatti.Kolmella sadalla jos joku vie LPR niin ei kannata enää miettiä.Vietiin viimekesänä 2 kertaa hki-lpr niin hinta oli noin 500e.
- Raipe
Veneeni kuljetus viime kesänä. Hamina-L:pr Trailerilla Kuljetusliike Kankkusen toimesta 300e.Vene kannatti ajaa Haminaan.
- meni
polttoainetta ja aikaa.Tietysti jos ottaa reissun kannalta mutta taloudellisesti kannattiko jos vajaa parisataa autokyytiin lisää.
- Raipe
meni kirjoitti:
polttoainetta ja aikaa.Tietysti jos ottaa reissun kannalta mutta taloudellisesti kannattiko jos vajaa parisataa autokyytiin lisää.
No H:ki-Hamina ajoaika n.10h.4l/h=40l.Ja kun keli oli hieno niin se meni loman piikkiin.
- kulkee
Raipe kirjoitti:
No H:ki-Hamina ajoaika n.10h.4l/h=40l.Ja kun keli oli hieno niin se meni loman piikkiin.
ja halvalla,jos matkaan meni 10h niin vauhtia oli kepsissä noin 9,5-10 solmua ja 4 litraa tunti.
- www.paluukyyti.com
kulkee kirjoitti:
ja halvalla,jos matkaan meni 10h niin vauhtia oli kepsissä noin 9,5-10 solmua ja 4 litraa tunti.
www.paluukyyti.com
0407576044
Edullisempi veneiden kuljetuspalvelu
- vuokra-vene.fi
Täältä löytyy apu veneenkuljetus ongelmiin.
www.vuokra-vene.fi - marsu.
Kankkunen otti viime kesänä Kotka-Lappeenranta vene 3500 kg (Marsund) 430 ekee
- Maakrapu
Halpaa lystiä veneily,kenen pussi kestää.
- Kapteeniupponalle
Paljonkohan maksaisi 43 jalkasen veneen tuonti italiasta suomeen?
- PaljonKokemusta
Kirjoitapa yhteystietosi postiini [email protected]
niin keskustellaan edullisin hinta ja aikataulu Sinulle
- MYD
Nyt on tullut markkinoille täysin uusi tapa kuljettaa 4000 kg veneet. Masa ei kuljeta nosturia vaan laskee ja nostaa rampista. Katso facebook: Masa Yacht Dockers
Eiköhän toi ole jo 11v saanut siirrettyä. Se on tää yksi joka nostaa vanhoja ketjuja ajankuluksi.
- SatunnainenTarkkailija
jrsj kirjoitti:
Eiköhän toi ole jo 11v saanut siirrettyä. Se on tää yksi joka nostaa vanhoja ketjuja ajankuluksi.
Ilmeisesti tämä ei ole se sama numeronikki, joka on täällä operoinut muutamina viime kuukausina.
Se numerohörhö ei kirjoita kuin parisanaa postaukseensa.
Tämä nosto saattaa olla aivan harmiton tapaus - ainakin voisimme toivoa sitä D.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257047Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451315Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka291128- 75921
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49895Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62877Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96856Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38811Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43763