Haikeana katselen ulos ikkunasta. Upea ilma. Tekee pahasti mieli laittaa tossut jalkaan ja lähteä nostelemaan kunnes ei enää jaksa juosta. Apulanta korvissa ja taksirahat mukana :) Voisin vaikka etsiä missä se pippuri kasvaa :))
Missä sinä olisit mieluiten juuri nyt?
Missä sinä olisit mieluiten juuri nyt?
Vastaukset 101
Vanhimmat
Yhtä projektia tässä teen kotikoneella ja olo ihan ok. En taitaisi haluta olla missään tämän kummemmassa paikassa juuri nyt. Ulkona kävin sen verran, että huomasin olevan KYLMÄ ILMA - no, ehkä siis toivoisin olevani jo vähintäänkin maaliskuussa.
Miksi sinä haluaisit olla jossakin ihan muualla? Haluatko kenties paeta ongelmia vai onko vaan yleisesti ottaen tylsää? Ongelmilla on paha taipumus seurata perässä, joten pakeneminen ei oikein siinä tilanteessa toimi.
Jos huomiset lottonumerot kopsahtavat niinkuin olen ajatellut niiden kopsahtavan,niin lähen reppuineni Ao nangiin meren rantaan ja laitan varpaat veteen ja naatin....:)
Lähes 100% varmuudella se kopsahtaa...?
sikakoo
... olla "Jeltsun" rojektiapulaisena. Syöttäisin papruu printteriin, toisin makoisia välipaloja ja hieroisin tarvittaessa niskaa sekä hartioita ;D
... tietysti kaakattamatta turhia, etteivät työt häiriintyisi ;P
D. Duck
Inspiroivaa duck'n rollia taustalle roikaamaan. Täs olis yks hyvä duunibuusteri, tai menee kyl lieväst hevi-tuutingin puolelle ;P Nappulat kaakkoon ;)
Uriah Duck :D
(K. Hensley / D. Duckley)
This is a thing I've never known before
It's called ducky livin'
This is a place I've never seen before
And I've been forgiven
Ducky livin' and I've been forgiven
Since you've taken your place in my heart
Somewhere around the lonely pond I had tried to find ya
Day after day on the windy beach I had walked behind ya
Ducky livin and I've been forgiven
Since you've taken your place in my heart
Waiting, watching
Wishing my whole life away
Dreaming, thinking
Ready for my lady Lion
And some ducky livin'!
ihanasta laulusta ja avuntarjouksestasi! Nyt kyllä meni "rojektit" sekasin - saankohan enää tänään langan päästä kiinni, kun tulin välillä tänne palstalle....kääk...Nimim. rojekti valmiiksi ankan avusta huolimatta (?)
vointisi lienee jo ihan ok?
Heep, Purple ja Sabbath, brittihevin pyhä kolminkertaisuus, siitä se lähti. Ei pärjää speed-metallit näille. Aina joku tyrkyttää Zeppelinia tähän, mutta The New Yardbirds on kyllä enämpi bluespohjalta, kaikki kunnia toki Walesin pojille.
sen kylmyyden voisit korvata vaikka jollain untuvaisella... hmmm... ;)))
Hitsi, olinko noin pateettinen :) niin taisin olla, sorge :/ Olet ihan oikeassa että ongelmiaan ei voi paeta, ne tulee eteen kuitenkin ennemmin tai myöhemmin. Joskus kuitenkin auttaa kun vähän tuulettaa päätä. Tankata vähän hyvää mieltä että jaksaa taas. Tosin, ei tässä nyt suurempaa hätää :)
Ihan varmana kopsahtaa :) todellisuus päähän kun voitto meni taas ohi suun... :))
Ei vaiskaan, hyvää matkaa toivotan :)))
kuitenkin sulla olis ne rusketusraidat mielessä :))
Eiköhän se ole parasta että Jellis pistää sut hankeen jäähtymään kunnes työt on pulkassa :)))
... taas. Aavistuksenomaista jälkipöhnää vain. Räpylät räpsyy ok, hautomo eli pääppö hiukan laahaa. No, tuntuu siellä silti jo muhivan uusia velmuuksia ;P
Duckzoni
Joopa. Pakko myöntää faktat. Zeppe on jotenkin täysin oma lukunsa. Paha verrata mihinkään kun kovin suuri osa bändin sielua oli tai on Pagen ylimaallinen kitarointi. Hiukan samaan suuntaan kuin Purplen Blackmooren rooli.
