Poliittisesti mielenkiintoinen
syksy ja alkutalvi on nyt historiaa.
Jään kaipaamaan Saulin terävää,
loogista ja analyyttistä kerrontaa.
Jään kaipaamaan hienoa suomenkielen käyttöä ja elävää puhetapaa. Jään kaipaaman valtiomiestä.
http://www.niinisto.net/
Saulin sivut suljettu
8
568
Vastaukset
- Halosen kirjoituksia?
Onko kirjoja tai blogeja, joista voisi lukea hänen itse kirjoittamiaan ajatuksia?
- ainoastaan
lehdistöpäällikön, SDP:n puoluetoimiston ja
SAK:n kirjoittamia.
- Aikansa kutakin
Se nyt oli sellainen, sen hetken hössötys. Eiköhän palata taas tähän todelliseen arkeen.
- ja Pentti
Astuu virkaan vasta 1.3.2006
Sitä voidaan lykätä riittävin perustein.
- vaalisivut
Saulin rehellinen ja avoin kamppanja vakuuttivat. Kertoi vaikeatkin asiat rehellisesti, mikä on erittäin harvinaista politiikassa.
- Saulikin oli
niin rehellinen,ettei päässyt presidentiksi.Rehellisyys paistoi hänen kasvoistaan kun tuli vaalitulos julki. Helpottavan rehellinen ilme kasvoillaan onnitteli Halosta käsisuudelmalla. Eikä siinä Saulin helpotusta haitannut ne kolmoskanavan kyynelehtivät TV-toimittajatkaan. Ei Sauli tosissaan halunnut presidentiksi, mutta kokoomuksen pakottamana lähti kuitenkin mukaan kun parempaakaan ei nyt tähän hätään kokoomus saanut.
Rehellistä perin rehellistä. - todella tyylikkäästi
Saulikin oli kirjoitti:
niin rehellinen,ettei päässyt presidentiksi.Rehellisyys paistoi hänen kasvoistaan kun tuli vaalitulos julki. Helpottavan rehellinen ilme kasvoillaan onnitteli Halosta käsisuudelmalla. Eikä siinä Saulin helpotusta haitannut ne kolmoskanavan kyynelehtivät TV-toimittajatkaan. Ei Sauli tosissaan halunnut presidentiksi, mutta kokoomuksen pakottamana lähti kuitenkin mukaan kun parempaakaan ei nyt tähän hätään kokoomus saanut.
Rehellistä perin rehellistä.Saulin hienolla käytöksellä vaalien jälkeen perustellaan väitettä: "Ei Sauli tosissaan halunnut presidentiksi". Vaalikamppailua seuranneena väitän päinvastaista: Kamppailua käytiin todella täysillä. Lähtötilanteesta 30% takaa-ajoasemasta päästiin vaalipäivän selvään voittoon. Tämä siitä huolimatta, vaikka Erkon media oli avoimesti Halosen puolella ja Niinistöä vastaan. Myös MTV3 oli räikeän puolueellinen Halosen hyväksi. Niinistölle ei annettu mahdollisuutta oikaista ilmiselviä valheita. MTV3:n toimittajat estivät Saulin puheenvuoron kun hän yritti oikaista törkeitä valheita! MTV3 oli haalinut tilaisuuteen asiantuntijoina Viialaisen ja Ojalan. Viialainen kävi parasta aikaa törkyvalhekampanjaa Niinistöä vastaan. Ojalakin oli Halosen kannattaja ja Niinistön vastustaja. Kun mukaan lasketaan kaksi MTV3:n toimittajaa ja TH, oli suhde TH:n hyväksi 5:1. Ei vaikuta kovin reilulta. Tässä ratkaiseva osa oli tietysti MTV3: toimittajilla, jotka estivät valheiden oikaisemisen. Miten näissä äärimmmäisen vaikeissa olosuhteissa yltää 30% takaa-ajo asemasta vaalipäivän selvään voittoon, jos kamppailua ei käy tosissaan.
- ampuui itseään jalkaan,
todella tyylikkäästi kirjoitti:
Saulin hienolla käytöksellä vaalien jälkeen perustellaan väitettä: "Ei Sauli tosissaan halunnut presidentiksi". Vaalikamppailua seuranneena väitän päinvastaista: Kamppailua käytiin todella täysillä. Lähtötilanteesta 30% takaa-ajoasemasta päästiin vaalipäivän selvään voittoon. Tämä siitä huolimatta, vaikka Erkon media oli avoimesti Halosen puolella ja Niinistöä vastaan. Myös MTV3 oli räikeän puolueellinen Halosen hyväksi. Niinistölle ei annettu mahdollisuutta oikaista ilmiselviä valheita. MTV3:n toimittajat estivät Saulin puheenvuoron kun hän yritti oikaista törkeitä valheita! MTV3 oli haalinut tilaisuuteen asiantuntijoina Viialaisen ja Ojalan. Viialainen kävi parasta aikaa törkyvalhekampanjaa Niinistöä vastaan. Ojalakin oli Halosen kannattaja ja Niinistön vastustaja. Kun mukaan lasketaan kaksi MTV3:n toimittajaa ja TH, oli suhde TH:n hyväksi 5:1. Ei vaikuta kovin reilulta. Tässä ratkaiseva osa oli tietysti MTV3: toimittajilla, jotka estivät valheiden oikaisemisen. Miten näissä äärimmmäisen vaikeissa olosuhteissa yltää 30% takaa-ajo asemasta vaalipäivän selvään voittoon, jos kamppailua ei käy tosissaan.
eikä valinnut valtioviisasta.
Mutta sitä saa mitä tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899