Tuossa googlettamalla kotimaisia IP/kamppailulajeja löytyi tasan kaksi. Onko muita?
Kas-Pin
Tactical Training
Jos kyykkää, pesäpalloa ja eukonkantoa ei lasketa mukaan.
Kotimaisia kamppailulajeja
6
2388
Vastaukset
- yepp
Kerro ensin mitä tarkoitat kotimaisella. Tai no voihan sitä päätellä tuosta Tactical Trainingin sisältymisestä listaasi.
Googlea kannattaa käyttää useammalla kuin yhdellä hakutermistöllä, saa enemmän tuloksia :-)
Jos sinänsä mikä tahansa käy, niin sitten hokutoryu jujutsu, aihendo, EKJT, gaeshido, hanmoodo-tolkido-wonhwado-kompleksi, goshin-judo, noin ihan alkuun pääsyksi. Laveilla kriteereillä moni muukin voi olla "kotimainen".
Se Tactical Training ei oikeastaan ole mikään laji, vaan harjoittelua - kuten nimi sanoo. Jokainen voi vetää omanlaisia harjoituksia itsepuolustus- ja kamppailuasioista, se ei vielä tee niistä lajia. Enkä mä tarkoita että se olisi mitenkään hyvä tai paha juttu, ei näillä ole millään mitään tekemistä hyvyyksien ja pahuuksien kanssa.- sain taas
pari uutta lajia EKJTn ja Gaeshidon tonne listoille.
Meinasin käillä kotimaisilla jutuilla sitä että mitä on lähdetty kehittämään täällä kotimaassa ilman ulkomaailman opastusta. mm. Krav Magan tekniikoita vissiin sanellaan Israelista, karaten Japanista jne.
Lähinnä meinasin kotimaisilla juuri sellaisia, joita voi täällä kotimaassa muokkailla näihin oloihin ja lakiin sopivaksi ilman että siinä on välissä joku ulkomainen kattojärjestö. - hyyppä
sain taas kirjoitti:
pari uutta lajia EKJTn ja Gaeshidon tonne listoille.
Meinasin käillä kotimaisilla jutuilla sitä että mitä on lähdetty kehittämään täällä kotimaassa ilman ulkomaailman opastusta. mm. Krav Magan tekniikoita vissiin sanellaan Israelista, karaten Japanista jne.
Lähinnä meinasin kotimaisilla juuri sellaisia, joita voi täällä kotimaassa muokkailla näihin oloihin ja lakiin sopivaksi ilman että siinä on välissä joku ulkomainen kattojärjestö.Nimittäin MilFight
- jepjep
suomalainen laji, suomaliseen luonteeseen ja vartalonrakenteeseen, Hokytory Ju-Jutsu ( Aven laji ).......................
- Tosi on
Yksi perinteinen perisuomailainen laji löytyy.
Lajin nimi on: Kur moo tus. Laita Googleen:
Kurmootus
Lajin valta-alue on Eteläpohjanmaalla.- Pukkilan Jaska
Kyllähän on pirun hiano juttu, ku joku uskalsi ottaa tämän lajin esillen. Notta lakanamiähistä ei kuulu palijo muuta ku parran pärinä kun niitää veretähän naamavärkki vasten markkia. Sitä saa olla aika onales, jos meinaa vastahan poukkoolla. Akkojen touhua nua pääosin on.
Tulukaa Seinäjoen keskustahan Rosson etehen parkkipaikalle, niin kerätähän ekoohin reeniihin sopeva porukka. Kännis ei sitte olla, henki haisoo liian pahalle ku veretähän pitkin lapoja.
Tulukaa ny ihmiset kuulolle. Harjootuskamppeheksi riittää molskihousut ja tennarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408