Olen ollut jo vuosia alavireinen, mutta nyt alkaa jo kyllästyttämään tämä olotila joka vain tuntuu pahenevan. En jaksa enää mitään, väsyttää, masentaa, olen saamaton, öisin en saa nukuttua ja heräilen (osaltaa johtuu kyllä taipumuksestani murehtia asioita). Lihakset on ihan heikot ja jäykät, niskaa särkee, näköä haittaa. Palelee, hetken päästä saattaa kyllä hikoiluttaa. Ajatus tökkii, muisti ei enää pelaa niinkuin ennen ja tunnen oloni ihan tyhmäksi , keskittymiskyky ei enää ole yhtä hyvä kuin aiemmin.
Tuntuu , että olen koko ajan hormonien armoilla. Tällä hetkellä en nauti mistään, mikään ei kiinnosta, olen ärtyisä, seksihalut kadonneet. Tässä takana tosin myös vuoden sisään kolme keskenmenoa, joten....
näiden syitä nyt selvitellään. Kilppariarvojakin mitattu, lääkärien mukaan ok. Kukaan ei vaan missään välissä ole kysynyt, että onko siihen suuntaan viittavia oireita. ITse olen yrittänyt nyt etsiä ja etsiä, että mikä mussa vois olla vikana!?!? En ole terveen oloinen, haluaisin saada elämäni takaisin, kiitos.
11/2004 masennuksen takia mitattu TSH, ollut silloin 3.7 eli normaali (rajat 0.3-5.0).
12/2005 keskenmenojen takia mitattu TSH ja S-T4-V. TSH ollut 4.82 (rajat 0.4-4.5) eli aavistuksen koholla, lääkärin mukaan ihan ok ja tuo S-T4-V ollut 17 (rajat 10-21) eli ihan rajojen sisällä.
Nyt olen menossa vielä uusinta verikokeeseen.
En vaan tiedä , että mitä ajatella näistä ja mitä kysyä lääkäreiltä!?
Tuntuu , että olen koko ajan hormonien armoilla. Tällä hetkellä en nauti mistään, mikään ei kiinnosta, olen ärtyisä, seksihalut kadonneet. Tässä takana tosin myös vuoden sisään kolme keskenmenoa, joten....
näiden syitä nyt selvitellään. Kilppariarvojakin mitattu, lääkärien mukaan ok. Kukaan ei vaan missään välissä ole kysynyt, että onko siihen suuntaan viittavia oireita. ITse olen yrittänyt nyt etsiä ja etsiä, että mikä mussa vois olla vikana!?!? En ole terveen oloinen, haluaisin saada elämäni takaisin, kiitos.
11/2004 masennuksen takia mitattu TSH, ollut silloin 3.7 eli normaali (rajat 0.3-5.0).
12/2005 keskenmenojen takia mitattu TSH ja S-T4-V. TSH ollut 4.82 (rajat 0.4-4.5) eli aavistuksen koholla, lääkärin mukaan ihan ok ja tuo S-T4-V ollut 17 (rajat 10-21) eli ihan rajojen sisällä.
Nyt olen menossa vielä uusinta verikokeeseen.
En vaan tiedä , että mitä ajatella näistä ja mitä kysyä lääkäreiltä!?
Vastaukset 20
Vanhimmat
voisi hyvin noilla TSH-arvoilla. Eikä pelkkiin laboratoriovastauksiin missään tapauksessa saa tuijottaa, oireet ON otettava hoitoa suunnitellessa huomioon!
Vajaatoiminta, hoitamaton, saattaa olla osasyy keskenmenoihin.
Lääkärin mielestä ok? Jaa, minkäköhän alan lääkäri on sellaista sanonut?
Vai 4.82 ok....
Eli ekan labran otatti aikoinaan ihan tk-lääkäri. Ja antoi sit lopuks masennuslääkettä, jota söin muutaman kuukauden jonka jälkeen itekseni lopettelin kun en siitä mielestäni hyötynyt.
Nyt sit naistentautien polin lääkäri on tutkaillut noi viimeisimmät arvot. Eka lääkäri siellä totes, että ei näissä mitään, kun toi t4v on ihan raja-arvojen sisällä. No sit tuli taas keskenmeno ja toinen lääkäri määräs nyt sit kuitenki uudestaan otettavaks verikokeen.
Sitä olen miettinyt, että voiko noi arvot vaihdella...että jos se on välillä vähän matalampi ja välillä korkeempi? Ja viimeks toi arvo on muuten mitattu ihan alkuraskaudessa...eli liekkö raskaus sitten nostanut arvoja vähän?
eli oikea lääkäri on endokrinologi, ei tk:n yleislääkäri eikä gynekologi.
Ja tosiaan, TSH:n yläraja on nykyisin 2.5, joten jos vertaat omiin arvoihisi, niin....
Kyllä se sinun TSH-arvosi ON liian korkea, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Minä pääsen endokrinologille? JOS TSH on uusinta mittauksessa vielä yli rajan, niin saisinkohan gynen kautta lähetteen? Vai pitääköhän mennä tk-lääkärille, jos sieltä saisi lähetteen?
Yksityiselle? Ei oikein ensimmäisenä olis varaa.
tapa tietysti on etsiä asuipaikkakunnaltasi tai lähistöltä yksityinen endokrinologi tai hyvä sisätautilääkäri jos ei endoja löydy. Siitä lystistä joutuu tietty maksamaan jotain.
Terkkarin tai gynen kautta voi saada lähetteen tarkempiin tutkimuksiin keskussairaalaan jossa erikoislääkäri tutkii tarkemmin. Nuihen lähetteihen saaminen on joskus vaan kiven takana varsinkin jos arvot eivät tarpeeksi pikkea lekurin mielestä "normaalista". Kysele gyneltäs asiasta.
tuolta voi etsiä http://www.etsilaakari.fi/ tai kysellä lääkäriasemilta tai ihmisiltä joilla on kokemusta eri lääkäreistä
Tuolla http://www.kilpirauhas.info/foorumi/viewforum.php?f=4 on myös keskustelua lääkäreistä ja voit haulla etsiä löytyykö juttua siun lähistöltä löytyvistä endoista.
että TSH:n viitearvot ovat 0,3 -2.5. Eli laskettu sitä ylärajaa mitä oli kolmisen vuotta stten. Taitaa olla vain niin, että eri läkäreillä on erilaiset käsitykset normaaleista arvoista. Mulla oli vuosia TSH 4 ja jopa yli 7 ja kun otettii uusi koe oli se tipahtanut just alle neljään. Eli arvot vaihtelevat - viikon välein otetut arvot - ainakin mun kohdalla.
Onneksi jotkut antavat koelääkityksen jos arvot ovat rajoilla...
herrajumala.. ne keskenmenot on sen vajiksen syytä. mut onneks ei tullu lapsia koska ne ois olleet vajaaälyisiä, adhd yms.
Tarviit lääkkeet ja heti!!!ja TPO vasta-ainemääritys!
No eihän sitä nyt voi noin sanoo ihan suoralta kädeltä..että keskenmenot ois sen syytä.
Ja on mulla kaks lasta jo ennestään. Sen jälkeen tulleet sit nää keskenmenot. Ihan normaaliälyisiltä noi onneks vaikuttaa.
Käyppä kilpparifoorumissa. Siellä on monia joiden lapsilla sairauksia raskausajan vajaatoiminnan vuoksi. Vajaatoiminta edellisissä raskauksissasi ei ehkä ollut vielä paha, nyt näyttäisi olevan.
ihan nuin jyrkkä tahtois olla. Vajaatoimintaiset voivat myös saada ihan älyllisiä lapsia jos hoitotasapaino on kondiksessa. Toki vajaatoiminta on suuri riski varsinkin hoitamattomana/huonosti hoidettuna ja on syynä keskenmenoihin ja lapsettomuuteen. Ja sikiövaurioiden vaara on todellinen. On myös otettava huomioon että kilpparin häiriöiden perinnöllisyys on vahva joten se kannattaa lasten kanssa huomioida ja muistaa.
Lähinnä silmään otti tuo ehdoton jyrkkyytesi viestissä, tuli ihan ihellekin syyllinen olo vaikka oma poika on ihan fiksu ja "normaali" jos kukaan meistä nyt normaali on :)
http://www.kilpirauhas.info/foorumi/viewtopic.php?t=1275
http://koti.mbnet.fi/thyroid/kilppari/post.php?cat=1&fid=1&pid=430&page=1
Jos kilppari"oireet" johtuukin vain väsymyksestäni ja uniogelmista?
Mulla ei ole mielestäni aineenvaihdunnallisia ongelmia, olen hoikka jne. Ei turvotustakaan pahemmin ole näkynyt, joten voiko kilpparissa edes olla häikkää?
Varasin juuri tk-lääkärille ajan. Menen ens viikon lopulla. Tän viikon perjantaina on verikokeet (gynen määräämät), mahtaakohan TSH tulos olla valmiina viikossa??
kilpparissa häikkää olla vaikkei lihoisikaan. Mie en varsinaisestilihonnut sairastuessani vaikka turvotusta oli kyllä naamassa, sormissa ja jaloissa. Sekin etupäässä aamiusin, iltaan mennessä aina laski.
Nuo siun aika rajoilla oleva tsh ja oireet miusta antaa aihetta tilanteen seuraamiseen. t4v monesti tulee ns. jälkijunassa joten se voi laskea hitaammin.
Nuo uniongelmat ja väsymys voivat myös johtua kilpparin ongelmasta, masennus ja ahdistus kuuluvat yleisiin oireisiin (=lisääntynyt "maailman murehtiminen" on miulle tuttua jos olen vajaalla)
En väitä että siulla nimenomaan ois vika kilpparissa mutta kannatan asian perusteellista tutkimista, nuo jonkun mainitsemat vasta-aineet ja mahdollisuuksien mukaan kilpparin ultraus ja ohutneulanäyte.
Jos vika on kilpparissa niin masennus- ym. lääkkeet ei auta vaan pahentaa tilannetta.
verikoetta ottaessa koska tulokset saa. Kannattaa sitten pyytää ihelles ne tulokset ja tehdä lääkäriä varten se lista oireista, tulostaa MAtti Välimäen artikkeli kilpparipotilaan hoidosta tuolta http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/?file=content_exec&id=61&submenu=35 ja merkata erityisesti kohta :"... T4V vielä normaali, jäädään usein tarpeettomasti seuraamaan ilman tyroksiinihoitoa, vaikka hän toistuvasti valittaa hypotyreoosin oireita. Jäädään ikään kuin odottamaan, että T4V laskisi viitearvojen alapuolelle." "...tyroksiinihoito kannattaa aloittaa aina TSH:n ollessa koholla, jos potilaalla on hypotyreoosiin sopivia oireita ja löydöksiä, ja katsoa, katoavatko nämä korvaushoidolla."Siinähän on siun tilanne aika selvästi sanottu, tsh koholla, t4v ei vielä.
..tuo matti välimäki...tai oikeestaan, että missä asuu? Kun puhelin luettelosta etsin kaupunkini endokrinologeja niin siellä listassa oli tuo nimi ja sitten joku toinen. Tosin voihan se olla, että ottaa täällä vastaan vaan harvoin ja käy jostain muualta tms.
Välimäki on HUS:sin Endokrinologian klinikan ylilääkäri http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2051,2055,5068 . Ottaa kait yksityisestikin vastaan mutta joskus kuulin että ei ottais uusia potilaita. Asia kannattaa tarkistaa. En tiedä mistä olet mutta ainakin Etelä-Suomessa moni lääkäri ottaa potilaita vastaan useassa paikassa. Eli saattaa olla sama.
Porissa ottaa vastaan saman niminen henkilö.En ole kyllä kysellyt ja yrittänyt varata aikaa, mutta puhelinluettelosta ko. nimen bongasin kun mietin että varaanko yksityisele ajan.
Hei!
Negatiiviset seksuaali kokemukset tai lastentekoon liittyvät asiat voivat aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoimintaa. Taitava energiahoitaja osaa sen käynnistää sen uudelleen. Minulla tössähti kilpirauhasen toiminta, mutta taas se toimii hyvin.