Moni asia on kovin pienestä kiinni. Tuskin Rollaritkaan olisivat missä ovat ilman vanhaa Keith-ketaletta ja äijän kuuluisaa "Richards"-viritystä. Siis kitaransa. Siitähän se soundi ...
Heeppi taisi nyykähtää Byronin ennenaikaiseen poismenoon. Sikäli outoa, koska Box ja Hensley eivät millään muotoa olleet mitään statisteja.
Vielä oudompi on Säpätin historia. Ozzy on tehnyt monta hyvää soololevyä, loput vanhasta bändistä taitaa nykyään soitella jossain Reeperbahnin peep-show luukussa? :) Eikä Tony Lommi suinkaan huono kitaristi ollut.
Juu. Kyllä Duckki kuuntelee laidasta laitaan matskua. Vanhaa ja uutta. Maku on leveä kuin -59 Caddyn keula. Klassistakin, yllätys ;) Jotenkin silti semmoinen hikinen ja raaka boogie-maustettu R&B rytke saa solut soutelemaan rajuimmin ;P Liukukitaraa ja karheaa laulantaa kieli ihan vähäsen poskessa ;P
Duckki on eittämättä kielisoitin-fani. Kitara tai Sitar, kunhan soi hyvin. Oikein pitkä ja sekopäinen "raga" on hulvatonta herkkua sielulle. Maistahan joskus, "Äijäkäs" ;)
Toisaalta. Tiedät varmaan ne hemmetin pitkät Tiibetin "pasuunat". Tuottavat Duckille mystisiä väristyksiä? No juu, se on se niiden värkkien tietty frekvenssi ;P
D. "electric ladyland" Duck ;)
Kyllä krvesmieskulttuuri viehättää minuakin. Jokaisella mestarilla on oma lyöntijälkensä sähköisen kielipuun kahvassa.
Tuo Ritchie on persoonaltaan ollut vähän kireähkö. Gillan eräässä haastattelussa ei suostunut sanomaan hänestä muuta nimeä kuin "mr guitar player". No, Lordin urut, Paicen rumpsutus, Hughes..Ei tehnyt mieli mennä tälle viimeiselle keikalle.
Ritchielle Bach on kaikki kaikessa, eniten kai kuuluu Rainbow-aikoina. Klassista kuuntelen minäkin, 60-70-lukujen klassikot ja etenkin raskaampi puoli, Piiklesiä unohtamatta (Keorkehan sitä sitaria Ravi Shankarin kanssa renkutti),jos Richards muuten olis elänyt sillai kun Paholaisen oppipojan kuvitellaan eläneen ei se enää hengittelis, uusi aalto, punk. Aika loppujen lopuksi brittivetoinen rock-maku mulla, tosin Ramot, Doorsit, CCR ja muut veijarit löytyy uudelta mantereelta. Mutta suosikkipiisejä hyvin laajalta alueelta, vuusiojatsista en nyt kyllä het muista. Pori Tsäässissäkin oltiin niin päissämme, että jäi palloposket tsekkaamatta.
Kirvesmiehistä yksi kova, mutta vähän unohdettu on Frank Marino. Erityisesti teinipojan mieleen jäi Debbie yhtyeestä Blondie. Musiikki on upeasti uuden aallon poprockia ja muija on niiin seksikäs, taitaa nykyisin olla meille kyllä jo vähän liian vanha.
Sukkahousuhevistä en piittaa (Van Halenit, Pon Johvit).
Säpätillä on yksi hyvä ilman Ozzya tehty levy, Heaven and Hell, siinä laulaa Ronnie James Dio.
Joo, sääli tuo Heepin Spinal Tap-kohtalo.
Kyllä kunnon rytymänluusi menee ja luusi sinällään. Torokuutia tänään kuuntelin. Sanos muuten D, montako uraa on LP-levyllä keskimäärin?
Ai nii ja hei, olitko Kotkassa levymessuilla WPK:n talolla, niitähän on ollut jo muutamat.
olen siellä missä haluankin *hymyilee*
Omassa kodissani.
Aurinko paistaa, lumi on valkeaa..pakkasesta huolimatta aistii kevään tulon.
Kevättä aina edeltää pakkaskausi, mikä saa koko ympäristön kimaltelemaan ja välkehtimään.
Pakkasten laantuessa ja hellittäessä tuntee itsessään kuinka uinuksissa oleva keho alkaa heräilemään..kaikki ne hormoniryöpsähdykset..kuin vapaaksi pääseet purot.
Alkaa tähyilemään vaarallisesti tippuvia räystäitä, koettaa väistellä juoksevia vesiä, niiden kiiruhtaessa kohti päämääräänsä, kevätflunssaisten ihmisten neniä on valunut pitkin pientareita.
Ellei pidä varaansa joutuu keväthuuman valtaan, joutuu katselemaan vaatekerrosten alta kuoriutuvia vastakkaisen sukupuolen edustajia vähän jos vaikka millä silmällä.
En vaihtaisi pois tätä pakkaskautta..tämähän vain valmistaa minut siihen upeaan tunteeseen minkä kevätaurinko minussa saa aikaan.
Ensimmäinen pälvestä kurkkiva sinivuokko..onko sen kauniimpaa..*hymyilee*
Ensimmäinen pälvip..ai juu..noh..tuota..ottakaa kuitenkin mukaan makuualusta..
Elämme odotuksen suurta juhlaa..luonnossa vinkkejä keväästä..aurinko lämmittää jo..kohota kasvot sitä kohden ja tunne se..
nenu valuen :) Ja vielä tekis mieli käpyjä selän alle... ;)))
niin sanonut..kehoitin vain ottamaan makuualustan mukaan..eihän sitä tiedä vaikka haluaisi tutkia muurahaisia lähietäisyydeltä..
Olen suuri luonnon ystävä..
sikakoo...mutta veikkausen pääkonttorilla kuittaamassa päävoittoa lotosta ( 2,4 milj. )...ja sit se olisikin menoa..tulisitko mukaan...:))
silloin kanssasi järvelleeeee...sukeltaisit mulleee helmeeeennn valkeeaa-aa-aaa-aaaaan.
Minä en lottoa..uskon siihen vakaasti, että lämpö ja aurinko elämääni on tässä ja nyt ja tulollaan *hymyilee*
Säteet on jo näkyvillä..
sukellan..onko vesi jo lämmintä 25 täytyy olla..
olenhan lämpimien nais..siis vesien fisu...
hyvä hyvä optimisti saa olla..mäkin olen..:))
vesi aina vähintään sen yli 40..
Myönnän kylläkin, että hawaijin opintojen tässä vaiheessa voisin kyllä sinne mennä..
Hakisin Reichelin musiikkia paikan päältä..tai sitten koko Reichelin..
kyllä me tavalliset suomalaiset hompreerot saadaan sulle riittää..mitään ulkomaista työvoimaa tarvita ( mustasukkainen )...
se Reichel..kannattaa kuunnella hänen musiikkiaan..*huokaus*
En kait minä hänellä mitään töitä teettäisi..pois se minusta..katselisin ja kuuntelisin vain..
Voisin vaikka silmät kiinni kuunnella..on se vain ..*huokailee x 2*
se lottovoitto ei nyt sulle tulekaan, kun se jo varattiin. Niin että laitetaan nyt meriveen kanssa kiltisti bikinit takaisin koipussiin... :)
nyt koipussiin..onhan lottovoittoja seuraavanakin lauantaina.
Alan kyllä lottoamaan..sitten ostan sinulle uuden kattilan, puuronkeittäjän ja daiquirin..
Haille ostan sukelluspuvun ja Tukikselle ankkurin..
joo alpeilla olisin laskemassa "pulkka- kelkkamäkeä" ja siinä sivussa ruskettuisin ja nauttisin elämästä.
Tai sitten andeilla ihmettelemässä sen maisemia.
Kuulemma huimat pulkkamäet siellä. Ainakin vähän isommat kuin tuo lumikeko tässä meidän pihassa :)
Mikäköhän siinä on että parhaiten rentoutuu kun lähtee pitkälle kotoa pois, eikä jää kotikulmille roikkumaan.
...kotijärvelläkin voi rentoutua..loppukeväästä pilkkien tai kesällä onkien.
Mutta juuri nyt on hiukan liikaa pakasta pilkkimiseen.
toinen lähialueen rentoutuspaikka on, oma parivuode. ;)))
että ei se kaukomatka ole aivan ehdoton, rentoutumisen kannalta.
mulle kesämökkikin on liian kotoinen, aina löytyy jotain puunattavaa... :) Toisaalta pidän kyllä tekemisestä.
Vapaana, vapaalla, ihan olla vaan. Kirjan kanssa sohvassa ja vailla velvoitteita. Ja sitten kun uni tulis sais kirja tipahtaa.
Jos matkalla olisin, olisin keväisessä eurooppalaisessa kaupungissa, kuljeskelisin ja katselisin ja istuskelisin katukahvilassa, mutta kylmähän niissäkin vielä, joten sohvalla :)
Kuulostaa siltä kuin se olisi sinulle harvinaista herkkua? Voihan sieltä sohvalta matkata ihan minne haluaa :))
Minä olisin just nyt viettämässä pakkaspäivää
Kallellaan kainaloon, jos sais valita..vaan sikakoo vikittelee hakemaan eu-tukiaisia, toivottavasti ei kanojen hoidosta...Pojat, minulla että kyllä ruppee rahastamaan..
Sulle pitäis kyllä saada joku suojelupäätös :))) Että saatais sut taas kuntoon jos vaikka tipahtaisit orrelta.. :)
Kalle senkun availee ovia ja laskee hymyjä... :))
Katsomassa kengurun loikkaa livenä...tai kengurun pussissa lämpöisessä
pitäis kyllä hommata se karvainen riippukeinu kesäksi ;))) Voisit pyytää muksuja antamaan vauhtia, ja haaveilla.. :)
Norjassa vuorenrinteellä mökissä. Sieltä tähyilisin myrskyisälle Atlantille ja alas vuonolle. Stereoissa soisi Griegin Vuorenpeikon salissa. Siemailisin Jack Danielsia, koira olisi vieressä. Sauna lämpiäisi.
olla Äijäkkäälle saunaa lämmittämässä, hähää ;}
Hilima von vuonot ja kukkulat
Näen sen silmissäni - istut siinä hiljaa nauttien ja availet liinaan käärityn paketin... mmmmmmm, muikkukukkoa... :)))
Siinä ei äijäkäs välttämättä tietäis mitä vuonoja ja kukkuloita tuijottelis. Öh, kai sitä yhessä rojektien parissa kuitenkin saunottais, ettet ihan piian asemaan joutus. J Danielskin varmaan tiuhemman kotkaljan ohessa maistuis?
Nih! Jos se muikkukukko olisi vielä uunilämmin..
Kyl myö saunottas ja Jaskasta maisemien ohella nautittas..unohettas nää arkiset kiireet..
Hilima von menoks
..kuulostaa hyvältä. Se klisee sitten, se selänpesu, kuulunee asiaan ja jalkahieronnan voisin tehdä. Kyllä kuulostaa tällaiselle univelkaiselle rentouttavalta.
kyllä teillä taitaa synkata äijäkkään kanssa - niin että mistäköhän silloin taannoin keksin sen, että olette yhdessä jonnekin karanneet....? Muistatko? Terveisin Jellu Selvännäkijä....
Nyt jello ankan sulkia pöllyttämään siitä! Pelästyy vielä Hilima-ressu ja tulee allergiseksi äijäkkäälle..
Selänpesut, jalkahieronnat, vihtomiset ja lumessa kieriskelyt, kyllä myö Äijäkäs ihan ettiiketin mukkaan mäntäs :}
Piälle, kot'kilj..eiku kaljaa ja "Jakkee"..ja sit nukkumaan univelkoja pois..
Hilima von jäiskö-ehkä-nukkumatta
Muistanhan mie. Mutta, nyt sie oot käsittännä iha viärin. Myö Äijäkkään kanssa ollaan mietitty sopivaa piilopirttiä meijän pisneksien stratekisiin neuvonpittoihin, niihin loppullissiin hiontoihin..sillee ettei kukkaa piäse kuulolle, se on kuules oltava varuillaan noitten teollisuusvakoilijoijjen kanssa. Nyt se on sitte selevä, myö männään Norjan puolelle.
Mites sie oot palautunna ilimaston vaihoksesta? Melekoset pakkaset on.
Hilima von vuonolle matka käypi :}
Saman taljan alla sitä "joudutaan" nukkumaan, se on Norjassa tapana. Siinä takkatulen hiipuessa on hyvä, kun voi tukeutua luonnolliseen patteriin. Lopullinen vuusio pisnesten suhteen olis aika käheä siinä vaiheessa toteuttaa..
Ihan melkein itekin tuli romanttiselle tuulelle... Tuo kävi hyvin iltasadusta :))
Muistan teidät iltarukouksessani :)))
Mut arvaa miten lähti aamu :} vodoooooo
Kiitos muistamisesta.
Hilima von hyvvee huomenta kaekille :))
*tarjoo buranaa* :))
No! Mites toi viimeinen neuvottelukäytäntö. Kirjataanko sovituksi?
saman vällyn alle, sehän lukkee jo järjestyssäännöissä.
Vuusioituminen neuvottelujen tuossa vaiheessa suattaa olla mahollista..
Hilima von *repes*-täysin-aamulla-Heh
kirjataan. Kuulostaa melekosen jouhevalta, olosuhteet huomioon ottaen.
Hilima von after Jakke
Se on tuo vuusioituminen ylevintä pisneksessä. Sitä kun oikein hyvin tuntee toisen pai..eiku liiketoimintaidean, niin sulautuminen käy kuin luonnostaan. "Ylevästi yhdeksi" voisi muuten olla tapaamisen työnimi.
Oi, hyvältä tuntuu kun oikein rukouksessa muistetaan. Kyllä tällä mentaliteetilla suojelusenkeliä tarviikin.
meijän tätynnee keskittyä kokonaisvaltaisesti toisiim..köh..toistemme pisnesiteoihin, jotta "ylevästi yhdeksi" toteutuisi mahollisimman syvällisesti ;}
Hilima von vuusioitummaa-vuan
Se on nyt jo kiim..perkule siis kiinnostus pisnesiteoiten käytännön toteutukseen ihan huipussaan. Vuusioituminen tarvii simuloida moneen kertaan het että varmasti toimii jatkossakin.
se on kova kytö piästä huippu pisnesiteoita toteuttamaan käätännössä, pientä hiomista voi aina ilimetä..jatkuvuus ennenkaikkea.
Hilima von jätänpä-sanomatta ;}
Nyt on sen verran paineita kasautunut..miitinki pakko pitää lähiaikoina.
Kait se noin kirjotetaan :D mut siellä haluaisin nyt olla palmun alla yläosattomissa ottamassa aurinkoa ja haaveilemassa...;)
Heh, veikkaan että nyt jäi moni muu haaveilemaan ;)))
Mieluiten olisin salilla kuin migreeniä potien kotona... Auuuuuu...
Ootko kuullut että mielummin kantsis hakea täsmälääkitystä migreenin kuin potea sitä? Jokainen kohtaus on haitaksi aivoille.
http://www.newzealand.com/travel/destinations/national-parks/abel-tasman/abel-tasman.cfm
ois varmaan kokemisen arvoista ?
johan meni exoottisexi :))) Jotenkin tuli mieleen suht koskematon paikka, hyvältä näytti.
Muttamutta, eikös jossain sielläpäin elele vimpat kannibaalit? Ota ritsa mukaan kaiken varalta... :)
löytynee täältä nykyään:
http://www.justjoo.net/vitsit.asp?tyyppi=26
eikä ne syö ku tuhmiva....
Sitten ei hätää :) Voit mennä vaikka reissumiehenä :)))
kyllä vähän tälläista
http://www.lintukoto.net/viihde/euro/kuvat/isot/500_1.jpg
no haaveilla saa:)))
Ikuna nähnytkään... 8)
ennennäkemätön mullekkin, löysin siitä kuvan ja nyt ihmetellään yhdessä -oo- :)
Ehkä pitäisi tyytyä vierailemaan täällä:
http://www.kuopioinfo.fi/finnish/perussivut/vierailukohteet/museot.php?we_objectID=354
Miltäs tuntuisi visiitti tänne ?
vaikutti ;))) Ja edullinen! Jos laitan tutin suuhun, pääsiskö sitten lastenlipulla?
sen savolaisittain;
suattasit piästäkkii, jos et kujjeile :))
Mökillä, oman kullan kainalossa huovan alla, tuli palaa takassa ja takka lämmittää ihanasti, ei väliä vaikka ulkona on pakkasta, voiko muuta toivoakaan...
ja rakkaudella eläisitte :))) Muistakaa kääntyä välillä että paistuu tasaisesti :)
melkeinpä vaan! Kunhan ois lämpöä, eikä tarvis tehdä mitään pakollista.
