Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

PARINVAIHTOAKO VAI RYHMÄSEKSIÄ

Lueskelin näitä juttuja ja jäin pohtimaan.

MIKSI joku haluaa vaihtaa paria? Eikö siinä tule mustasukkaisuutta? Tunne että toinen ei välitä kun antaa toisen käyttöön? Mitä parinvaihdon jälkeen???

Ja miten ryhmäseksi eroaa tästä kokemuksesta? Siinä tietty että ollaan samassa tilassa, mutta vaihtoa vapahtuu myös?

Eikö taudit pelota tänä päivänä, vai onko tarve niin suuri???

Valistakaa kiitos!
21620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voin kertoa, että jos tulee mustasukkaiseksi, ei todellakaan kannata mennä parinvaihtoon.
Ei siinä tule tunnetta, että toinen käyttää toista, ei, ei. Koko homma perustuu luottamukselle ja halulle kokeilla uutta.
Mitään tauteja ei tule, kun jokainen muistaa käyttää kondomia. Parin vaihto on oikein hyvä tapa piristää omaa suhdetta seksiin. Jotenkin se on ollut niin vaiettu asia. Miksiköhän? Tulisi muuten aivan varmasti vähemmän petettyjä kauppaneita, jos parinvaihto käytettäisiin enemmän.
Ryhmäseksi on sitten ryhmässä tapahtuvaa yhdyntää.
On erillaista kun parinvaihto. Toki sitäkin voidaan tehdä esim. nelistään ja jne. Kuitenkin harvemmin.
Parinvaihdosta pitää puhua avoimesti omassa suhteessa. Jos kumppani on laimea, voi ottaa puheeksi, että mitä mieltä hän olisi parinvaihdosta? Tulee varmasti erillainen näkemys asiaan.

Äänestä

Vaimoni ja minun kohdalla patinvaihto ja ryhmäseksi alkoi kuin vahingossa.
Muuan tuttavamme (mies,naimisissa)myöhästyi viimeisestä bussista kapakkaillan jälkeen ja matka senverran pitkä ettei viitsinyt ajaa taksilla kotiin. Ehdotimme että meillä työ-
huoeessakin on vieraita silmälläpitäen sänky.
Josko kelpaa niin voipi tulla sinne?
Mies soitti vaimolleen että tulee meille yöksi,
joten ei vaimon kannata huolestu vaikka ukko ei saavukkaan ennenkuin seuraavana aamupäivänä.
Hänen vaimonsa tunsi myös meidät niin homma selvä.
Yösaunaan. Ja kolmistaan. Ja kuten odottaa saattaa niin tietenkin kaikilla alkoi hormoonit hyrrätä. Rakasteltiin yön aikana kolme ketaa, me miehet vuoronperään vaimoani.
Mielessämme ei ollut mitään mustasukkaisuut-
ta koska kysymys oli seksistä ja sen tuomasta hyvästä mielestä.
Muutaman viikon kulutta vieraamme tuli vaimonsa kanssa meille saunomaan, sillä reisulla tuli mukaan ryhmäseksi 2 2.

Suhde parin kanssa jatkunut jo 30 vuotta.
Ei päivittäin vaan tuollainen pari kertaa kuukau-
dessa,ongelmitta.
Kumpikin pari pitää toisistaan ja mustasukkai-
suus on vieras asia.
Olemme nelistään osanneet keskustella tilan-
teesta aivan asiallisesti,siinä kai yksi onnis-
misen syy.
Asian tiimoilta varmaan tälläkin keskustelu palstalla moni miettii että väärin, sairasta.
Mutta meidän mielestämme ihminen on seksuaalinen olento joka voittaa kaikki vihkikaavan lupaukset
Ja tosiaan jos onnistuu kuten me,niin silloin jää pois tuollainen epäilyt ja syyttelyt vierais-
sa käynneistä.
Tämä meidän näkemys,yksi monien joukossa.
Kuka haluaa kanssamme keskustella näistä jutuista niin s -postit toimii.
Hyvää talvenjatkoa kaikille tämän lukeneille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outo kirjoitti:

Lueskelin näitä juttuja ja jäin pohtimaan.

MIKSI joku haluaa vaihtaa paria? Eikö siinä tule mustasukkaisuutta? Tunne että toinen ei välitä kun antaa toisen käyttöön? Mitä parinvaihdon jälkeen???

Ja miten ryhmäseksi eroaa tästä kokemuksesta? Siinä tietty että ollaan samassa tilassa, mutta vaihtoa vapahtuu myös?

Eikö taudit pelota tänä päivänä, vai onko tarve niin suuri???

Valistakaa kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu