Olin eilen seuraamassa SaiPa-Kärpät matsia ja en voi muuta sanoa kuin, että harvinaisen lapsellisia aikuisia (ulkokuoren perusteella) miehiä näyttää Lappeestakin löytyvän.
Ymmärrän toki, että menestyvää seuraa kohtaan tunnetaan katkeruutta, mutta joku raja se pitää katkeruudellakin olla.
Monelta eilen Kisapuistossa olleelta oli näyttänyt kokonaan unohtuneen pari tosiasiaa. Kärpät on hakenut vauhtia melko syvältä, aina kakkosdivarista saakka ja sieltä kovan työn kautta noussut liigaan ja mestariksi. Mielestäni tämä menestys on täysin ansaittua ja se pitäisi niin Kärpille kuin heidän kannattajilleenkin suoda.
Ehkä jääkiekon fanikulttuuriin kuuluu myös pientä provosointiakin, mutta henkilökohtaisuuksiin meneminen on mielestäni asiatonta. Myös vastustajan pelaajien loukkaantumisille naureskelu ja niistä huutelu on mielestäni todella lapsellista, varsinkin jos näihin loukkaantumisiin on johtanut jonkinlainen rikkominen, kuten ILMEISESTI Tenkratin tapauksessa kävi.
Pakko vielä sanoa, että kaunista peli ei eilen missään nimessä ollut, mutta maalit ratkaisee. Ja niistä tarjolla olevista paikoista pitää se kiekko vain survoa sisälle. Myös Bäckströmin torjuntaluvuista näkee, että SaiPalle näitä paikkoja tarjoiltiin, mutta viimeistely jäi puolitiehen.
Olen aina arvostanut muita joukkueita enkä ole koskaan tuntenut tarvetta tuollaiseen eilen nähtyyn toimintaan. Kannatan kyllä omiani kovaäänisesti, mutta en ala huutelemaan asiattomuuksia vastustajasta. Harmittaa nähdä, että Lappeenrannassakin aletaan taipumaan tuollaisiin lapsellisuuksiin.
Pettynyt
Carjalainen
0
379
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382709- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238815- 127793