Ensi kesän puoluekokouksessa Matti Vanhanen menettää paikkansa puoluejohtajana. Saattaa käydä samoin kuin Esko Ahon tapauksessa, että Matti Vanhanen lähtee nuolemaan vaalitappiossa saatuja haavoja jonnekin kauas.
Ulkomaille Vanhanen tuskin lähtee, sillä hän ei tunnetusti pärjää vierailla mailla eikä osaa kunnolla yhtäkään vierasta kieltä.
Keskusta tarvitseekin nyt jotain todella dramaattista muutosta. Matti Vanhasen johdolla puolue on kärsinyt kolme musertavaa vaalitappiota. Kaikkein eniten kirvelee tappio kunnallisvaaleissa, sillä niissä aina ennen Keskusta on ollut todella vahva.
Kuka sitten mahtaa nousta Matti Vanhasen seuraajaksi? Puolueen sisällä on vahvistumassa ajatus, että "iso vihree" Seppo Kääriäinen voisi olla puolueen pelastaja. Kääriäinenhän on pääosin vastannut Keskustan strategian luomisesta. Tohtori Kääriäinen sitä paitsi sopisi mainiosti Keskustan "tohtori-perinteesee" (Kekkonen, Virolainen, Väyrynen). Viime aikoina tosin akateemiset tutkinnot eivät ole olleet Keskustassa suosiossa. Esko Ahohan menestyi kehnosti yliopistossa ja sai lopulta gradunsakin valmiiksi vain, koska hänen Kirsti-vaimonsa sen kirjoitti. Jäätteenmäkikään ei hääppöisesti yliopistossa menestynyt ja yleisesti on tunnettua, että Matti Vanhaselta meni yliopistossa lorviessa 15 vuotta.
Seppo Kääriäinen on jotain aivan muuta kuin hänen TV1:n Itsevaltiaista tuttu hiukan yksinkertaisen pullea hahmonsa. Todellinen Seppo Kääriäinen on timantinkova neuvottelija, jolla äly leikkaa kuin partaveitsi.
Keskusta vaihtaa puheenjohtajaa
5
274
Vastaukset
- Wiisaahko
Keskusta vaihtaa kokoomuksen ja SDP:n puoluejohtajat. Vanhasella ei ole mitään hätää.
SDP:n Heinäluoma ei ole saanut aikaiseksi yhtään mitään, hänelle kävi aivan kuin Itälälle Niinistön jälkeen.
Katainen on uskottava ainoastaan pikkutyttöjen kiiltokuvissa, muuhun ei hänestä olekaan.Ai KEPUko vaihtaisi SDP:n ja Kokoomuksen puheenjohtajat. Kokoomuksella on erinomainen puheenjohtaja ja kyllä SDP:n Heinäluomakin ainakin Vanhasen pesee asiaosaamisessa.
Kyllä se on KEPU:ssa nyt hätä ja paniikki.- Wiisaahko
Känä kirjoitti:
Ai KEPUko vaihtaisi SDP:n ja Kokoomuksen puheenjohtajat. Kokoomuksella on erinomainen puheenjohtaja ja kyllä SDP:n Heinäluomakin ainakin Vanhasen pesee asiaosaamisessa.
Kyllä se on KEPU:ssa nyt hätä ja paniikki.Jos Känä on sitä mieltä, totuus on tietysti päinvastainen. Känä on tunnettu disinformaatiostaan, aina kirjoittaa juuri päinvastoin kuin asia on.
- Mainio
Tohtori Kääriäisen urotekoja:
-Lepikon Torpan Multaa Kremliin (Ei voi mitään, että tuollaisista tempauksista tulee mieleen pommiturbaaniset islamistit pyhän kiven ympärillä)
-Notkea takinkääntö ydinvoima-asiassa yön yli nukuttuaan ja muututtuaan kansanedustajasta Kauppa- ja Teollisuusministeriksi.
-Oman avustajan nimittäminen korkeaan virkaan viimeisenä ministeripäivänään, tietysti ohi pätävämpien naishakijoiden.
Kääriäinen on ihan normaali kepulainen poliitikko, joten hän sopii hyvin kepun johtoon. Juhantalon Kakesta KEPU saisi oikein näköisen puheenjohtajan. Koplaaja-Kake voisi vähän koplailla puolueen ja valtion velkoja... Sen Kake osaa jos kuka...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss885949Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243547- 1612081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2312002Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741751Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2841513- 671031
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571031Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211010Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.110946