Toisaalta sitte, mikä on ihan oikeesti pakollista :))
kummasti sitä vaan keksii kaikenlaista pakollista :)))
Ai lämpöä... laita kaikki ulkovaatteet päälle ja mene patterin päälle istumaan hetkeks.. heh :)))
Nytte tarviis remppa-apua ;))
Ai sori :))))) Toivottavasti oli sentääs vaan sähköpatteri :)))
...istua kököttämässä, merelle/järvelle tuijottaen hiljaisuutta kuunnelle, seuranain vain pieni tuulenvire :)
Jokos meidän treffit peruttiin? ;)) Täällä on käynyt joku pyyhekumi...onko Controlin tassu vapissut taas :)
Mitäs MissNolle kuuluu?
sinne rantakalliolle mennään syömään salkkareita ja juomaan viiniä ;)
haittas... Noh, kai se sitten on pakko luopua siitä.. ;))
varustautua hyvillä korvatulpilla, jos tuffen kanssa siitä hiljaisuudesta..
Luultavasti se pieni tuulenvire kääntyy äkkiseltään 20 metriä sekunnissa pyyhältäväksi suloiseksi kesätuuleksi.
Lokit kakkii ne salkkarit..ja tuota..Suomenkin lakien mukaan kannibalismi on kiellettyä..muurahaiset kekkaloi juovukkeessa viinipullossa ja paarmoja saa hätistellä pesäpallomailalla.
Suloinen kesäsade huuhtoo kaiken, mitä ei ole porattu/naulattu/sidottu tai liimattu tiukasti kiinni, mennessään siihen tyveneen veteen, missä odottaa joko supisuomalainen tappajahauki tai venäläinen sukellusvene.
Olen niin romanttisella tuulella..
Mitenkäs sinä aina saatkin nauruhermoihini vauhtia :))))))
Hiivatti, missä mun näppis on???? *Pyyhkii vedet silmistä* ai siiiinä...
Pitää kyhätä paarmoille uusi varoituskyltti kesäksi :)))
tiiätkö, että sellanen hyvä puoli asiassa on, että tuffe on niin perso karkille :)) Pitää vaan ottaa tarpeeks iso säkillinen mukaan, ni pysyy suu kiinni...
Tiiätkö II - on myös hieno tunne nököttää rantakalliolla kun oikein myrskyää ja sataa... luonnonvoimien temmellyskenttää on upea seurata - kunhan trombit ja sen tapaiset pysyy poissa ://
Paarmat palaa siinä meitin kokossa!
hmmm...liimattu? En ihan äkkiseltään keksi mitä vois liimata rantakallioon ?? tuffen?
Kiitos makoisista nauruista meriv!!
Uudestaan anglian takapenkillä kun kuskaat sinne sinis.............
Anglia on vähän oikukas näissä keleissä.. paha jos tuolla yläilmoilla alkaa kone pätpätkimään :)) Ja tielle sitä ei voi laittaa, ellei halua siitä tulitikkurasian kokoista... ;)))
Olis ihanaa jos ois kesä, ja voisinpa minäkin olla jossain järven rannalla aurinkoa ottamassa, tai vaikkapa ongella. Toisaalta aurinkoisena kevättalven päivänä (jos oisi jo kevät pidemmällä) voisi olla hiihtelemässä jossain hankiaisillakin. :)
Oletko hyvä onkimaan? Voisin innostua siitä kanssa, paitsi etten saa matoa koukkuun enkä kalaa irti :// Enkä muuten edes löydä matoja, ovat kilsan päässä kun lapio osuu maahan... Onko sulla vippaskonsteja tähän hommaan??
Kyllä minä jonkin verran onkireissulla oon aina kaloja saanut, ja madonkin koukkuun. Taito johtunee siitä, kun pienenä kuljin paljon isäni ja perheeni kanssa mato-ongella ja muutenkin luonnossa ja metsissä. No-matojen löytäminen on sitten jo toinen juttu. Niitä saa tosiaan, varsinkin kuivana kesänä, etsimällä etsiä. :(
Mutta-eikun vaan kokeilemaan tulevana kesänä! Aina sieltä voi jotain saada, vaikka pikkukaloja naapurin kissalle :))
muovisia matojakin ole...? Joku joskus yritti salaa sänkyyni laittaa :/ Tai taikinaa? Ehkä sillä saa vaan pullahiiriä :(
ai jaa-enpäs osaa sanoa. Mutta mun poika laittoi kerran purukumia ongen koukkuun, kun ei ollut muuta, ja ongelle piti päästä. Silloin ei kyllä saatu mitään, taisi nykäistä vain muutaman kerran :)))
Olipas tosi hunajaisen makeaa...yäk. no kuka mitenkäkin haluaa itseään "julki"tuoda............ ;-)
eikös se pippuri siinä sua yhtään auttanut :/ Jos joka käänteessä pitäis miettiä kuinka itseäni julkituon, en varmaan kirjoittaisi mitään. Joten taidan heittäytyä blondiks :))
Mulla on muuten uusi motto: "ei haittaa" :)))
Oliks' tää tuohon avaukseen?!?
Mitä hemmetin imelää on juosta kireässä pakkasessa;
henkihän siinä salpautuu alta aikayksikön.. luulisin, ei oo juur kokemusta.. ;))
vuoden puolella nukuttua vielä yhtään yötä kokonaan. Hullu ja juoppo ja juoppohullu mies tönii mua vartin välein hereille! En ole nytkään viime perjantain jälkeen nukkunut kuin pari tuntia yössä. Viime yönä en nukkunut lainkaan. Mies joutui nyt hoitoon ja mulle selitettiin puhelimessa että hänen täytyy saada nyt vain levätä. Haluaisin nukkua rauhassa. Olla nukkumassa. Taidan vain olla jo niin väsynyt etten osaa enää. Poliisit ja huoltomies ja terveyskeskus lähetti tai päästi sen aina kotiin mun vaivoikseni kun se osaa olla hyvin hurmaava aina muualla. Sitten minä taas valvon. Hullu käy hullun vieterillä. Mistä niitä saa?
sinne toiselle otsikolle!
Heräilin pari kertaa. Kauhea tunne kun en unenpöpperössä heti tajunnut että nyt mua ei herätetty. Helpotus kun tajusin olevani yksin.
Ihan sanattomaksi taas jään. Tekee mieli sanoa että heivaa ukko, mutta eihän sellaistakaan voi sanoa.. eikä varsinkaan sua lohduta :/
Voi kun ihmiset osais itse katsoa koska ne tuottaa enemmän pahaa kuin hyvää, ja tehdä asialle jotain. Kuten mennä katkaisuhoitoon..
Mahdat olla väsynyt...
eilen (pe) katkolta johon se poliisin järkipuhetta kuunneltuaan suostui ke aamuna menemään. Vai oliko se tiistaina.
Eilen iltapäivällä se seisoi yht´äkkiää oven takana ja koitti keinotella itsensä kauniilla puheilla sisälle. En päästänyt.
Kapakassa se oli illalla sitten ollut. Nyt en tiedä missä hän on. Sainhan mä jo pari yötä nukuttua kun tiesin sen olevan sairaalassa. Viime yönä taas nukuin levottomasti.
vaikka varmaan tuntuu pahalta tehdä toisenkin edestä päätöstä. Mutta alkoholisti käyttää sut hyväkseen loppuun saakka, haukkuu vaan perään. Tuo on ainoa keino. Ei heitä kuitenkaan kukaan muu pysty auttamaan, kuin he itse. Ja he eivät halua.
Olet rohkea nainen kun uskalsit tehdä sen.
tänään iltapäivällä. Olin työmatkalla Oulussa. Koneen lähtöön oli 2 tuntia ja vuokra-auto vielä käytössä. Kävin pyörähtämässä Hailuodon lossin lähtöpaikalla. Ilta oli juuri tummumassa. Oli sellainen "sininen hetki". Mahtavat maisemat ! Pimenevä itäinen taivas ja täysikuu.
Katselin hetken hiljaa jäälakeuden autiutta ja otin parit valokuvat. Hyvillä mielin kohti kotia, Pk-seutua Blue1:n iltakoneella, vuorolla KF208.