Tutkimuksia

Kuinka moni tällä palstalla kirjoittelevista on tutkinut vanhoillislestadiolaisuutta? Mikä oli näkökulmanne aiheeseen ja miten tutkitte ilmiötä?
2581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Havainnoin päivittäin laajassa vl-suvussamme. Muistiinpanoja en varsinaisesti tee,vaan tiedot siirtyy suoraan pääni kovalevylle. Kiinnostukseni kohteena on vl-seurakunnan neuvojen noudattaminen/tottelemattomuuden synti. Vl-liikkeen tapakulttuurin kehittyminen kiinnostaa.

Kaipa mielenkiintoni aiheeseen heräsi 70-luvulla vl-liikkeessä tapahtuneen tapakulttuurin korostamisen vuoksi.
VL-rippikoululeiri on mielenkiintoni "kehto."

Äänestä

Olen tutkinut lestadiolaisuuden ja lapin uskon samankaltaisuutta ja ilokseni löytänyt. Nilla Outakoski viisasi minulle tien näiden yhtäläisyyteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyysi kirjoitti:

Kuinka moni tällä palstalla kirjoittelevista on tutkinut vanhoillislestadiolaisuutta? Mikä oli näkökulmanne aiheeseen ja miten tutkitte ilmiötä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu