Yhdysvaltojen tekopyhyys

Taas se nähtiin

Äsken katselin kakkosen uutiset joissa kerrottiin iranilaislehden kilpailusta joss etsitään pilakuvia juutalaisten holokaustista.
Perään näytettiin Valkoisen talon lehdistötilaisuus jossa tuomittiin asia todella törkeänä. Mihin katosi sananvapauden puolustus?

Minun mielestäni maa joka avoimesti ei salli vapautta on parempi kun Amerikka joka puhuu vapauden puolesta mutta käytännössä rajoittaa sitä. Rehellisyys on aina parempi kuin kaksinaamaisuus.

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskomaton

      Yhdysvallat tuomitsi myös pilakuvat mohamedista, mutta tuki myöhemmin tanskan pääministeriä, kun tämä kertoi syyt anteeksipyynnön mahdottomuudesta.
      Toinen juttu on kyllä se, että iranissa ei ole lehdistönvapautta, sen enempää kuin missään muussakaan muslimi-diktatuuri- tai kommunistimaissa.
      Ehdotus(käsky) tuosta juutalaisten piirtämisestä tuli suoraan iranin hallitukselta.

      • Turhaa

        Mitä sitten? Kuitenkin lopputulos on että muslimien uskontoa saa haukkua, mutta juutalaisten koettelumuksia ei.


      • vahvasti
        Turhaa kirjoitti:

        Mitä sitten? Kuitenkin lopputulos on että muslimien uskontoa saa haukkua, mutta juutalaisten koettelumuksia ei.

        Israelin täytyy nyt saada kaikki tuki, voidakseen seisoa vahvana Islamilaista mielisairaiden raivoa vastaan. Sillä eihän tuollainen käytös voi olla selväjärkisten hommaa. Pitäs perustaa sellanen valtava leiri, mihin nuo lietsojat lukittaisiin loppuiäkseen!

        Huom. En halua teurastusta. Se on liian helpoa.


      • Jack

        ...vielä sen, että Iranin hallitus yrittää tällä "yllättävällä sananvapauden puuskallaan" saada Israel kriisiin mukaan.


      • Jack
        vahvasti kirjoitti:

        Israelin täytyy nyt saada kaikki tuki, voidakseen seisoa vahvana Islamilaista mielisairaiden raivoa vastaan. Sillä eihän tuollainen käytös voi olla selväjärkisten hommaa. Pitäs perustaa sellanen valtava leiri, mihin nuo lietsojat lukittaisiin loppuiäkseen!

        Huom. En halua teurastusta. Se on liian helpoa.

        ...kyllä, että asenteet Israelia kohtaan hiljalleen muuttuvat positiiviseen suuntaan myös Euroopan maissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      72
      4989
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      116
      4699
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4183
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      101
      4097
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3288
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      3104
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2838
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2777
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2753
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2752
    Aihe