Kun on aika selvää, että monet mellakoivista eivät ole ollenkaan nähneet pilakuvia, joiden takia mellakoivat, mellakat ovat ylhäältä päin ohjattuja. Myöskään sellaisessa poliisivaltiossa kuin Syyriassa, mitään ei tapahdu hallituksen tietämättä.
Alunperin siis tanskalaiset muslimijohtajat vievät kuvat lähi-idän maihin ja saivat siellä myötätuntoa.
Pilakuvat ovat aika vähäinen syy aloittaa suuria mellakoita, eikä se ole järkevien ihmisten puuhaa.
Luulisin, että todellinen syy saattaa olla islamin sisäinen heikkous. Ihmiset ovat alkaneet epäillä islamin uskoa, kun tiedonvälitys kansojen välillä paranee.
Kun usko on heikkoa sisälläpäin, sitä voidaan vahvistaa keksimällä ulkoinen vihollinen. Sellaiseen sopii huvin tämä pilakuvajupakka ja sotainen joukkojen kokoaminen. Sekin nuori poika, joka kuoli lähetystöä tuhottaessa, oli sanonut äidilleen lähtevänsä islamin kunniaa palauttamaan.
Suunnittelijat laskivat kuitenkin väärin siinä mielessä, että islamin menetti kasvonsa länsimaissa kokonaan. Ei siinä islamin kunnia enentynyt.
islamin heikkoudesta
ace'
0
146
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi423900Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393486- 703108
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912940Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851934- 351928
- 241769
- 321713
- 291711
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231664