verotusarvo

jos verotusarvo on mökistä 40000€ mikähän on käypäarvo onko mitään suoraa kerrointa mitä verottaja käyttää.
2287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos kysymyksessä on jokin perintöjuttuun liittyvä hinta, niin paras tapa on maksaa hiukan kiinteistönvälittäjälle, joka arvio käypään alimpaan arvoon ja siihen vielä jonkun hallintaoikeus päälle, niin pääsee verotuksen osalta halvimmalla.

Äänestä

Verottajan määritämällä verotusarvolla ei käytännössä ole juuri mitään yhteyttä oikeaan käypään arvoon. Paras tapa on hankkia ulkopuolisen asiantuntijan arvio, joka tietysti maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökin kirjoitti:

jos verotusarvo on mökistä 40000€ mikähän on käypäarvo onko mitään suoraa kerrointa mitä verottaja käyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu