Haulikon patruunan

merkeistä

Eli mitenkäs nuo nyt menee? Jos 12/70 patruunassa on 36grammaa, niin kertooko se niijen haulien painon? Entä paljonko ruutia on? Entä sitten joku 52gr magnum niin onko siinä hauleja enemmän mutta ruutia vähemmän ku aina on vaan tuo yks merkintä eikä sitten puhuta mitän ruudin lisäyksestä, jos tuo 52 on niijen haulien painua.

Voiko haulikon patruunoita ladata itse? / kannattaako? Itse aika paljon tarvisin noita 12/70 minimagnumeja kun niillä saa näköjään jäniksestä paremmin läpi kuin noilla 36gr. Paksunahkasia pupuja.

8

11270

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiasta

      Esim 12/70 36g tarkoittaa 12/70 kaliberista patruunaa, jonka haulilataus on 36g. Kyseisellä kaliberilla haulilataus vaihtelee n. 24g (kiekkopatruunat) - 42g (semi-magnum).

      12/76 ja 12/89 ovat eri kalibereja. 12/76 patruunassa saattaa tuo haulilataus olla aina 54g ksaakka ja 12/89 luokkaa 64g.

      Ruutimäärää ei yleensä ilmoiteta. Nyrkkisääntönä on, että mitä suurempi haulilataus, sitä hitaammalla ruudilla ja suuremmalla ruutimäärällä patruuna on ladattu. Näin siksi, että paine pysyisi sallituissa rajoissa.

      Kiekkopatruunoissa on tavallisesti suurempi lähtönopeus kuin metsästyspatruunoissa. Tuollaset 420m/s luokkaa.

      Metsästyspatruunoissa luokkaa 360-400m/s kaliberista riippumatta. Metsästyspatruunan tehokkuus perustuu tasaiseen hajontaan, hyvään läpäisykykyyn ja riittävään osumien määrään.

      Läpäisy on tietysti parempi suuremmilla hauleilla, mutta samalla osuvien haulien määrä pienenee harvemman kuvion vuoksi.

      Kokeile eri patruunamerkkeja. Mittaa läpäisy ja kuvion tasaisuus 35m matkalta.Jäniksen kokoiseen eläimeen tulisi sattua n. 5-7 haulia, haulien koosta riippuen.

      Käytä alkusyksystä 3,25-3,5mm hauleja. Silloin jäniksellä on vielä ohuempi turkki. Näillä saa aikaan paljon osumia ja läpäisy on alkusyksystä riittävä.

      Pakkasten tultua ja janiksen vaihdettua talvipalttooseen, siirry käyttämään 3,5-4mm hauleja. Läpäisevät paremmin kun turkki on vankka ja pakkanenkin alentaa haulien lähtönopeutta.

      Toivottavasti selvensi asiaa joteskin.

      • merkeistä

        Kiitoksia paljon, selvensipä hyvinkin!


      • kari

        12/76 ja 12/89 on samaa kaliiperia!
        Patruunan pituudella on vaan eroa!!


      • Selvennykseksi
        merkeistä kirjoitti:

        Kiitoksia paljon, selvensipä hyvinkin!

        Jos sinun haulikkosi kaliberimerkintä on 12/70, käytä ainoastaan niitä.

        Jos kaliberimerkintä on 12/76, voit ampua niitä turvallisesti sekä myös 12/70 patruunoita.

        Jos haulikkosi kaliberimerkintä on 12/89, voit ampua myös 12/70 ja 12/76 patruunoita.

        Kaikissa on sama patruunan sisähalkaisija eli 12kal. Se jälkimmäinen kuvaa hylsyn pituutta ammuttuna eli patruunan maksimipituutta. Jos joku muuta väittääkin, kaliberin patruunapesän pituuden ylittävät patruunat ovat vaarallisia ampua!


      • hyvinkin
        kari kirjoitti:

        12/76 ja 12/89 on samaa kaliiperia!
        Patruunan pituudella on vaan eroa!!

        eli ovat eri kaliberia. Väljyys vain on sama.

        Älä ala neuvoa ketään, ellet tiedä eroa!


      • ..?
        hyvinkin kirjoitti:

        eli ovat eri kaliberia. Väljyys vain on sama.

        Älä ala neuvoa ketään, ellet tiedä eroa!

        Mikäs mitta se semmoinen "väljyys" on?

        Ote vaikkapa wikipediasta: "Haulikon kaliiperin yhteydessä ilmoitetaan aina myös täyteen mittaansa avatun patruunan hylsyn nimellismitta millimetreinä."

        Joten kaliberi on kuin onkin 12, vaikka patruunan pituus vaihtelee.
        Eli esimerkki 12/89 = kaliberi/pituus.


      • 12-76
        ..? kirjoitti:

        Mikäs mitta se semmoinen "väljyys" on?

        Ote vaikkapa wikipediasta: "Haulikon kaliiperin yhteydessä ilmoitetaan aina myös täyteen mittaansa avatun patruunan hylsyn nimellismitta millimetreinä."

        Joten kaliberi on kuin onkin 12, vaikka patruunan pituus vaihtelee.
        Eli esimerkki 12/89 = kaliberi/pituus.

        Mikä on lyhin, 12/67.. ? Toimiiko itselataavissa joissa yleensä 12/76?


      • ...
        12-76 kirjoitti:

        Mikä on lyhin, 12/67.. ? Toimiiko itselataavissa joissa yleensä 12/76?

        Riippuu mallista, mutta saattaa yrittää syöttää kahta patruunaa kerralla siinä onnistumatta ja näin häiriön aiheuttaen. Yhtään viksummin suunnitellussa saattaa toimiakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      1008
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      899
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      49
      841
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      798
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      586
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      567
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      549
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      545
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    17. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      34
      468
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      440
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe