Luettuani muutamia tämän keskustelupalstan tekstejä, aloin tuntea sääliä vihreitä kohtaan palstalla esiintyvän molluksen takia. Ja joudun nyt hieman puolustamaan heikompaa.
Olen vihreiden kanssa täysin samaa mieltä siitä, että säästäminen on hyve ja vastuuta jälkipolvista pitää ottaa päästörajoituksin sekä ottamalla uusiutuvaa energiaa mahdollisuuksien mukaan ripeästi käyttöön. Näin minäkin isänä ajattelen puoluekannasta riippumatta.
Uskon, että tämä ajattelumalli on myös levinnyt jo laajalle läpi poliittisen kentän eikä ole enää vain vihreiden 'vika' tai 'etuoikeus'. Kysymys on vain keinoista näiden tavotteiden saavuttamiseen.
Me kokoomuksessa (kuten myös esim. demarit) olemme valmiit hyväksymään ydinvoiman muutaman kymmenen vuoden ylimenokauden ajaksi, myös siksi, että vältyttäisiin energiapulasta johtuvilta yhteiskunnallisilta ja kansainvälisiltä selkkauksilta, joiden uhka on todellinen ja paljon ydinvoiman haittoja konkreettisempi kauhuskenaario. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä etteikö samaanaikaan olisi syytä kehittää muita ympäristöystävällisempiä energiamuotoja. Se on jopa välttämätöntä, koska myöskään ydinvoima yksin ei riitä.
Kunnioitan vihreää ajattelua vastuullisuudesta tuleville sukupolville ja niin muidenkin tällä palstalla pitäisi. Näen vain eri keinot tämän vastuun kantamiseen ja niistä täällä olisi mielenkiintoista käydä asiallista keskustelua. En esim. ole kuullut ainoatakaan vihreää kommenttia, jossa turvallisuuspolitiikka ja energiapolitiikka nähtäisiin kokonaisuutena, jossa ei juututa ydinvoiman turvallisuuteen vaan lähitulevaisuuden energiapulasta johtuvaan yhteiskunnallisen ja kansainvälisen vakauden horjumiseen.
Vastuullinen
Kokoomuslainen isä
1
74
Vastaukset
- rahastaako?
Suomennos EWEAn, Greenpeacen ja Forum for Energy and Development:in 'Wind Force 10' raportin tiivistelmästä. Raportissa esitetään tuulivoiman tavoitteeksi vuoteen 2020 mennessä 10 prosenttia koko maailman sähköntuotannosta. Raportin taustatyön on tehnyt BTM Consult, sitoutumaton tuulivoimaan erikoistunut konsulttitoimisto Tanskasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511437- 639870
- 1475580
- 1443784
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603