Lisää senttejä suojatiekorotuksien korkeudelle niin silloin nopeus hiljenee... eikai kukaan aja päin seinää täysillä..paitsi seinäjoella.
talvella tuskin huomaa koko töyssyä ku se lumi on paakkaatunut siihen reunalle
ja elkää tööttäilkö,, linnut meinaa tippua puusta
talvella tuskin huomaa koko töyssyä ku se lumi on paakkaatunut siihen reunalle
ja elkää tööttäilkö,, linnut meinaa tippua puusta
Vastaukset 2
Vanhimmat
No Seinäjoella, tuossa autopeltiseppien kultaisessa kaupungissa, ajetaan liikennavaloissakin punaisia päin eikä tunneta kärjellään seisovaa kolmiota eikä myös osata kiertoliittymissä ajoa ja useimmilla on kateissa se vilkkukin, luullaan että vilkkua SAA käyttää vasta kun rattia on jo käännetty.
Tätä Seinäjokista liikennepelleilyä olen seurannut kauhulla syksystä 2002, erityisesti Joupin Nesteen ja Itikan-risteyksen välissä olevaa liittymää ohikulkutielle. Joupin suunnasta kun aikoo kääntyä ohikulkutielle (kääntymissuunta on siis vasemmalle yli kahden kaistan) niin varovainen saa olla kääntyvien vihreistä huolimatta, niin yleistä on punaisia päin ajaminen ko. risteyksessä.
Olet Make oikeassa, lisää senttejä suojatiekorotuksiin ja jokaisen koulun kohdalle ko. korote ja Seinäjoella pitkille suorille formula-kisoista tuttuja hidasteita niin ei nopeudet nousisi yli 70 km/t kaupunkialueella. Erityisesti kiitoradalle nimeltä Vapaudentie.
Kun linja-autojen keulat viistää maata jo nytkin. Lain mukaan auton alin kohta saa olla 8cm maasta että ei ne kovin korkeet ne töyssyt voi olla.
On se hankalaa prkl.
Prkl kuoleman tuomio ylinopeudesta taajamassa :DD Niin eiköhän ala nopeudet pysyy kurissa. Siinä se ratkaisu on ja saadaan ajaa edelleen niitä nopeuksia mitä kylteissä seisoo!