Helvetillinen "syömishäiriö"?

Putoa paino!

Mä syön mielestäni aika epäterveellisesti. Puoli vuottasitten lihoin lähes 10 kiloa jatkuvan karkin ja pullien ahmimisen takia. Lopulta mulle alko riittää ja opettelin pikkuhiljaa oksentamaan(muutama kuukausi sitten). Edelleen kuitenkin ahmin. Olen noin viikon ahmimatta(syön silloin n. 500 kaloria/päivä, korkeintaan 1000), mutta sitten taas ahmin viikon niin, että hyvä ettei vatsalaukku repeä... Paino vaihteleekin koko ajan 5 kilon välillä, enkä ikinä laihdu... Oon yrittäny syödä helposti oksennettavaa ruokaa, mutta aina välillä tulee se leipä tai munkki himo(ne on mulle vaikeita oksentaa). Oon kertonu tästä eräille ihmisille, mutta nyt tajusin, etten halua/voi lopettaa tätä. Tahdon laihtua. Rakastan niin paljon sitä, kun tunnen vatsani murisevan tai oksennuksen tulevan. Painoindeksini on keskimäärin 21-22, joten normaali painoinen olen, mutta peilissä ylipainoinen.

Miten saan ahmimisen loppumaan?

3

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mia92

      saman asian kanssa kamppailen... jotenki tuntuu että sitä ei saa loppumaan. ellei mee juttelee jollekkin psykiatrille tai vastaavalle.. ite en uskalla... oikeestaa en ees haluu parantuu:/

    • entinen bulimikko

      sairastin bulimiaa 10 vuotta. Suurin syy omaan bulimiaani oli se, että ainut mitä elämässäni silloin hallitsin oli ahmiminen ja oksentelu. Tuntui todella hienolta kun oli ensin ahminut itsensä täyteen ja sitten saattoi mennä oksentaan kaiken ulos. Pahimmillaan se oli sellaista, että saatoin joka päivä oksentaa vaikken ollut edes syönyt paljon mitään. Lopulta tämä kierre loppui siihen kun kurkkuuni tuli erilaisia ongelmia joista kärsin vieläkin. Kannattaisi ehkä miettiä syitä oksenteluun. En kuitenkaan usko,että ainut syy on se että haluaa laihtua. Onko elämässäsi kaikki hyvin? Tsemppiä vaan kaikille. Tiedän kyllä mitä elämä on kun sairastaa bulimiaa.

      • minääää

        ai mitä sun kurkkuun tuli? onkohan se yleistäkin bulimikoilla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe