Tuhat euroa kk/ puhtaana käteen

Kommunisti

Siinä sopiva summa jokaiselle Suomalaiselle
kulutukseen.

4

364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuollaista summaa olen ajatellut kansalaispalkaksi
      eri yhteyksissä. Ei ole ottanut tulta. Ajatus syntyi vierailtuani Tilastokeskuksen sivuilla. Kannattaa käydä kurkistelemassa!
      vom

    • justiinsa

      perheasuntoon pääkaupunkiseudulla. Saisiko puoliso sen toisen toinnin joka menee perheen ruokaan? Vaatteisiinkin olisi hyvä vähän olla. Entäs auto - turhaa ylellisyyttä! Samoin TV, lehdet, harrastukset, niitä ei varmaan tarvitse.

      • toimeen on tultu

        Kuinkas ison perheen meinasit perustaa? Kolmioita saa jo kuudellasadalla kuussa. Ja, kuten sanoit, auto tosiaan on pääkaupunkiseudulla ylellisyyttä, kun - ainakin vielä - joukkoliikenne toimii. Töllöstä tulee lähinnä sontaa, ilmainen kirjasto on parempi, ja siellä voi ne lehdetkin lukea, kellä moiseen aikaa on. Lukemisen ja radion kuuntelun lisäksi voi harrastaa mm. kyläilyä, ulkoilua, kotivoimistelua, luontohavainnointia, perinteisiä kortti- ja lautapelejä, käsitöitä ja askartelua, johon materiaalia saa kirpputoreilta puoli-ilmaiseksi. Kesäisin palstaviljely on oikein hyvä harrastus. Eikä niitä lapsiakaan ympäri kaupunkia tarvitse kalliisiin harrastuksiin roudata, tärkeämpää niille yhdessä tekeminen ja se, että on aikuinen jolla on aikaa kuunnella.

        Tämä ei ole teoriaa, elelin itse työttömäksi valmistuttuani pari vuotta toimeentulotuella, josta vielä makselin opintovelan lyhennykset. Jos ei tonnilla kuussa tule toimeen niin on lähinnä huono mielikuvitus. (Tai sitten sairaus, jonka aiheuttamia kuluja yhteiskunta ei täysin korvaa.)


    • juuri

      sopiva tuo 1000 euroa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1529
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      951
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      728
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      656
    Aihe