Saulin sivut suljettu

Tarkkailija3

Poliittisesti mielenkiintoinen
syksy ja alkutalvi on nyt historiaa.
Jään kaipaamaan Saulin terävää,
loogista ja analyyttistä kerrontaa.
Jään kaipaamaan hienoa suomenkielen käyttöä ja elävää puhetapaa. Jään kaipaaman valtiomiestä.

http://www.niinisto.net/

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JopeJopenpoika

      shh, shh

    • haikailemaan

      vanhoja hyviä aikoja...


      Vanhoina hyvinä aikoina energialaitokset olivat kuntien ja IVO valtion omistuksessa. Tällaista 'sosialismia' vastaan hyökättiin kovasti. Vapaa markkinatalous oli vaatimuksena, näpit irti hintaohjailusta ja rahaa tahkoamaan.

      Tosiasia on, että vanhoina hyvinä aikoina:
      - kansalaisen elämisen ja turvallisuuden kustannuksella ei saanut pelleillä vaan kunnilla oli ankara vastuu sähkön, veden ja kaukolämmön jakelusta,
      - kenenkään ahdingolla ei kukaan saanut rikastua vaan sähköstä, vedestä ja kaukolämmöstä sai periä vain omakustannushinnan. Julkisyhteisö ei ollut voittoa tavoitteleva organisaatio.

      Nyt elämme markkinataloudessa. Sähköt saa olla huoleti poikki viikkotolkulla ja sähkölasku hipoo pilviä. Vanhukset nököttävät hämärässä ja kaatuilevat pimeässä. Hyväkuntoisimmat töpöttelevät laskunsa kanssa sosiaalitoimistoon.
      Nyt kun eletään uusliberalistisessa markkinataloudessa niin miksi tämä poru? Saimmehan mitä tilasimme. Tai mitä meidät johdatettiin ja narrattiin tilaamaan...

      Jo Karl Polanyi, viisas talousmies, sanoi v41 että jos markkinavoimille annetaan vapaus niin pian ei ole enää yhteiskuntaa - vain viidakko.

    • typeryyden keskelle..

      Kuten Sarasvuo hyvin ilmaisi, emme saaneet presidenttiä jonka tarvitsimme, vaan jonka ansaitsemme.
      Näin se on. Yrittäjyyttä, työllistämistä, kovaa työntekoa ei arvosteta.
      Sen sijaan pop on rahojen syytäminen vinku-intian vasemmistohallituksille (peitelty kehitysavun kaapuun), korkeat verot, tasapäistäminen, rahan vastikkeeton jakaminen mitä ihmeellisimmillä perusteilla, politiikan ulottaminen virkanimityksiin (pääasiana ei ole pätevyys, vaan sopivuus eli demarius).
      Itseasiassa valtion virkoihin voidaan lisätä ehto, edellytetään sdp:n jäsenkirjaa.

      • rahabjakopolitiikkaa

        on vaikea ymmärtää. Kepulaiset kuitenkin osaa sitä käyttää,


    • Selitys tässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe