Anaali-inkontinenssi

Jeppe

Kuinkas monella on ongelmia ilman/ulosteen suhteen. Itellä ilma karkailee tahtomatta, helvetin ärsyttävä sairaus.

Monella ihmisellä tämmöinenkin sairaus löytyy, eikä tässä mitään häpeilyä, sairaus mikä sairaus, et voi sille mitään.

Lähinnä itteä kiinnostais noi hoidot ja että minkälaisia tuloksia ootte saanu.

Kirjoitelkaahan :)

4

4279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhan tuumin

      Jatkuvasti löysä ja karkaileva uloste ei todellakaan ole mikään ihan normaali ilmiö. Kyllä sinun on nyt syytä kipasta lääkärin pakeille.
      Tuttavani kärsi tätä vaivaa kuukausi tolkulla ja kun lopulta rohkeni lääkäriin, selvisi syyksi paksusuolen tulehdus, hän sai lääkkeet ja vaiva parani. tosin lääkitys osin ehkä lopun ikää. Joten rohkeasti vain lääkäriin, et vaivasi kanssa ainut.

    • JaJu

      Minulla on niin ettei oikeastaan mitään tule kuin juuri sen verran että haistaa. Ilmavaivoja ei ole juurikaan. Niin todellakin on helvetin kiusallista. Syy on hermoperäinen, ei ihan tarkkaan selvillä. Selkäytimestä nämä usein johtuu, prolapsit mulla kyllä löytyy mutta silti ei 100% varmuutta mikä perimmäinen syy.
      Kirjoitit että monella tällaisia oireita. Hieman ihmetyttää kun itse en ketään tunne eikä täällä nettisivuillakaan kauheasti vastaavia ole.
      Löysään ulosteeseen ainakin on joku lääkekin, nimeä en muista. Ilmavaivat ja löysä uloste voivat johtua monista syistä, jotka monet ovat ihan hoidettavissa, kuten esim. laktoosi-intoleranssi.

      • Jeppe

        Joo mäki tullu siihe tuloksee, että joku hermollinen vika tämän täytyy olla..
        Nii ja kyllä ihmisiä löytyy joilla tämä on.. on arvioitu, että 2% maapallon ihmisistä omistaa tämän vittumaisen sairauden, ikään tai sukupuoleen katsomatta.

        Moni ei halua myöntää tätä itellensä tai tunnustaa muille.. tiedän pari tuttua joilla tämä sama on ja pari nettisivuaki löytyny mis on lähemmäs tuhat ihmistä valittelemassa samasta vaivasta. Ja taas moni kattelee vain, ei rekisteröidy käyttäjäksi.


    • raaka-antti

      Anna perseen vaan paukkua, pitää sen haistakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      81
      9205
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2855
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      20
      2166
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      158
      2039
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1983
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1901
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1750
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      47
      1607
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1512
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1266
    Aihe