Niin eli tiedustelisin, onko ihmisillä kokemusta jonkin sortin lämmittimestä ht-veneessä. Itselläni on Bella 530ht ja olen ajatellut lämppärin ostamista. Miten mahtaa pressullisissa hartopeissa lämpö pysyä sisällä?
Kokemuksia lämppäristä
ht-veneessä
51103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kesäviileillä lämpö pysyy.Wallaksen 1300 tai 1800 on riittävä.
mutta huonommin.
Kokemuksia armeijan teltoista joissa suuritehoisella kaminalla lämpö pysyy ja pystyy majoittumaan talvellakin ihan hyvin.
Venettä nyt harvemmin kovalla pakkasella...
wallas "liesi" lämppäri. rämisee jokseenkin mutta ihan riittävästi lämmittää vene on 6m ht
On nimittäin heikko tehoinen ja vika altis eikä tehokaan ole hääppöinen.Omasta kokemuksesta voin sanoa että keskikesällä toimi joten kuten mutta syksyn viileillä oli kuin lehmän henkäys.Hanki eberi tai bahco ilmapuhallukslla.On tehokkaita ja lämpiää nopeasti,kokokin on sopiva eli mahtuu melkein mihin tahansa
Kun on huoltanut Lieden niin että se pelaa hienosti nii sitten alkaa puhallinkannen puhallin jollottaa tai jotain muuta..
HT-veneeseen vähintään 1600W:n lämppäri ja sellanen jossa ilman voi johtaa esim. lasille ja keulapiikkiin.
Sähkön kulutuksen ja äänettömyyden ykkönen on SAFIRE, Sellanen tulee seuraavaan veneeseen.
Vanhalan sivuilla on vertailua lämppäreistä
http://www.mikavanhala.fi/venesivut/lampparit/