Kumpi näistä olisi parempi ostos, ja miksi?
Topfield
(uusi malli)
- Conax kortinlukija
- MPEG-2 ja DVB-yhteensopiva
- 2000 kanavamuistipaikkaa TV-/radiokanaville
- Kanavanvaihto alle 1 sekunnin
- Suosikkikanavaluettelon muokkaus
- Automaattinen ja manuaalinen TV-normin valinta
- Monikielisen äänen tuki
- Kuvaruutunäytössä 256 väriä
- Valikkojen kieli valittavissa (m.m. suomi, ruotsi, englanti ym.)
- Kanavan ohjelman pienoiskuvan näyttö tarvittavissa valikoissa
- EPG ohjelmaopas, Ajastin, Lapsilukko ym
- Oma teksti-TV sekä Teksti-TV informaation läpiohjaus (VBI)
- Kanavien ja valikkojen käytön lukitus
- Ohjelmiston ja kanavatietojen siirto vastaanottimesta toiseen sekä ohjelmiston päivitys RS-232
portin kautta
- Scart-liitännän videolähtösignaalit: CVBS, RGB ja YUV komponentti
- 2 kpl Scart liittimiä
- Optinen S/PDIF Toslink liitin
- RS-232 sarjaportti ohjelmistopäivitystä varten (vaatii nollamodeemikaapelin)
- Dolby Digital tuki
- Pelejä
- Suomen ja ruotsinkieliset valikot
- Svenska menyer.
- Suomenkieliset ohjeet
- Koko 260 x 190 x 46 mm
Handan
- Graafinen käyttövalikko
- Sisäänrakennettu Conax yhdellä korttipaikalla
- 2 SCART-liitintä videolle ja televisiolle
- 20 ohjelmapaikan ajastin videonauhurille
- Digitaalinen audiolähtö (RCA)
- Analoginen audiolähtö 2 x RCA
- Unikytkin
- Lapsilukko/valikkolukko/vastaanotinlukko
- Suosikkikanavalistat
- Teksti-TV ja EPG-ohjelmaopas
- Koko: 250 mm x 40 mm x 200 mm
A/V & Data tulo/lähdöt:
- Scart TV x 1, VCR x 1
- RGB videolähtö TV SCART x 1
- CVBS videolähtö RCA x 1, SCART x 2 (TV, VCR)
- Digitaalinen audiolähtö RCA x 1
- Analoginen audiolähtö RCA x 2 (L-CH x 1, R-CH x 1)
- Data-liitäntä RS232C, 9 Pin D-sub
Kumman näistä ostaisit ja miksi?
7
4642
Vastaukset
- ydly
noista valitsisin topefieldin jos katsotaan pelkästään teknisiä ominaisuuksia.
topfieldissa on komponenttilähtö kuvalle ja sitä ei löydy handanista.- viritin
Tyylikäs laite täytyy myöntää , jos ostat kerrohan käyttökokemuksista millainen on ?
- a-joxe
Minulla on ollut Handan vähän aikaa,ja olen ollut tyytyväinen.Se miksi en päätynyt Topfieldiin,oli sen huono päivitettävyys. Ehkä se on uusimmassa mallissa parempi(?) Handanissa hinta tietty vaikutti ostopäätökseen,ja ulkomaisissa testeissä se oli pärjännyt hyvin.
Ison miinuksen annan Handanille siitä,että en ole saanut sitä tietokoneen kanssa yhteensopivaksi. Vika voi olla myös käyttäjässä : )Tietokone tunnistaa laitteen, mutta joko netistä imutetut softat tökkii tai vika on tosiaan siinä etten osaa yhdistää.
Käyttöpuolella Handan on toiminut hyvin; se on tallentanut,mitä on pitänytkin.- jope
Topfield. Siitä saa scartista komponenttisignaalin ulos, lähinnä videotykkikäyttöön parempi kuin Handan.
- Mollenberg
jope kirjoitti:
Topfield. Siitä saa scartista komponenttisignaalin ulos, lähinnä videotykkikäyttöön parempi kuin Handan.
Topfieldin perusboksia antennikäyttöön ei tosiaankaan voi suositella. Tekstitys pätkii aivan onnettomasti YLEn kanavilla. Hämmästyttää että TM kelpuuttaa tällaisen vehkeen testivoittajaksi. Uusin päivitysohjelma on liki vuoden takaa, eli maahantuojaa vika ei ainakaan häiritse.
- tosi_ostaja
Mollenberg kirjoitti:
Topfieldin perusboksia antennikäyttöön ei tosiaankaan voi suositella. Tekstitys pätkii aivan onnettomasti YLEn kanavilla. Hämmästyttää että TM kelpuuttaa tällaisen vehkeen testivoittajaksi. Uusin päivitysohjelma on liki vuoden takaa, eli maahantuojaa vika ei ainakaan häiritse.
antaako maahantuoja takuun tekstityksen toimivuuteen ?
- Lerba
tosi_ostaja kirjoitti:
antaako maahantuoja takuun tekstityksen toimivuuteen ?
En tiedä,mutta wanha thomsonin "legenda(huippu)" boxikin jätti välillä yle teeman textit nevadaan!
Nykyinen noin tuhat kertaa laadukkaampi topfield 6000 cottikin tekee ihan samoja mielestäni tosi lieviä tekstikadotuksia! Luulenba että kyseisestä viasta ei kannata rienata boxia,sillä
kyseessä voipi olla ihan yleinen digiajan bugi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779